Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přesadit keř pěstovaný v květináči | rady

27. Březen 2023
Jak přesadit keř pěstovaný v květináči | rady

Jak přesadit keř pěstovaný v květináči | rady. Přesazování je důležité pro rostlinu, která je čerstvě vysazená. Přesadit je dobré vždy na jaře nebo alespoň jednou za dva roky, než keřík dosáhne zralosti. To ale neznamená, že zralý keřík nepotřebuje péči v tomto směru. Pro rostlinu je důležité, abyste alespoň odstranili vrchní vrstvu hlíny v květináči a doplnili ji čerstvou prohnojenou hlínou. Přesazení je vhodné také pro keříky, které vypadají sešle a nevitálně, přesazení jim může znovu pomoci. Jak tedy přesadit keřík v květináči?

1

Vyjmutí z nádoby

Opatrně položte nádobu s keřem na bok, jednou rukou přidržujte hlavní kmen a keř vytáhněte z nádoby. Pokud nejde keř takhle jednoduše vytáhnout, můžete si pomoci nožem. Vložte ho mezi hlínu a nádobu a přitlačte ho směrem k hlíně, tlakem se uvolní.

2

Pročištění

Příliš přehuštěné kořeny můžete jemně pročísnout vidlicí. Z povrchu hlíny odstraňte mech a plevel. Asi čtvrtinu silnějších kořenů zkraťe zhruba o dvě třetiny jejich původní délky.

3

Umístění do nádoby

Keřík opatrně umístěte zpět do květináče a rovnoměrně rozprostřete jeho kořeny. Okolo kořenů přidávejte po částech hlínu a postupně ji udusávejte rukama, abyste vytlačili přebytečný vzduch. Hlínu přidávejte do té doby, než je hlíny v květináči tolik, kolik jí tam bylo původně. Pokud se keřík zvětšuje a rozrůstá, je lepší vybrat novou (větší) nádobu, která lépe umožní rostlině se rozvíjet.

4

Konečné stříhání

Když už je keřík znovu sazený v květináči, je na závěr vhodné ho trochu prostříhat. Odstřihněte odumřelé, slabé nebo poškozené výhonky a odstraňte pahýly, které mohly zůstat po zlomených výhonech. Poté dokončete střih tak, abyste dosáhli nějakého tvaru, ale i vyváženosti keříku.

5

Závlaha

Na závěr nově přesazený keřík zalijte.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat netřesky v nádobách
Jak pěstovat netřesky v nádobách
Pěstování netřesku v nádobách | rady a tipy. Netřesky jsou vděčné rostliny na suchá, kamenitá místa. Rod Sempervivum obsahuje několik desítek druhů ne…
Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Zlatý déšť je zlidovělým, avšak nesprávným pojmenováním okrasného keře, jehož botanický název je latinsky Forsythia, česky zlatice. Na jaře je je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.