Jak vybudovat zahradní jezírko

Zahradní jezírko může být pěknou dekorací zkrášlující vaši zahradu. Zahradní jezírko může také sloužit jako přírodní alternativa koupacího bazénku. Záleží čistě jen na vás, pro jaké účely chcete zahradní jezírko vybudovat. Užitečné rady, jak při stavbě zahradního jezírka postupovat, obsahují následující řádky.

3.615385
Průměr: 3.6 (13x)
Váš hlas: Není
Složité
30 minut a více

1

Umístění

Zahradní jezírko můžete vybudovat na vašem pozemku téměř kdekoliv. Doporučujeme jezírko umístit tam, kde není ani příliš stín a nesvítí po celý den slunce. Optimální je kompromis. V průběhu dne by mělo na zahradní jezírko svítit slunce alespoň několik hodin.

2

Velikost jezírka

Ujasněte si, jak velké by mělo vaše zahradní jezírko být a tuto svou představu přizpůsobte kapacitě vašeho pozemku. Je dobré, abyste znali orientaci svého pozemku a té přizpůsobili umístění zahradního jezírka.

Dalším výchozím údajem je hloubka jezírka. Hloubku jezírka ovlivňuje výběr rostlin, které budou jeho nedílnou součástí. Existuje spousta vodních rostlin, které můžete ve svém zahradním jezírku pěstovat, každá z nich má ale rozličné požadavky, ktéré ovlivňují jejich růst.

Konečný nákres vašeho zahradního jezírka by měl obsahovat:

- polohu jezírka
- tvar jezírka
- hloubku jezírka
- hloubku pobřežních zón

3

Zemní práce

Zahradní jezírko si můžete vybudovat svépomocí, přesto budete potřebovat na určité úkony odborný dozor. Jedním ze zmíněných úkonů jsou například zemní práce.

Podle situačního nákresu si pečlivě vyznačte tvar a polohu budoucího jezírka. Pomocí techniky můžete začít s hloubením výkopu pro budoucí jezírko. Při hloubení výkopu několikrát zkontrolujte a přeměřte, zda-li hloubený výkop odpovídá rozměrům budoucího jezírka.

Uspořádání břehů jezírka musí být stupňovité. Jeho břehy nesmí být příkré.
Jakmile pomocí techniky dokončíte hrubé výkopové práce, je potřeba, abyste stěny a dno výkopu dočistili a uhladili - nejlépe pomocí rýče. Veškeré ostré hrany zaoblete. Tímto způsobem usnadníte pokládku folie.

Upravený výkop pokryjte alespoň 5 cm vrstvou jemného písku. Po pokládce písku pokryjte výkop geotextilií. Doporučená gramáž je 300 g/m2 a vyšší. Geotextilie zabraňuje prorůstání kořenů rostlin a je dalším z ochranných mechanismů, které chrání jezírkovou hydroizolační folii před poškozením (např. ostré hrany kamenů apod.).

4

Folie

Na geotextili se pokládá speciální hydroizolační folie, která se přizpůsobí tvaru výkopu a stupňovitému seřazení jeho okrajů.

Pokládka folie není tak jednoduchou záležitostí, jak se může na první pohled zdát. Pro její pokládku doporučujeme přizvat odborníky, kteří s jejím usazením mají určité zkušenosti. Folie se při složitějších tvarech a stupňovitých okrajích lepí přímo ve výkopu. U menších a jednodušších tvarů si můžete nechat od specializovaných firem vyrobit folii přímo v požadovaném tvaru a velikosti. Ta se pak do výkopu pouze zasadí.

Běžným materiálem, ze kterého jsou hydroizolační folie vyráběny, je PVC. Pro menší jezírka je postačující folie o tloušťce 1 mm, pro větší jezírka doporučujeme použití silnější folie, alespoň 1,2 – 1,5 mm.

5

Technická výbava

Jezírko můžete doplnit technickým příslušenstvím, které vám umožní jeho snadnější využívání a údržbu. Především se jedná o filtraci a čerpadlo.

Filtrace je vhodná pro ty, kteří chtějí zahradní jezírko využívat ke koupání. Pořízení kvalitního filtračního zařízení se může vyšplhat do desetitisíců korun.
Dosáhnout čisté vody a naprosté rovnováhy pomocí biotopu (biologické rovnováhy) je velmi obtížné.

Čerpadlo je důležité, aby docházelo k cirkulaci a prokysličení vody. Bohatě postačí úsporná čerpadla s menším výkonem, která budou sloužit jako vhodný doplněk filtrace.

6

Osázení jezírka

Jezírko si můžete osázet podle svého vlastního vkusu. Je důležité, abyste si zjistili, jaké nároky mají vámi vybrané druhy rostlin na světlo, čistotu vody a hlavně, do jaké výšky dorůstají.

Pokud jste si zakoupili kvalitní filtraci a předpokládáte, že budete mít čirou vodu, pokuste se jezírko osadit pomocí kamenů, které vám pomůžou zakrýt uměle vyhlížející hydroizolační folii.

Komentáře

A dalším krokem jsou koupací

A dalším krokem jsou koupací jezírka: http://www.oase-filtrace.cz/koupaci-jezirka. Plánujeme se do něj letos o prázdninách pustit, už se těším na tu domácí pohodu, až na vodu nebudu muset jenom koukat, ale budu do ní moct i vlézt

Jezírko Základní rady při

Jezírko

Základní rady při budování jezírka FatrafolČlánky Jezírko musí být vykopané do hladka, bez nerovností a ostrých hran. Případné nerovnosti se doporučuje srovnat zavhlým betonem a násypem. Jezírkovou fólii je třeba ze spodu chránit proti poškození geotextilí. Tloušťka jezírkové musí být min. 1 mm kvůli odolnosti proti propíchnutí. Jezírková fólie musí být dostatečně ukotvena do terénu, aby se nepohybovala. Ideální je ji zatížit kameny a případně i vrstvou betonu, do níž se kameny usadí. Pod beton je třeba dát geotetílii, aby se jezírková fóĺie neporušila, zejména v zimních dnech, kdy dochází k působení mrazu. Stěny jezírka je lépe vytvářet strmější, aby se na nich nedržely nečistoty. Pokud chcete mít v jezírko rostliny (lekníny), je třeba je chovat v nádobě (min. 50l) v hloubce do 1 metru.

FatrafolČlánky

Levná jezírková fólie nezaručuje kvalitu jezírka

Při výběru jezírkové folie je potřeba mít na paměti to, že ušetřených pár set korun při koupi levné fólie v supermarketu vám nezaručí správnou funkci jezírka po delší dobu. Levná jezírková fólie totiž zpravidla časem povolí (v zimním období) díky roztahování ledu.

zahradni-jezirko

Levná jezírková fólie neuchrání živočichy v jezírku

Pokud k tomuto dojde, je potom otázkou, kdy toto zjistíte, protože vrchní vrstva ledu bude nenarušená a větracími okénky to zjistíte zpravidla už pozdě. V tomto případě na 99% dojde k úhynu ryb. Protože i 20 cm pokles hladiny znamená prudkou změnu teploty vody.

Vzhledem k tomu, že jezírkové rybičky se už po týdnu ve vašem jezírku stanou vašimi domácími mazlíčky, budete se předhánět, kdo je půjde krmit. Jejich úhyn je opravdu stresující.

AUTOR: Kamil Hrubý / Jezírka Hrubý

http://kamilhruby.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=394180&bk=90925

Nový článek

Nový článek

PRAVDA-VODA-PŘÍRODA Proč není možné udržet zahradní jezírko čisté pouze přírodním procesem

Jezírko - jednoznačně uzavřený koloběh vody, ano koloběh.

Pravda - biotop jezírko bez filtrace, tak přátelé takové na své zahradě určitě nepotřebujete. Boj o dotace, nešvar dovlečen na naše zahrady. Krátce EU schválí cokoliv, kde bude název ochrana přírody přírodními zdroji, proto BIOTOP. Jde o díla x milionová, dle projektů těchto vodních děl, je opravdu jasné, že počáteční investice nebude opravdu poslední a životaschopnost takového díla, je 2 až 5 let. Projektanti zneužívají ochranu přírody a jejich projekty mnohdy popírají přírodní procesy a dokonce přírodu samotnou. První lež: kačírkové zóny vodu čistí max. 2 roky a po uplynutí této doby, je potřeba bagr, vytěžit kačírek a dát nový. Rostlina a její schopnost filtrace vody, zásadní rozpor - ona neporoste, nemá své správné živiny, ale shluk rozporuplných látek, zavlečených do uzavřeného vodního díla. Použité materiály na ukotvení rostlin, pro dobrý poslech přírodní mat. v důsledku právě přírodního materiálu, vlivem působení vody, slunce, se jednoduše rozpadnou. Korunu celému dílu dodá projektant tím, že pro krátkodobé rozpohybování vodní hladiny, do projektu přidá monstrózní kalová čerpadla + zachytávací sila. Máme to, čerpadla o ceně 1-2,5 mil., nám rozproudí chemickou kalužinu. Celá EU mě opravdu nezajímá, ale proč je pár profi firem, které se snaží tento průser prodávat jednotlivcům na zahrady?

http://kamilhruby.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=394180&bk=90925

Zajímavý a užitečný článek,

Zajímavý a užitečný článek, základní návod a dobré tipy lze nalézt také na http://www.toro-zavlahy.cz/cs/instalacni-firmy/pro-koncove-zakazniky/porizujeme-jezirko . Nám "laikům" se hodí každá rada :-)

NA FOTU -MÁTE DEGRADACI FOLIE

NA FOTU -MÁTE DEGRADACI FOLIE PO 5LETECH ,ŠPATNÁ VOLBA MAT. FOLIE A ŽIVOTNOST Nadmolekulární struktura (stupeň uspořádání makromolekul ) může být AMORFNÍ a jednak jako KRYSTALICKÉ .Uspořádání makromolekul a těchto struktur - stupeň KRYSTALINITY nám určuje budoucí vlastnosti materiálu . Hlavní prvky NADMOLEKULÁRNÍ struktury se utváří v průběhu chladnutí výrobku a to ve formě nebo mimo ní . Je-li KRYSTALIZACE spojená s přeměnnou fází , hovoříme o primární krystalizaci . Ta však ještě může pokračovat ve stavu tuhém a nazývá se SEKUNDÁRNÍ krystalizace . Jsou s ní spojeny nejen změny rozměrů , ale i vlastnosti výrobku a je tudíž jevem nežádoucím . NADMOLEKULÁRNÍ strukturu my jako koncoví uživatelé neovlivníme , ale poznáme . Materiál je pružný nebo pevný . Z tohoto pohledu je jasné , že výrobce určuje budoucí uplatnění výrobku a tudíž záměna jeho použití povede k degradaci materiálu . Ono základní nepřítel (plastu ) je FOTODEGRADACE . Dochází k narušení nadmolekulární struktur , zeskelnění a tudíž křehkosti výrobku

http://kamilhruby.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=394180&bk=90925

Jezírka Hruby Trendy jezírek

Jezírka Hruby

Trendy jezírek jdou směrem -příroda člověk-.Konečně si populace uvědomuje, že příroda tu byla dřív.V podstatě platí to, že není důležité zda chci koupací jezírko nebo na chov KOI. Jde jen o počet ryb.Filtrace a vše s ní spojené musí být vždy dimenzovaná a nastavená tak, aby byla rezerva.Filtračních systémů máme celou řadu , ale jen dávat pozor,pro jezírka jsou naprosto nevhodné bazénové filtrace a čističky odpadních vod tzv.čov. V těchto systémech je použit písek jako filtrační médium , čož je nepřijatelné.Rovněš dopouštění vody z domácí čistíren je nevhodné.Norma na výpusti je za hranicí chovu KOI .Ideální sestava je taková ,kde v jednom celku máme více komor navzájem propojených pro lepší množení bakterií. Není vždy nutné utrácet horentní sumy za bakterie -mám vyskoušeny výrobky Bio-enzima, jedno balení postačí na 10m3 za 80,Kč. Používám bakterie na septik nebo na kompost .Po přidání bakterií do systému je potřeba vypnout UVC na dobu 24h. U větších jezírek nad 60m3 je dobré použít při instalaci nasávacích zařízení 110 odpadní potrubí, které je svedeno do šachty . Odpadá tudíš únavné čištění košíku skimeru. Do šachty rovněš umístíme čerpadla a od čerpadel vždy používáme tlakové hadice. Před filtry je dobré použít ventily-šoupata-pro regulaci a odpojení celého systému. Při stavbě jezírka se vyvarujte používání betonu a lepidel , výluhy z těchto stavebních materiálů ovlivnují na dlouhou dobu složení vody. Pozor rovněž na kameny umístěné ve vodě -travertin atd. -.Veškerý pohyb okolo jezírka by se měl nést v souladu s přírodou, proto se vyvarujte používání saponátů a různých druhů chemikálií.

http://kamilhruby.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=394180&bk=90925

Chci se zeptat jakou by jste

Chci se zeptat jakou by jste doporučili hloubku jezírka..Plánuju jen menší asi 3x4m...myslíte že hloubka 1m bude stačit?Nebo radši 1,2m ? :)

Jezírka-hodnota,životnost. Ka

5

Jezírka-hodnota,životnost.

Kamil Hruby velkoobchod
U lidí naše hodnoty začínají i končí. Aby na konci našeho počínání byl usměvavý, spokojený a ke spolupráci motivovaný zákazník, na začátku musí být stejně tak motivovaný technik, obchodník, pracovník expedice či projektant. I proto jsou všichni pracovníci naší firmy odměňováni také v závislosti na výsledcích firmy, aby cílem snažení nás všech bylo co nejvíce spokojených klientů a týmový způsob práce byl ceněn více, než osobní prospěch jednotlivce. Naše produkty, služby, servis a stejně tak naši obchodní partneři /instalační firmy/, musí spoluvytvářet jeden fungující celek, na jehož konci je vždy spokojený klient. Hledání cest, vedoucích k pocitům dobře vynaložené vratné investice u konečného spotřebitele, to je smysl a cíl naší práce. Bez spokojených koncových uživatelů našich systémů, bychom v naší práci nenalézali ani uspokojení, ani profit. Spokojený uživatel je pro nás motorem a zdrojem obrovské energie pro další naši práci. Také je i současně závazkem do budoucna.

FILTRACE

Kalkulaci filtračního systému provedeme přímo šitou vašemu jezírku.Každé jezírko a poloha daného jezírka má jiné nároky na složení filtračního systému. Na základě našich zkušeností platí základní pravidlo do 6m3 objemu vody je možné použít filtrace v cenové rozpětí 5-10000,-Kč. Nad tuto objemovou hraníci je zapotřebí použít profifiltrace a alespon částečně projektování vodního díla . Pokud opravdu máte zájem doplnit zahradu o vodní prvek , nebojte se nás kontaktovat , přijedeme a provedeme nezávislou kalkulaci.

FLORA

Flora a jezírko-flora v jezírku nám v podstatě ovlivnuje vzhled jezírka,myšleno čistota a průhlednost vody. Flora je jednoznačně závislá na PH vody,ideál 5,9-6,5 .Dle PH rostlina bud odčerpává živiny anebo se před nimi takzvaně uzavře. PH nad 7 rostlina na kořenovém systému /vlásečnicích/ vytvoří mikroskopický obal a tudíž není schopná v dostatečném množství odčerpat přebytečné živiny z vody a to je právě ta známá šedá řasa,která se tvoří v jarních a podzimních měsících. Největší nešvar je poslechnout reklamu a rostliny ještě přihnojit /situaci ještě zhoršíte .U dobře rozběhlého jezírka musí rostlina růst celou sezonu bez jakéhokoliv hnojiva a dokonce i bez jakéhokoliv obalu nebo košíku -jen zatížená kamenem. Pokud je PH a teplota vody je nad 12 stupnu /pozor čerpadlo se nesmí dávat až na dno/ a přesto některé rostliny nerostou , je pravděpodobně špatně určená hloubka ,ve které je rostlina uložená .Pokud si zakoupíte třeba malý leknínek , klidně jej nechte plavat na hladině a postupně jak dorůstá jej posouvejte hlouběji pod hladinu /listy potřebují fotosyntézu a voda tomu částečně zabranuje /. Pokud si chcete vybudovat filtraci pomocí tzv. biotopu , opravdu tato zona musí mít poloviční plochu jezírka a i v tomto případě stačí 10 dnu veder a celý systém se nabourá . Prostě kvalitní filtrace , UVC lampa minimálně 11W se rovná 0,8m3 a doplnování bakterií . To je základ dobře fungujícího jezírka.

p.HRUBÝ

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je skrytý a nebude veřejně zobrazen.
 
 Jak poznat kvalitní a nekvalitní matrace
Za svého života prospíme téměř jeho třetinu. I když spíme, náš mozek usilovně pracuje. V průběhu spánku dochází k celé...
 Jak postupovat při koupi bytu
Pořízení bytu se od dob řádkové inzerce v novinách značně zjednodušilo. Přesto jde o zásadní událost v našich životech...
 Jak připravit švestkové knedlíky z tvarohového těsta | recept
Recept na švestkové knedlíky z tvarohového těsta krok za krokem. Tvarohové těsto je pro přípravu švestkových knedlíků...

Emailový zpravodaj

Přihlaste se k emailovému zpravodaji JakTak.cz. Pravidelně dostanete nejlepší a nejčtenější, návody a postupy přímo do Vaši emailové schránky.