Jak postupovat při ztrátě občanského průkazu

Ztráta občanského průkazu je jistě nemilou události, která vyžaduje neplánovaný výdaj a ztrátu času nutného pro vyřizování nového občanského průkazu, jednou se však může stát každém z nás. Jak postupovat v takovémto případě, kde a co je potřeba udělat, se dozvíte z několika kroků tohoto článku.

4.438355
Průměr: 4.4 (73x)
Váš hlas: Není
Lehké
1 - 1000 Kč

Co je potřeba

rodný list
1x pasovou fotografii
2-3 návštěvy na úřad.

1

V prvé řadě je potřeba oznámit ztrátu občanského průkazu. Oznámení můžete podat na obecním nebo městským úřadě, nejlépe v místě vašeho trvalého bydliště. Oddělení úřadu, kde tak můžete učinit se většinou jmenuje "Odbor evidence obyvatel a osobních dokladů".
Při oznámení budete muset uvést, kde jste občanský průkaz ztratili.
Zároveň, ihned po oznámení se stává starý občanský průkaz neplatný, číslo tohoto průkazu bude zaneseno do celonárodní databáze neplatných občanských průkazů.

2

Po oznámení dostanete potvrzení o občanském průkazu, kde bude uvedené číslo původního občanského průkazu, adresa trvalého bydliště a jiné osobní údaje.
Nyní máte 15 dní na to, abyste požádali o nový občanský průkaz. Žádost je nejlepší podat ihned při oznámení ztráty občanského průkazu.

3

Nyní je potřeba podat žádost o vydání občanského průkazu. Žádost podáte na obecním nebo městským úřadě na odboru evidence obyvatel a osobních dokladů dle vašeho trvalého bydliště. Abyste mohli žádost podat, je potřeba, abyste předložili originál nebo ověřenou kopii rodného listu, jednu barevnou pasovou fotografii a uhradili správní poplatek kolem 100 Kč.

4

Vyřízení žádostí o nový občanský průkaz trvá 14 - 30 dní. Zákonem je garantováno, že žádost bude vyřízená do 30 dní.

5

Až se vám bude zdát, že již uplynula dostatečná doba pro vyřízení žádosti, zajděte si na úřad, kde byla žádost podána a zjistěte v jakém jeto stavu. Úřady zatím nemají ve svých standardních službách oznámení o vyřízení žádosti například pomoci SMS nebo emailu, proto je nutné, abyste si to pohlídali sami.

Tipy

- doporučuji si zajít na úřad již po 14 dnech, většinou je průkaz hotov v této lhůtě,

Varování

- pokud občanský průkaz ztrácíte často, můžete dostat od úřadu pokutu ve výší 10000 Kč,

Komentáře

Pozor na to, když občanku

Pozor na to, když občanku nahlásíte jako kradenou a pak ji najdete. Za jakékoli užití dokladu pak pokuta 10.000 korun.

když ji ztratim vše nahlasim

když ji ztratim vše nahlasim na úřadě a pak mi ji z mista ztarty pošlou kam ji mám odevzdat nebo co s ni mám dělat ? děkuji za odpověď....

Musim stratu a zadost o novy

Musim stratu a zadost o novy OP hlasit a zadat bezpodminecne v miste trvaleho bydliste??? Jestlize ne jsou s tim spojeny nejake problemy??A plati mi potvrzeni o obcanskem prukazu v bance pri vyzvednuti penez??? Dekujii Maruchnič Milan

Musím stratu a zadost o novy

Musím stratu a zadost o novy

Žádost o nový občanský průkaz

4

Žádost o nový občanský průkaz může občan podat u ktéréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričního úřadu. Počítejte ale s tím, že výrobní doba se protáhne, protože žádost bude poslána do místa Vašeho trvalého bydliště. Potvrzení o ztrátě či odcizení občanského průkazu v bance nemusí přijmout, většinou takový doklad neuznává.

Váš poradce

Opravdu? Byl jsem okraden o

Opravdu?
Byl jsem okraden o veškeré osobní doklady v OD Tesco v Turnově.Místní PČR to však eviduje pouze jako ztrátu.Na místní evidenci mě bylo vydáno pouze potvrzení o ztrátě dokladu s tím že žádost o nový OP si MUSÍM podat v místě trvalého bydliště, tedy v Liberci a s tím že lhůta pro vydání nového OP bude 5-6 týdnů.A také s tím že je tu možnost vydání tzv . náhradního dokladu za další poplatek.Vše však NUTNĚ vmístě trvalého bydliětě.Tam se však momentálně nezdržuji z pracovních důvodů a delší dobu zdržovat nebudu.
Poněkud podivné jednání "úřednic" OÚ v Turnově, že?

Můžeš jim ale říct, že si

Můžeš jim ale říct, že si vyzvedneš občanku tam, kde si o ní byl zažádat. Oni nemají povinnost ti jí poslat na místo trv. bydliště. To je na tobě...

A co dělat v přápadě, že OP

A co dělat v přápadě, že OP ztratím, ale nahlásím to až po několika dnech a dojde k jeho zneužítí např. půjčka nebo pokuta??
Jak to zjistím a dokážu, že já to nebyl??

K ztrátě OP společně s

K ztrátě OP společně s dalšími os. doklady došlo opomenutím a rámci shody okolností (zpoždění vlaku) při přestupu z Os 3310 do EC 110 Praha v žel.st. Zábřeh/naMoravě dne 18.09.2011.
I přes ujištění pracovnice Info systému ve stanici Praha hl.nádraží ještě tentýž den při dojezdu o podniknutí okamžitých nezbytných opatření v rámci ČD za účelem nalezení a zajištění zmíněných dokladů ( Os 3310 v žel.st. Zábřeh/naMoravě dne 18.09.2011 v 15:32 hod. ukončil jízdu) se zprávou do 24 hodin. Vyjádření ČD s negativním výsledkem jsem získal až po urgenci dne 21.9.2011, kdy jsem se zpožděním podniknul bezodkladně kroky na MěÚ k zablokování a vystavení potvrzení. Navzdory tvrzení ČD se mě os. doklady po 20 dnech doporučenou poštou vrátily (odesílatel MěÚ Zábřeh/naMoravě) OP však mezi vrácenými doklady chyběl, a nebyl ani samostatně doručen MěÚ v místě bydliště.
Jaká opatření lze provést proti případné návštěvě exekutora?
Děkuji.
S přáním příjemného dne

Petr Zubrej

Dobrý den. Oznamte na

Dobrý den. Oznamte na policii, aby občanský průkaz nemohl být zneužit. Na základě dokladu od policie zažádejte o nový občanský průkaz.

to bych také chtěla vědět

to bych také chtěla vědět

můžu se zeptat jestli můžu

můžu se zeptat jestli můžu mít nějaký problém z toho ,když jsem ztratil OP v cizině a například kdyby ho tam nějací teenageři používali k tomu aby se prokázali,že už jsou plnoletí...tak kdyby to začala řešit jejich policie tak jestli by mě nějak kontaktovali..nebo jestli prostě je nějaká mezinárodní evidence občanských průkazů? Děkuji

stalo se mi to samé,jak vám

stalo se mi to samé,jak vám bylo odpovězeno prosím??

Dobrý den. Ztráta občanského

Dobrý den. Ztráta občanského průkazu v zahraničí je nepříjemnost, která Vás bude stát úsilí v podobě návštěv úřadů. Ztrátu nebo krádež občanského průkazu vzahraničí je potřeba nahlásit policii v zemi pobytu i zastupitelskému úřadu. Nechte si sepsat protokol. Po příjezdu do ČR musíte ztrátu občanského průkazu oznámit znovu na české policii a požádat o vydání nového občanského průkazu. V případě, že občanský průkaz bude zneužit, budete mít doklad, kterým můžete dokázat, že jste škodu nezpůsobil.

Váš poradce

Chci se zeptat (prosím

Chci se zeptat (prosím odpověď spěchá), jestli když jsem ztratila prukaz a dostala jsem to potvrzení o ztrátěa teď si mám jít pro novou občanku, tak jestli s sebou musím mít to potvrzení. A co dělat v případě že jsem nějakým zpusobem ztratila nebo zničila to potvrzení? Děkujii moc. Hana

já to potřebuju taky vědět,

já to potřebuju taky vědět, já to totiž ztratil i ten papír a na úřadě mi to nechtěj vydat a bojim se jim přiznat že ho nemám že zaplatim nějakou masivní pokutu?? prosím poradte, ten papír se opravdu blbě nosí v peněžence... Děkuji Tonda

Nevím to jistě, ale pokud si

Nevím to jistě, ale pokud si vezmete rodný list, tak by to mělo být ok. Masivní pokutu zaplatíte, jen pokud OP ztrácíte častěji než je zdrávo...Doporučuji si zavolat na úřad, klidně anonymně a na vše se zeptat, myslím, že Vám rádi se vším poradí.

Jak získám OP,když nemám

Jak získám OP,když nemám peníze? Trvalo mi to několik návštěv na MÚ,až do změny úřednice,aby mi vydali OP,protože jsem neměl ani na správní poplatek,bez OP nemám nárok na soc. dávky,i když mám Pas i rodný list.Nyní mi OP již dva roky nechtějí vydat,dokud nezaplatím 800,-Kč pokutu na kterou též nemám finance.

Pokud nemate na zaplaceni

Pokud nemate na zaplaceni poplaku pro OP, jdete na socialni urad a zeptejte se jak resit tento problem....na nasem urade jsou uredni hodiny pro lidi v nouzi , takze zkuste najit take tento urad u vas...urad muze udelit vyjimku....muze take snizit pokutu nebo poplatek jen na 50 kc.....zalezi jen na nich jakou vysi pokuty ci poplatku ci castky budou pozadovat......soc davky si nechte poslat na ucet....nebo slozenkou, posta na Pas penize musi vydat...

Byl mi odcizen OP, na obecním

Byl mi odcizen OP, na obecním úřadě-správním odboru mi byla úřednicí uložena pokuta ve výši 200,-Kč, se kterou jsem nesouhlasil, Správní orgán mi pak v příkazním roznodnutí uložil pokutu ve výši 300,- Je to v pořádku a jakým způsobem dále pokračovat, tak aby po mém případném odvolání nebylo zahájeno správní řízení, za které bych zaplatil 1000,-Kč

Ahoj chci se prosím vás

Ahoj chci se prosím vás zeptat když člověk si nepůjde udělat občanku v 15-ti letech ale až v 17-t letech co za to hrozí z toho vyplývá že by jí neměl 2roky.Mockrát děkuji Jarda spěchá to.

Cesta do zahrančí. Dobrý den.

Cesta do zahrančí.
Dobrý den. Zjistil jsem, že jsem ztratil OP. Pas nemam. A za 10 dní musím odjet na služební cestu do zahraničí (DE). Jediný doklad který mám je řidičský průkaz. Poraďte mi prosím jak mam postupovat.

Sice je uz vas dotaz dost

Sice je uz vas dotaz dost davno polozeny, ale na toto znam odpoved :) do 2- 3 dnu udelaji express pass a nebo pokud ridite jela bych jen na ridicak s tim, ze pokud neco tak se da nahlasit ztrata OP po ceste a nebo pri kontrole rici ze vam delaji novy doklad....Urad stejne vyda nahradni doklad a na ten muzete cestovat....tedy autem, jinak doporucuju ten exress pass pro cestu letadlem....

Ahoj potrebuju vedet jestli

Ahoj potrebuju vedet jestli musim jet do sveho rodneho mesta nebo staci jit na urad tam kde se zrovna nachazim .stratil jsem op ale jsem pracovne dost daleko a nemam cas ject domu .dekuji

Úřednice blafuje,nebo něco

5

Úřednice blafuje,nebo něco zkouší?
Dobry den, rozvedl jsem se pred 3 roky, ale bydliste mam porad stejne, stav jsem na urade nenahlasil, protoze jsem bydliste nemenil a vedel jsem, ze uvedeni stavu v OP je na kazdem z nas. Bude mi koncit platnost OP, tak si vyrizuji novy, ale pri vyrizovani nastaly komlikace a urednice chce po me zaplatit tucnou pokutu, ale nechápu proč, ma na to pravo, nebo blafuje a neco zkousi? dekuji moc za odpoved.Marian

Dobrý den, pane Wargo.

Dobrý den, pane Wargo.

Sankce
Občan, který nesplnil povinnost nebo porušil zákaz stanovený zákonem o občanských průkazech se dopouští přestupku podle § 16a zákona o občanských průkazech.

Občan se dopustí přestupku tím, že:
po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu manželství nebo po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o zrušení partnerství,
po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o neexistenci manželství nebo po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tom, že partnerství nevzniklo,
po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o prohlášení manželství za neplatné, nebo po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tom, že partnerství je neplatné,
po obdržení úmrtního listu manžela nebo partnera,

Za uvedený přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč. Doporučuji obrátit se na úřad a požádat o informaci, jak lze následně jednat.

Váš poradce

Mám dotaz.... Bývalá

Mám dotaz.... Bývalá přítelkyně meho partnera si nechala jeho veškeré doklady,občanku, rodnej list.....Už rok ji o to žádá a nějak to z ní nemůžeme dostat.... Máme to řešit přes policii a nahlásit to?? Děkuji

Ano, urcite nahlaste ze

Ano, urcite nahlaste ze doklady drzi a nechce vydat....muze je jakkoliv zneuzit ci Op se da slusne prodat.....drzet nekoho doklady je trestne,...a vy jste povinni to ohlasit... oznamte ji toto a pokud nebude spolupracovat Policie ji navstivi po Vasem nahlaseni.....

Dobrý den.Potřebuji nutně

Dobrý den.Potřebuji nutně poradit.Maminka si šla pro starobní duchod na poštu tak jako každý měsíc.
Při žádosti o předložení občanského prukazu zjistila,že ho nemá a že ho stratila.
Pošta ji samozdřejmně duchod nevydala.
Pujde na příslušný městský uřad na hlásit strátu občanského prukazu a následně vystavení nového,což
muže trvat až 30 dní.Na uřadě by jí mněly vystavit náhradní doklad a mne zajímá,zda na tento
náhradní doklad jí na poště dají duchod,který potřebuje na zaplacení nájmu,inkasa atd.
Lze zažádat,aby mamce vystavily občanský prukaz dříve než za 30 dní? DĚKUJI

Mám stejný dotaz jako vlasta

Mám stejný dotaz jako vlasta 24.3.2012
Děkuji a přeji pěkný den Jirka

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak na dýni v kuchyni | recepty
Recepty z dýně – dýně hokaido recepty. Dýně je na našich talířích velmi opomíjenou zeleninou. A je to škoda, protože...
 Jak a kdy správně řezat hortenzie
Řez hortenzií je tak trochu věda, jelikož existuje několik druhů a v podstatě každá odrůda vyžaduje svůj specifický...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.