Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstoupit od smlouvy uzavřené na ulici | rady

30. Listopad 2020
Jak odstoupit od smlouvy uzavřené na ulici | rady

Jak odstoupit od smlouvy uzavřené na ulici | rady. Procházíte centrem města a najednou vás obstoupí dva pouliční prodejci. Jak se máte, jaký parfém používáte, co říkáte na tady tento kousek, ten druhý je ještě lepší, je až z Anglie, dneska za speciální cenu jenom 400 Kč a ještě je možná sleva. Než se nadějete, koupíte parfém (nebo knihu nebo jiné zboží či službu) a až doma si uvědomíte, jak je pro vás smlouva nevýhodná. Mohou pouliční prodejci těžit z chvilkového překvapení a vnutit vám své výrobky, které byste si v "kamenném" obchodě a za "normální" situace nikdy nepořídili?

Co je potřeba

- počítač (případně tužka a papír)

1

Smlouvy uzavřené mimo obvyklé prostory k podnikání

Zákon nechrání spotřebitele jen před prodejci, kteří lapají své "ovečky" na ulicích. Momentu překvapení totiž využívají i prodavači prezentující své výrobky na různých předváděcích akcích, na veletrzích, v rámci jednodenních zájezdů nebo i podomní prodejci, kteří u vás doma zazvoní na zvonek. Čili pokud byla smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání nebo nemá-li prodejce žádné stálé místo k podnikání, vy jakožto spotřebitel můžete od smlouvy odstoupit. Pozor na novelu občanského zákoníku. Dříve nebylo možné takto odstoupit od smlouvy uzavřené mimo obvyklé prostory k podnikání, pokud jste si prodejce výslovně objednali, např. k sobě domů nebo do práce. Nově je zákon příznivější pro spotřebitele. Odstoupit bez uvedení důvodu dnes nelze pouze tehdy, uzavřeli-li jste smlouvu o opravě nebo údržbě, přičemž oprava byla provedena v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost a dodavatel neprovedl jinou než vyžádanou opravu nebo údržbu ani nedodal jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby. Zákon tak chrání opraváře praček nebo ledniček. V opačném případě (např. od smluv na koupi mixéru nebo vysavače) odstoupit můžete.

2

Odstoupení

Odstoupit musíte písemně, a to do 14 dnů od nákupu. V případě, že ještě nebylo poskytnuto plnění (např. koupené zboží vám má byt doručeno poštou), můžete od smlouvy odstoupit do jednoho měsíce. Do 30 dnů od odstoupení je vám prodavač povinen vrátit zaplacenou cenu. Při nákupu musíte být písemně upozorněni na právo odstoupit od smlouvy. Písemné upozornění musí obsahovat i označení osoby, u níž je třeba toto právo uplatnit, včetně bydliště či sídla takové osoby. Co když vás prodavač písemně nepoučí? Pak můžete od smlouvy odstoupit ve lhůtě jednoho roku od jejího uzavření.

3

Důvody uvádět nemusíte

Nejste povinni prodavači sdělovat, proč jste se rozhodli od smlouvy odstoupit. Je to vaše zákonné právo, jehož výkon je zároveň jednostranným právním úkonem. To znamená, že nepotřebujete souhlas prodávajícího a že vám v odstoupení nemůže nijak zabránit.

4

Odstoupení není vždycky možné

Od každé smlouvy samozřejmě takto neodstoupíte, nicméně od většiny ano. Výjimky, které stanoví § 57 odst. 4 občanského zákoníku, jsou následující:

a) smlouvy, jejichž předmětem je výstavba, prodej, nájem nebo jiné právo k nemovitosti (s výjimkou smluv o jejích opravách a o dodávce zařízení do ní začleněných)

b) smlouvy na dodávku potravin nebo jiného zboží běžné spotřeby dodávaného stálými doručovateli do domácnosti spotřebitele nebo do jiného jím určeného místa

c) smlouvy na dodávku zboží nebo služeb, které byly uzavřeny podle katalogu dodavatele, s nímž se spotřebitel měl možnost seznámit v nepřítomnosti dodavatele, za předpokladu, že mezi stranami má pokračovat spojení při plnění uzavřené nebo jiné smlouvy, a za předpokladu, že spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy nejméně do 7 dnů od převzetí zboží a je s tímto právem seznámen v katalogu nebo ve smlouvě

d) pojistné a o cenných papírech.

5

Sankce je výslovně zakázána

Prodavač se vám možná bude snažit namluvit, že odstoupit sice můžete, ale musíte mu uhradit stornovací poplatek ve výši 500,-Kč. Nic neplaťte, zákon podobné jednání zakazuje.

Tipy

S pouličními prodejci, kteří se vám snaží něco vnutit, se raději vůbec nebavte. Hlavně pokud máte slabou vůli a neumíte říkat ne.

Pokud jste si na zboží vzali úvěr a odstoupíte od kupní smlouvy, ze zákona se ruší i úvěrová smlouva! Jedná se o tzv. vázaný úvěr.

Nemusí se jednat jen o nákup hmotných věcí, odstoupit můžete i od smlouvy s mobilním operátorem, kterému jste se upsali platit nevýhodný paušál. Samozřejmě za předpokladu, že smlouva byla uzavřena mimo "klasický obchod".

Varování

Článek má pouze informativní charakter a redakce neodpovídá za případnou škodu.

Autor: Zuzana B.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstoupit od smlouvy | rady
Jak odstoupit od smlouvy | rady
Jak odstoupit od smlouvy | rady. Platně uzavřete smlouvu a najednou zjistíte, že byste od ní nejraději odstoupili. Třeba proto, že druhá strana neplní…
Jak na smlouvu o ubytování | rady
Jak na smlouvu o ubytování | rady
Jak na smlouvu o ubytování | rady. K létu patří příjemné chvíle strávené v hotelu, penzionu či kempu. Smlouvu o ubytování ale využijete i mimo sezónu.…