Přejít k hlavnímu obsahu

Jak funguje diagnostický nástroj stetoskop, a co má společné s fonendoskopem?

05. Leden 2025
Jak funguje diagnostický nástroj stetoskop, a co má společné s fonendoskopem?

Existuje celá řada lékařských diagnostických nástrojů, které jsou denně hojně využívány napříč nemocnicemi, ordinacemi i jinými zařízeními, kde se pečuje o zdraví osob. Jedním z nich je stetoskop. Jde o jeden z nejdůležitějších nástrojů pro fyzické vyšetření pacienta. Lékařům i zdravotním sestrám zajistí akustické vyšetření vnitřních orgánů a poslech zvuků, jež nejsou pouhým uchem slyšet.

Kdy se často používá stetoskop?

Existují klasické akustické stetoskopy, elektronické stetoskopy, s nimiž lze nahrát a zesílit zvuky pro bližší posouzení odborníkem. Využívají se především pro poslech zvuků v oblasti hrudníku a břicha k posouzení zdravotního stavu pacienta. Nejčastěji je využíván pro poslech srdce, plic a břicha.

Kvalitní a přesný stetoskop je základ

Tak, jako u jiných zařízení z lékařské oblasti, je i u stetoskopů požadována co největší přesnost. I malá odchylka v jeho výkonu by mohla vést k mylné diagnóze a nevhodné léčbě, proto je důležité mít po ruce model, na který je skutečně spolehnutí.

Možná znáte pro stetoskop i pojmenování fonendoskop. Stetoskop je trubice přivádějící zvuk do ucha lékaře. Fonendoskop je pružná membrána přebírající kmity a vedoucí tyto trubicí do uší lékaře. Jedna část bez druhé nemůže fungovat. Lze je proto používat jako synonyma.

Stetoskop je potřeba vybírat dle profesionálních pracovních potřeb jeho uživatele a dle typu. Dva nejběžnější typy jsou akustický stetoskop a elektronický stetoskop.

Akustické a elektronické stetoskopy

Akustický stetoskop je považován za základní typ. Využívá mechanickou zvukovou technologii, zvuky jsou zachyceny membránou, jež přenáší zvukové vlny do sluchátek. V porovnání s elektronickými stetoskopy jsou omezeny v tom, kolik zvuku umí zachytit. Jsou zpravidla levnější než ty elektronické. Oblíbené jsou stetoskopy Littmann od společnosti 3M, které najdete na webových stránkách . Pracují na principu tlak – frekvence, kdy tlak působící na tělo pacienta pomocí membrány určuje frekvenci zvuku, který je slyšet. Nízký tlak umožní poslech nízkofrekvenčních zvuk, vysoký zase vysokofrekvenčních zvuků.

Elektronické stetoskopy jsou vybaveny funkcemi, které zachycují větší rozsah frekvencí hluku ve srovnání s akustickými stetoskopy. Díky tomu lékař slyší zvuky těla lépe. Většina elektronických modelů disponuje technologií Bluetooth, kromě vysoce přesného zvuku nabízí možnost uchování záznamů. Jejich cena je vyšší než cena akustických typů. Jsou určené především pro vysoce zkušené lékaře a odborníky provádějící denně speciální diagnózy.

fonendoskop

Jak vybrat stetoskop?

Při výběru se zaměřte především na přesnost, pohodlí při nošení a používání, cenovou dostupnost, odolnost, způsob čištění a doplňkové funkce. Stetoskop je dobré vybrat i s ohledem na to, kdo s jeho pomocí bude vyšetřován. Např. zajímavá barva nebo obrázky mohou pomoct snadněji vyšetřit malé děti.

Vhodné je nakupovat u renomovaných prodejců, kteří vám nabídnou jen kvalitní zboží. Praktické je mít k dispozici i pouzdro na přenášení stetoskopu. Pokud si kupujete stetoskop v kamenné prodejně, prohlédněte si jeho součásti, poslechněte si, jak hlasitý a čistý zvuk nabízí a také si jej zkuste vyzkoušet při nošení.

Výběr stetoskopu nepodceňte. Pomohou vám jistě i recenze a doporučení profesionálů. Tak najdete model, který vám bude plně vyhovovat.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.