Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o notebook | rady

04. Červen 2020
Jak se starat o notebook | rady

Jak se starat o notebook | rady. Jak se starat o notebook, aby dlouho vydržel a nepotřeboval servis? Jak dosáhnout toho, aby notebook byl stabilnější a rychlejší? Notebook chraňte, věnujte mu čas od času i nějakou péči. Notebooky jsou stavěné tak, aby vydržely zhruba dva roky. Výrobci chtějí, abyste si notebook koupili nový. Ale proč kupovat nový notebook? Stačí když budete u notebooku dodržovat následující postup a vydrží vám mnohem déle.

Co je potřeba

speciální hadřík na notebook

1

Notebook a software

Začněme se softwarem. Je dobré čas od času věnovat softwarové stránce notebooku pár hodin. Prostě si k notebooku sednout a udělat si v něm pořádek. Zaměřte se na všechny stažené soubory - jako jsou fotografie, videa aj. na ploše. Na ploše si nechte jen ty nejdůležitější ikony. Tím, že všechny soubory z plochy vložíte do nové složky Plocha, nic nevyřešíte. Čím méně toho budete mít na ploše notebooku, tím zvýšíte i jeho rychlost.

2

Vyhledejte programy, které už nevyužíváte, a smažte je (odinstalujte).

3

Projděte si své soubory a rozřaďte do složek tam, kam patří.

4

V závěru nechte provést defragmentaci disku. Klikněte pravým tlačítkem myši na disk. Klikněte na Vlastnosti, poté Nástroje a nechte provést kontrolu chyb a defragmentaci disku. Nezapomeňte vysypat koš.

5

Nakonec spusťte program, který hledá různý spyware a viry v notebooku. Oblíbeným programem je Spybot Search & Destroy. Ten najde ve vašem notebooku spyware, malware, adware nebo trojské koně. Program vám ochrání soukromá data, odstraněním parazitních programů, které se do vašeho notebooku dostaly prohlížením stránek na internetu, vám notebook zrychlí. Ke stažení zde: www.slunecnice.cz/sw/spybot/

6

Softwarovou očistu máme za sebou. Teď ta hardwarová. Určitě jste si všimli, že notebooku vadí vysoké teploty. Například když jej máte na klíně nebo položený na dece na posteli. Části notebooku jsou horké a výkon je nižší než obvykle. Navíc snižujete životnost součástek. Otvory pro ventilaci tepla proto ničím nezakrývejme. Kolem notebooku by měl být dostatek prostoru. Popřípadě si můžete koupit speciální chladící podložky. Ta zchladí potřebné komponenty notebooku až o 40%. Tato podložka se připojuje přes periferii USB, což je praktické a jednoduché.

7

Notebook prohlédněte a očistěte od špíny. Rozhodně nepoužívejte saponáty a určitě nepoužívejte papírové kapesníčky, jak majitelé notebooků mají ve zvyku. Papírové kapesníčky totiž poškrábou displej. I když vy to nevidíte, třením vznikají drobné oděrky. Doporučuji koupit speciální hadřík na notebooky a LCD televize. Stojí to pár korun a ochrání obrazovku notebooku za tisíce korun.

8

Pot a mastnota jsou pro notebook nepřátelé. Nejhorší je, že prsty člověka jsou přirozeně mastné a potit se musíme. Výsledkem pak jsou neodstranitelné skvrny na klávesnici a touchpadu. Kdo se o notebook nestará, může se mu stát, že mastný otisk prstu mu "zaroste" do materiálu notebooku - třeba obrazovky notebooku. Takovou závadu už nikdy neodstraníte. Jako řešení se jeví fólie, kterou lze na klávesnici notebooku umístit, a pravidelné čištění celého notebooku.

9

Notebook je mobilní zařízení, a proto se počítá s tím, že jej budete přepravovat, nosit s sebou. Vyplatí se investovat do kvalitní tašky na notebook. Nebo batohu. Reklamní taška na notebook od výrobce, kterou jste dostali k notebooku zdarma, rozhodně nepostačí. Notebooky jsou velice citlivé na nárazy. Stačí, abyste s ním omylem bouchli ve vlaku, a notebook budete muset draze opravovat v servisu. Záruka se samozřejmě na takové závady nevztahuje. Kvalitní tašku na notebook koupíte už od pěti set korun.

10

A poslední připomínka patří bateriím. Na baterii notebooku je záruka obvykle jen půl roku. Důvod je zřejmý. Baterie mají na notebooku nejnižší životnost. Chcete-li, aby baterie co nejdéle vydržela a vy nemuseli kupovat další (okolo dvou tisíc korun), pak ji používejte jen tehdy, pokud skutečně není nikde v dosahu elektrická zásuvka. Výkon notebooku, který čerpá energii z baterie, účinně snižte. Vypněte například Bluetooth.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak obnovit odstraněnou složku | postup
Jak obnovit odstraněnou složku | postup
Jak obnovit odstraněnou složku | postup. Zažili jste někdy tu hrůzu, když jste dlouho a intenzivně ve svém počítači na něčem pracovali a pak jste si t…
Jak na čištění registrů | rady
Jak na čištění registrů | rady
Jak na čištění registrů | rady. Možná jste si již někdy všimli, že Vám na disku „mizí“ prázdné místo a něco neznámého Vám „krade“ prostor pro další fo…
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy. Meditace by se v dnešní době měla stát nedílnou součástí dne. Tato technika vám mimo jiné pomůže vyrovnat sv…
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady. „Pohádky“ o Ježíškovi zná každý z nás ze svého dětství a přenáší se z generace na generaci. Rodiny s malými dětmi…
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy. Jak přestat škytat? Co je to škytavka asi nemusíme definovat, protože snad každý alespoň jednou v životě škytal. Vžd…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.