Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstoupit od smlouvy | rady

Jak odstoupit od smlouvy | rady

Jak odstoupit od smlouvy | rady. Platně uzavřete smlouvu a najednou zjistíte, že byste od ní nejraději odstoupili. Třeba proto, že druhá strana neplní to, co podle smlouvy plnit má, nebo proto, že smlouva není tak výhodná, jak se vám na první pohled zdálo.

1

Dávejte si pozor, co podepisujete

Určitě jste někdy slyšeli o latinské zásadě „Pacta sunt servanda“ neboli „Smlouvy se mají plnit“. Vždy si předem rozmyslete, jestli smlouvu, kterou uzavíráte, skutečně uzavřít chcete.

2

Ne od každé smlouvy můžete odstoupit

Pokud jste již smlouvu uzavřeli, v určitých případech od ní můžete odstoupit. Ve kterých? Obecně ve dvou:

- pokud je v občanském zákoníku stanoveno, že od smlouvy lze odstoupit

- pokud se na tom smluvní strany dohodnou (zpravidla již ve smlouvě).

3

Nahlédněte do občanského zákoníku

Občanský zákoník nevymezuje na jednom místě, od kterých smluv můžete odstoupit a od kterých ne.

4

Odsotupení je jen vaše rozhodnutí

Odstoupení od smlouvy jednostranné. Druhá strana vám nemůže zakázat, abyste od smlouvy odstoupili. Nepotřebujete ani souhlas soudu. Je to vaše právo. Samozřejmě za předpokladu, že od smlouvy je možné odstoupit, (jak je popsáno výše).

5

Oznamte odstoupení

Odstoupení musíte oznámit druhé straně smlouvy. Když byla smlouva uzavřena písemně, i odstoupení od smlouvy musí být písemné.

6

Podmínky odstoupení

Jak a za jakých podmínek můžete od smlouvy odstoupit, stanoví právě smlouva anebo zákon. Například můžete mít ve smlouvě stanoveno, že odstoupit od smlouvy můžete bez udání důvodu do deseti dnů od uzavření smlouvy, přičemž musíte zaplatit odstupné v dohodnuté výši (záleží jen na vás, co si dáte do smlouvy a jestli vůbec). Jiný příklad je ze zákona: Pokud jste si objednali zboží přes internet, můžete do 14 dnů od jeho převzetí odstoupit od smlouvy, a to bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce ze strany dodavatele.

7

Účinky odstoupení

Obecně platí, že odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší. Smluvní strany si ale mohou ve smlouvě dohodnout něco jiného.

Tipy

Odstoupení může být vázáno na relativně krátký časový interval (např. 14 dní). Proto lhůtu nepromeškejte.

Varování

Článek se zabývá odstoupením od smlouvy podle občanského zákoníku (například obchodní zákoník má vlastní úpravu).

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uznat dluh - vzor | rady
Jak uznat dluh - vzor | rady
Jak uznat dluh - vzor | rady. 21. století je mimo jiné specifické tím, že si lidé půjčují peníze. Na dům či byt, na auto, na dovolenou, na televizi. Č…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.