Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a co udělat v říjnu na zahradě | rady

říjen v zahradě

Jak a co udělat v říjnu na zahradě | rady. Pokud je babí léto pěkné a přetrvá až do začátku podzimu, jistě mnozí z nás ještě rádi tráví volné chvíle na zahradě. A proto je čas ještě udělat spoustu práce, než zahradu uložíme k zimnímu spánku.

Co je potřeba

  • lísky na uskladňování ovoce
  • konev na zalévání
  • zahradnické nůžky
1

Ze záhonů vybíráme hlízy mečíků, begonií a jiřinek. Očistíme je a poté uložíme k přezimování na vhodné před mrazem a hlodavci chráněné místo. Odřezáváme a sušíme květiny k tomu určené. Připravíme se na ochranu chryzantém před prvními mrazíky.

https://www.jaktak.cz/jak-zazimovat-levanduli.html

jiřiny v záhoně
2

Koncem měsíce začneme se sklizní košťálovin a kořenové zeleniny. Zeleninu očistíme a uložíme do sklepa. Například nedorostlý květák můžeme založit i s kořenem ve sklepě do písku. Prostory, kde zeleninu skladujeme musíme pravidelně větrat.

https://www.jaktak.cz/jak-skladovat-korenovou-zeleninu.html-0

sklizeň mrkve
3

Kupujeme nové ovocné stromky a vysazujeme je do připravených jam. Staré ovocné stromy po sklizni očistíme od případných moniliových plodů. Posbíráme ze země spadané ořechy a dáme je sušit na vzdušné místo. Ideální je, sušit je bez slupky. Před usklaňováním jakéhokoli druhu ovoce vytřídíme poškozené a nevyvinuté plody.

https://www.jaktak.cz/jak-spravne-uskladnit-jablka-rady.html

čerstvé vlašské ořechy
4

Stane se, že na některých rostlinách se na podzim objeví houbové choroby – například na trvalkách, plíseň šedá například na kopretinách nebo padlí na lupině. Zabránit šíření těchto chorob můžeme tak, že na napadených rostlinách provedeme hluboký řez. Odstranit musíme celou napadenou část. Nyní před ukončením vegetačního období si můžeme takovýto zásah na rostlinách dovolit.

5

Ze silných a zdravých muškátů a fuchsií odebíráme řízky. Vysazujeme cibuloviny – tulipány a narcisy. Vyprazdňujeme nádoby s vodou, aby v mrazu nepopraskaly. Vyjednocujeme semenáčky dvouletek a ukládáme je k přezimování. Podpíráme vysoké letničky. Sklízíme vyzrálá semena rostlin a označená si je ukládáme pro výsev v příštím roce. Pro citlivější druhy rostlin připravujeme ochranu proti mrazu.

https://www.jaktak.cz/jak-osetrit-cibuloviny-pred-podzimni-vysadbou.html

 

 

 

 

řízkování muškátů
6

Můžeme si připravit plánek výsevu na příští rok. Zkusíme se třeba postavit na místo, kde na zahradě často pobýváme a z něhož je do zahrady dobře vidět. Nebo naopak: zastavit se na místě, kde kolem vaší zahrady budou procházet ostatní a podle toho se na plánek výsadby zaměřit. Při zakládání květinového záhonu dbáme na hledisko stupňovitého růstu a na hledisko barevného sladění s fasádou.

https://www.jaktak.cz/jak-planovat-vysazovat-okrasne-zahony-rady.html

okno na zahradu
Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak pěstovat dlužichu | rady
Jak pěstovat dlužichu | rady
Jak pěstovat dlužichu | rady. Dlužicha má svůj domov v Severní Americe. Roste trsovitě, má dlouhé okrouhle srdčité trsovité listy, které vytvářej…
Jak vypěstovat špenát
Jak vypěstovat špenát
O špenátu se toho namluvilo a napsalo mnoho. Jednu dobu byl špenát vynášen do nebe a později zas naopak, zadupáván a haněn. I přesto, že se vědci sple…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.