Přejít k hlavnímu obsahu

Odzimování bazénu rychle a efektivně. Stačí následovat těchto 5 kroků

04. Červenec 2023

Sluneční paprsky nabírají na intenzitě a teploty příjemně stoupají, což majitele bazénů rozhodně nenechává chladnými. Pokud i vás převládla chuť na koupání, prozradíme vám, kdy a jak bazén odzimovat a na co si při tom dát pozor. Uvidíte, že to zvládnete levou zadní. 

Jakmile se teplota vzduchu drží nad nulou a teplota vody dosahuje alespoň 10 °C, pak to znamená jediné: nastal čas na odzimování nadzemního bazénu. Jedná se o rychlý a jednoduchý proces, který hravě zvládnete i bez pomoci technika. Ať už bazén letos připravujete poprvé nebo si jen chcete připomenout správný postup, tady najdete vše, co budete potřebovat.

5 kroků, jak bazén vyčistit po zimě 

1)    Odkrytí plachty

Krok číslo jedna spočívá v odstranění bazénového krytu (plachta, folie). Plachtu důkladně osušte, očistěte, složte a odložte na suché místo. Tam na vás bude čekat několik měsíců do posezónního zazimování.

2)    Vyčištění bazénu

I když byla na bazénu plachta, mohlo se stát, že po okrajích se do vody dostalo jehličí, pyl, listí nebo drobné větvičky. Na zachycení povrchových nečistot můžete využít síťku, s kamínky a pískem na dně bazénu si zase skvěle poradí bazénový vysavač.

3)    Kontrola bazénového vybavení

Máte úklid bazénu za sebou? Výborně. Teď na řadu přichází kontrola bazénového příslušenství. Řeč je zejména o filtrech, čerpadlech nebo tryskách, které je potřeba pečlivě zkontrolovat, zda nejsou někde prasklé nebo jinak poškozené. Pokud je vše v pořádku, můžete připojit filtraci a solární ohřev.

4)    Testování kvality vody

Důležitá část každoroční přípravy se točí ohledně testování vody, jejíž pH by se mělo pohybovat v rozmezí od 6,8 do 7,6. Jestliže zjistíte, že se výsledné číslo testeru výrazně liší, je potřeba sáhnout po bazénové chemii. Ta kyselost nebo naopak zásaditost vody rychle napraví.

5)    Spuštění filtru a čerpadla

Jakmile je pH v rovnováze, zbývá zapnout filtr a čerpadlo a obojí nechat běžet několik hodin, aby se voda v bazénu pořádně pročistila. Další den bude bazén připravený a vy si budete moci plnými doušky vychutnat své první letošní koupání.

Praktický tip na závěr: kvalitu vody pravidelně kontrolujte

Abyste si koupání mohli užívat po celou letní sezónu, je potřeba kvalitu vody pravidelně testovat. Nízké i vysoké pH může přinést několik komplikací: a to například v podobě zápachu, zákalu, podrážděné pokožky, ale také poškozeného vybavení v bazénuať už vlivem vodního kamene nebo koroze. Pečlivá péče o váš bazén se vám nepochybně vrátí v podobě příjemného koupání a zdravotně nezávadné vody. 

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.