Přejít k hlavnímu obsahu

Jak děti naučit zacházet s penězi | návod

07. Říjen 2019

Jak děti naučit zacházet s penězi | návod. Obzvlášť v dnešní době, kdy jsou půjčky velice dostupné a kdy se řada lidí potýká s problémy se zadlužováním a splácením finančních závazků, je vhodné naše děti zasvětit do finanční gramotnosti. Děti bychom měli odmalička vést k tomu, aby si vážily peněz, ale zároveň se jich nebály. Měly bychom je naučit vydělat si peníze a upozornit je na úskalí, která s sebou nesou úvěry. Připravil jsem pár jednoduchých kroků, neváhejte pak v komentářích můj seznam doplnit.

1

V prvé řadě je nezbytné, abyste svým dětem byl jako rodič příkladem. Pokud si dítě všímá toho, že rozmýšlíte nad tím, co je dobré koupit, a co nikoliv, je to i první krok k tomu, aby se to od vás dítě naučilo.

2

Nekupujte vše, co si dítě usmyslí. To je velká chyba. Musí si uvědomit, že peníze nerostou na stromě. Peníze jsou motivací, ale ještě větší motivací je to, co si za ně můžeme koupit. Chtějí-li si děti něco koupit, měly by si na tu věc našetřit. Měly by pochopit, že úspory přinesou užitek, na rozdíl od bezhlavého utrácení.

3

Naučte děti hospodařit s penězi odmalička. Dávejte jim přiměřené kapesné. Pomáhejte dětem s radou, jak s penězi nakládat, ale nenařizujte jim to. Za umývání nádobí či jiné domácí práce dětem neplaťte. Měly by si zvyknout, že pomáhat v domácnosti zadarmo je normální. V opačném případě, kdy přestanete platit, děti totiž ztratí zájem také o práci v domácnosti.

4

Přiměřeně k věku dětí se s dětmi podělte o to, jak funguje „systém“. Vysvětlete jim, že tutéž věc mohou koupit za různé ceny u různých prodejců. Vyvolejte v této oblasti jejich zvídavost a dejte jim prostor pro otázky. Seznamte je s tím, jak lze zhodnotit peníze, jaká jsou rizika, a že půjčky nejsou zadarmo. Vysvětlete jim, že úspory jsou výhodnější než dluhy.

5

Jakmile nadejde okamžik rozbíjení prasátka, dopřejte jim, ať si koupí to, co si vysnily. Hlavní je, abyste dětem vytvořili prostor, aby snily o praktických věcech. Ve věku dospívání to je bydlení, studium apod. Pokud peníze budou utrácet za dovolenou, je to chyba. Motivujte je ale k tomu, aby si peníze nadále odkládaly. Pamatujte, že by děti měly mít možnost se také finančně vyčerpat. Díky tomu se ponaučí ze svých chyb.

6

S dětmi okolo 13 let se bavte otevřeně o práci obecně. Motivujte je k práci. Dobře odvedená práce přináší koláče. Seznamte je s tím, že od 15 let mohou v ČR legálně pracovat a vydělat si peníze. Brigáda nikomu neuškodí. Snažte se s postupem věku děti motivovat k tomu, aby přispívaly do rodinného rozpočtu. Je třeba, aby si uvědomily, že nelze jen brát, že je nezbytné i dávat. I když to nebudete vyžadovat (na to je ještě času dost), oceňte jejich snahu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.