Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat africkou fialku | rady

Jak pěstovat africkou fialku | rady

Jak pěstovat africkou fialku | rady. Africká fialka je nenáročná, leč krásná květina, kterou dokáže vypěstovat i naprostý zahradnický začátečník. Přišla k nám až z daleké Jižní Afriky, kde fialku objevil před více než 100 lety diplomat a baron von Saint Paul, který ji dovezl i k nám. V současné době známe až na 12 000 jejích kultivarů. Množení africké fialky je také překvapivě snadné. Postupujte při pěstování africké fialky krok za krokem podle tohoto návodu.

1

Vypěstování fialek ze semen je v domácím prostředí celkem náročné, obzvlášť když vezmete v úvahu, že si malé fialky můžete koupit už za pár korun. Pokud se přesto rozhodnete vypěstovat fialky ze semen, semena fialek sázejte do skleníku, kde udržujte po dobu dvou měsíců teplotu pohybující se okolo 25°C a substrát udržujte stále vlhký. Pamatujte si však, že takto získané rostlinky jsou ale velmi křehké.

2

Africké fialky se vyskytují ve vlhkých tropických lesích ve skalních štěrbinách či převisech, proto rostlinky sázejte do lehčí dobře propustné zeminy, nejlépe rašeliny s vyšší kyselostí. Na dno nádoby dejte perlit nebo písek, aby byly kořínky dobře provzdušněny.

3

Fialku umístěte na světlé vzdušné stanoviště, avšak ne na přímé sluníčko, protože by ji spálilo. Nejlépe fialce svědčí severní a východní okno. Většinou se pěstují na okenních parapetech, které jsou po část dne ozařované slunečními paprsky. Květinu umístěte tam, kde se teplota pohybuje po celý rok okolo 20 stupňů, teplota nesmí klesnout pod 15 stupňů. V zimě pak fialka snese teplotu okolo 18 stupňů.

4

Fialka není ani příliš náročná na vlhkost, sucho jí příliš nevadí, ale rosení teplou vodou vezme s povděkem. Africké fialky snášejí mnohem lépe sucho než nadbytek vody. Časté zalévání a přemokřování může vést k uhnití rostliny. V zimě fialku příliš nezalévejte. V průběhu vegetace ji zalévejte středně vydatně měkkou odstátou vodou.

5

Rostlinu hnojte 1x za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny. Nadbytek nebo nedostatek živin způsobují poruchy metabolismu rostliny, proto musí být výživa afrických fialek vyvážená. V období plné vegetace hnojte rostlinu častěji než v době odpočinku. Základními živinami jsou draslík, dusík a fosfor.

6

Fialka se množí velice snadno, i když množení semeny není příliš jednoduché. V případě množení fialky listovými řízky je to doopravdy hračka. Uštípněte řapík z mateřské rostliny, zkraťte ho do tvaru trojúhelníku a sázejte do rašeliny smíchané s pískem. Zkuste nechat zakořenit ve vodě, je to ještě snazší. Takto je nechte v obou případech po dobu 6 až 8 týdnů při teplotě 20 až 25 stupňů. Občas je dobré přes fialku přetáhnout fólii a občas rosit. Takto vypěstované fialky vám pokvetou za 5 až 9 měsíců.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady. Chrpa modrá je jednoletá rostlina s krásnými modrými květy, která roste volně v přírodě. Pro svou krásu a nenáročné…
Jak pěstovat balmín | rady
Jak pěstovat balmín | rady
Jak pěstovat balmín | rady. Balmín představuje vzdálenou příbuznou myrty, která volně roste v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guineji a v Jihozápadn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.