Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout s dětmi základy práce s keramickou hlínou | rady

 Jak zvládnout s dětmi základy práce s keramickou hlínou | rady

Jak zvládnout s dětmi základy práce s keramickou hlínou | rady. Děti se vždycky rády zamažou, a taky si rády vymýšlejí a hrají. Při práci s keramickou hlínou můžou dělat tohle všechno najednou. Je na rodičích, aby jejich řádění trochu usměrnili a naučili je shlínou lépe pracovat.

Co je potřeba

Keramická hlína nebo keraplast, před prací si připravte misku s vodou na zvlhčování hlíny a rukou, dřevěnou nebo kameninovou podložku na modelování, kuchyňský váleček, špachtle, štětec, očko, nůž, hadr pro práci s hlínou, prázdné kelímky, vykrajovátka na cukroví, na zdobení - různé druhy látek, párátka, špejle

1

Oblečení

Skutečně je oblečení to první, na co musíte myslet, ještě než seženete keramickou hlínu. Vyberte dětem něco, co můžou ušpinit a co vy můžete postrádat. Navíc nezapomeňte, že oblečení ušpiněné od keramické hlíny se s ničím jiným nedá prát dohromady.

2

Hlína

Máte dvě možnosti. Můžete si koupit keraplast nebo jinou „umělou“ hlínu, která se nemusí vypalovat v peci a je dostupná v papírnictvích nebo výtvarných potřebách i v menších množstvích. Můžete pak modelovat v pohodlí domova a výrobky nemusíte nikam nosit. Nevýhodou keraplastu je to, že rychle vysychá a hůře se zjemňuje vodou. Také v případě prasknutí výrobku se hůře slepuje, také se na ni nedá použít klasická glazura, ale opět speciální barva, kterou necháte na výrobku zaschnout. Druhou možností je pravá keramická hlína, kterou můžete sehnat buď v keramické dílně nebo od většího dodavatele, nebo také někde v kroužku práce s keramikou, abyste nemuseli kupovat velké množství. Výrobky z této hlíny můžete také nechat jen uschnout, ale ty potom nejsou vodě odolné. Pokud je ale necháte venku na dešti, budou vám radost dělat dlouho. Jinak budete potřebovat místo, kde necháte výrobky vypálit v keramické peci na několik set stupňů. Keramická hlína se však lépe zpracovává, lépe se z ní modeluje a méně vysychá. Existují různé druhy podle barvy a hrubosti zrna. Pokud máte na výběr, pořiďte si raději světlejší a hrubozrnou. Vyhněte se červené hlíně, jestli nechcete mít doma všechno špinavé.

3

Zpracování hlíny

Hlína by měla být natolik zvlhčená, aby při modelování nepraskala po okrajích a byla pružná. Pokud chcete hlínu zvlhčením zjemnit, vezměte si menší hrudku hlíny do dlaně a promačkávejte ji postupně oběma rukama. Zkoušejte, zda hlína na okrajích nepraská. Když je dost mokrá, musíte se zbavit případných vzduchových bublin, aby výrobky nepraskaly. Vymodelujte z hlíny kouličku. Potom ji několikrát „obouchejte“ o podložku. Nebojte se ji hodit silou z větší výšky. Pak znovu vyválejte kouličku a zabalte ji do mokrého hadru.

4

Šlikr

Pro přilepování vymodelovaných částí k sobě budete potřebovat „hliněné lepidlo“- šlikr. V kelímku špachtlí nebo štětcem rozmíchejte hlínu s trochou vody asi na konzistenci řidšího jogurtu.

5

Modelování

Můžete děti nechat modelovat jen tak, nebo je můžete nechat vytvořit mističky nebo třeba šnečka z hliněných válečků, které vyválíte na podložce. Nebo můžete lepit nádobky z plátů, které vyválíte pod hadrem na podložce a nožem seříznete. Další možnost je modelování zvířátek a postaviček z jednotlivých částí slepených šlikrem.

6

Vydlabávání

Nádobky se dají vytvořit také vydlabáváním očkem. Vymodelujete žádoucí tvar a potom vydlabete vnitřek očkem. Nakonec můžete tvar domodelovat rukama. Jakmile tento úkol úspěšně zvládnete, můžete se pustit do lepení.

7

Lepení

Když potřebujete lepit jednotlivé části výrobku k sobě (válečky, pláty, části postavičky), pomůže vám jednak mechanická síla, trocha hlíny, ale hlavně lepení šlikrem. Obě lepené plochy zvrásníte nožíkem nebo špachtlí, natřete vrstvou šlikru a přimáčknete k sobě.

8

Dokončovací práce

Když máte výrobek vymodelovaný a slepený, můžete uhladit stěny vlhkýma rukama. Můžete dozdobit obtisknutím různých částí špachtle, vyrytím nějakého vzorku párátkem a podobně. Pokud budete chtít výrobek vypálit v keramické peci, musíte ho nechat proschnout alespoň den. Také by neměl být tlustší než 2 nebo 3 centimetry. Pokud tomu tak je, zkuste ho zespoda trochu vydlábnout očkem.

9

Glazura

Pokud máte výrobek z keramické hlíny přežahnutý po prvním výpalu v peci, můžete ho naglazovat. Glazury jsou prášky rozpustné ve vodě, které v peci zesklovatí a vytvoří lesklý povrch, který znáte z obchodů. Nesmí být ale natřené zespoda výrobku, aby se dno nepřipeklo k podložce.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat adventní věnec | tipy
Jak udělat adventní věnec | tipy
Jak udělat adventní věnec | tipy. Výroba adventního věnce je velmi jednoduchá, záleží jen na fantazii tvůrce.Tradičními barvami adventu jsou fialová,…
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY. Pokud hledáte tip na originální a vlastnoručně vyrobený dárek pro maminku, babičku či kamarádku, nebo se jen chcete…
Jak vylepšit staré luxfery | rady
Jak vylepšit staré luxfery | rady
Jak vylepšit staré luxfery | rady. Bydlíte ve starém domě a místnost vám hyzdí staré popraskané luxfery? Mám pro vás tip jak je vylepšit. Stačí vám k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.