Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat černookou Zuzanu

08. Červenec 2024
Jak pěstovat černookou Zuzanu

Černooká Zuzana? Není třeba se bát tohoto podivného názvu. Jedná se totiž o rostlinu s krásným květem, jejíž zlidovělý název černooká Zuzana se u nás vžil. Má však názvů několik, kromě jiných také thunbergie, nebo smatovka křídlatá. Pojmenování černooká Zuzana získala díky nápadnému, tmavě hnědému až černému oku, které tvoří střed květu, který je nejčastěji svítivě žlutý nebo červený.

Oblíbená rostlina z Afriky

Původem je černooká Zuzana ve východní částí Afriky, kde roste jako stále zelená popínavá rostlina. V našich podmínkách se dá pěstovat pouze jako letnička. Má úzké listy, které u vzrostlé rostliny vytvoří kompaktní plochu, na které krásně vynikne půvab zářivých květů. U nás kvete od května do října, a pokud ji vysejete či vysadíte do květináčů venku, vykvete nejdříve v červnu.

Na co dávat pozor při pěstování?

Černooké Zuzaně vyberte vhodné místo pro pěstování. Nejlepším stanovištěm pro jsou teplá slunná místa, kteá jsou zároveň chráněná před větrem. Půda musí být vlhká, dobře propustná. Vhodné je umístění rostlin do nádob, které je třeba pravidelně, leč přiměřeně zalévat.

Kromě toho černooká Zuzana vyžaduje pravidelné, ale jen slabé přihnojování, aby se vám odměnila bohatou násadou květů. Rostlinné výhony mohou dosahovat délky až dvou metrů, takže výsledek bude opavdu stát za to. 

Pokud zasadíte černookou Zuzanu do závěsného květináče nebo truhlíku, kde se nebude moci popínat, její oddenky se volně svěsí a vytvoří krásný, atraktivní vodopád posetý barevnými květy. Další možností, jak nechat černookou Zuzanu vyniknout, je pěstovat ji na zahradě na opěrných konstrukcích nebo na zdi či plotě. V takovém případě jí musíte včas poskytnout potřebnou oporu k popínání s co možná nejhrubším povrchem.

Černooká Zuzana není náročná

Péči o černookou Zuzanu zkrátka zvládnou i zahradníci bez větších zkušeností. Na podzim i na jaře rostlinu můžete přiměřeně zkrátit, během léta totiž zase rychle vyroste. Přes léto se jí bude líbit v nádobách nebo ve volné půdě venku, na zimu ji potom uschovejte na chladné a světlé místo, aby jí neublížily mrazy.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

lilie nilská kalokvět
Jak pěstovat kalokvět | rady
Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, o…
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu | bazalka
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu
V supermarketech jsou běžně k dostání čerstvé vzrostlé bylinky v malých květináčích, které jsou určeny pro kuchyňské využití. Z takto zakoupených rost…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.