Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dělat s dětmi domácí úkoly

16. Září 2021

Jak dělat s dětmi domácí úkoly. Zatímco někteří školáci zvládají domácí úlohy sami, jiní potřebují asistenci dospělého. Nejčastěji si neumějí zorganizovat povinnosti a dobře využít čas. Dalším důvodem bývá obtížnost domácí přípravy. Pak nastupují rodiče, aby svým ratolestem pomohli. Jaký postup je nejlepší?

1

Především záleží na tom, kolik času rodiče mají a kdy se doma s potomky potkávají s ohledem na to, že drtivá většina dětí navštěvuje nejrůznější kroužky a volnočasové aktivity. Ideální je, když domácí úkoly vypracujete vždy pokud možno ve stejnou dobu, aby si školáci zvykli na řád a pravidelnost.

2

V některých rodinách se ujal model, kdy se postupuje od nejlehčího k nejtěžšímu. Dítě tento systém motivuje, protože vidí, že jednoduché úkoly rychle ubývají. Nevýhodou je, že na vypracování nejtěžšího učiva nezbyde dostatek času nebo je pak dítě už unavené.

3

Je dobré, když se rodiče s předstihem zorientují v tom, co zrovna syn či dcera ve škole probírají. Nebudou tápat, zdržovat sebe i dítě a zvládání školních povinností bude snazší a nezabere tolik času.

4

Jiná situace nastane, když dítě třeba kvůli nemoci hodně zamešká a probírané učivo potřebuje doma dohnat nebo procvičit. V takovém případě si na to vyhraďte více času a informujte se ve škole, co potomek potřebuje dohnat.

5

Stane-li se, že si s úkolem sami nevíte rady, přiznejte to. Neberte to jako svoji porážku, nejde o selhání. Vysvětlete školákovi, že zrovna tato probíraná látka vám činí potíže, ale že se ji společně pokusíte zvládnout.

6

Pokud nemáte na školní přípravu, potažmo vysvětlování učební látky čas, zkuste uvažovat o tom, zda by se nevyplatilo doučování. Zjistěte, jestli je ve vašem okolí tato možnost dostupná, jaké jsou ceny a jaké jsou na webu na jednotlivé zájemce reference.

Máte-li pocit, že učitelé školáky dlouhodobě přetěžují, upozorněte je na to. Řešte to ale v klidu a s nadhledem.

Jestliže vám úlohy připadají obtížné, neosočujte z toho pedagogy, zejména ne před dětmi. Učitelé za to často ani nemohou, a navíc to není výchovné.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct dýňové sušenky
Jak upéct dýňové sušenky | recept z dýně. Sušenky, které si můžete upéct podle našeho nového článku, mě upoutaly především krásnou zelenou barvou. Po…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.