Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a podle čeho nastavit rozlišení fotografie

Uvažujete-li o vytištění fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, je třeba pamatovat na vztah mezi rozlišením a velikostí vytištěné fotografie. Výrobci se předhánějí s nabídkou fotoaparátů s vysokým rozlišením uváděného v megapixelech (milionech bodů), a proto není dnes už problém koupit fotoaparát, který má osm, deset nebo třeba 14,5Mpix. Co nám tyto informace říkají a jak rozlišení fotografe nastavit?

1

Už před nákupem digitálního fotoaparátu doporučuji navštívit různá internetová diskusní fóra pro fotografy, kde se dozvíte, jak jsou uživatelé s konkrétními typy fotoaparátů spokojeni. Výrobci se sice předhánějí v tom, kdo dřív na trh uvede přístroj s více pixely, nezřídka se ale stává, že řada přístrojů takové množství dat zpracovává dlouho. To se projeví tím, že fotografie se zpracovává v přístroji a ukládá déle a čas mezi pořizováním jednotlivých fotografií se prodlouží třeba i na několik sekund.

2

Pokud máme fotoaparát s údajem 4Mpix, znamená to, že výsledná fotografie se skládá ze čtyř milionů bodů. Pro vytištění fotografie ve velikosti 9x13 cm potřebujeme rozlišení 1,7 Mpix. Budeme-li tisknout fotografii větší, pak bude její kvalita nižší, projeví se to obvykle rozmazáním. Před samotným focením si proto na fotoaparátu nastavíme takové rozlišení fotografií, díky kterému budeme moct vytisknout fotografii požadované velikosti a aniž by se kvalita vytištěného snímku snížila. Pro ukázku uvádím orientační přepočtovou tabulku:

rozměr (cm) rozměr (pix) velikost CCD
9 x 13 1524 x 1074 1,7 Mpix
10 x 15 1818 x 1228 2,3 Mpix
13 x 15 2126 x 1524 3,4 Mpix
15 x 21 2574 x 1818 4,7 Mpix
20 x 30 3626 x 2422 8,8 Mpix

3

Na fotoaparátu nastavíme rozlišení fotografie v menu přístroje. Některé fotoaparáty označují tuto funkci Economy, Standard a Fine. V praxi tedy nejvíc fotografií, ale v nízké kvalitě (v nízkém rozlišení), standardní kvalita, nižší počet fotografií a třetí označuje nejvyšší možnou kvalitu fotografií, ale jejich nízký počet, protože se jich na paměťovou kartu vejde méně. Nastavení uložíme (globálně pro všechny následující fotografie, nebo pouze pro jednu fotografii).

4

Při samotném focení na rozlišení rovněž pamatujeme. Ne každou fotografii budete chtít vytisknout tak, jak jste ji vyfotili. Ořez fotografie je nedílnou součástí práce se snímky na počítači. Větší rozlišení se vám bude hodit, pokud jste snímek nezachytili podle svých potřeb a kompozici fotografie budete chtít napravit ořezem.

Klíčová slova: fotoaparát foto focení rozlišení
Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostřed…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat sluneční clonu pro fotoaparát
Sluneční clona zabraňuje nežádoucím odleskům na fotografii, odcloňuje boční světlo. Pokud nevhodně vyberete sluneční clonu pro svůj fotoaparát, může d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.