Přejít k hlavnímu obsahu

Jak tisknout ekologicky a ekonomicky

03. Prosinec 2018

V současné době je pro nás tisk naprosto běžnou součástí každodenního života. Tiskneme v práci i doma. Čím dál tím více se ale diskutuje o dopadu tisku na životní prostředí. Ve firmách tiskárny denně chrlí stovky potištěných papírů, což pro životní prostředí představuje nemalou zátěž.

Co je potřeba

Některé firmy si to již uvědomují a snaží se při tisku chovat ekologičtěji. Není divu, jelikož s ekologickou stránkou tisku úzce souvisí i ta ekonomická. Platí zde jednoduchá rovnice – pokud šetříte přírodu, můžete ušetřit i značnou část nákladů.

1

Tisk s ohledem na ekologickou stránku

Většina výrobců moderních tiskáren hlásá, že jejich přístroje tisknou ekologičtěji, než některé staré modely. Je důležité rozlišit, zda se jedná pouze o marketingový tah, nebo je tiskárna na tomto poli skutečně schopna úspor. V tomto případě je nejlepší si prostudovat výsledky v dostupných studiích či zkušenosti v internetových diskuzích.

Je dobré se také zamyslet nad tím, kolik odpadu bude Vaše tiskárna produkovat při výměně spotřebního materiálu. U laserových tiskáren většinou měníme celý toner včetně zobrazovacího válce, který však po vypotřebování toneru často ještě nebývá u konce své životnosti. Některé modely tiskáren naopak umožňují měnit nádobku s tonerem a zobrazovací válec zvlášť. Tuto prázdnou nádobku s tonerem je pak možné recyklovat do kontejneru s běžným plastovým odpadem.

Neméně důležité je také množství spotřebovávané elektrické energie. Zejména pak ve firmách, kdy jsou tiskárny zapnuty prakticky celý den v pohotovostním režimu. Některé tiskárny jsou schopny přecházet do úsporného režimu (tzv. hibernace), ve kterém spotřebovávají minimum energie.

2

Tisk s ohledem na ekonomickou stránku

Pokud chcete tisknout ekonomičtěji, nejsnazším způsobem je dobře zvážit, které dokumenty skutečně potřebujete v papírové podobě a které Vám naopak postačí v elektronické podobě. Řada firem v současné době usiluje o tzv. bezpapírovou kancelář. Činí tak pomocí DMS (Document Management System), což je systém umožňující správu a oběh elektronických dokumentů. Faktem ovšem zůstává, že zcela bezpapírová kancelář zatím není možná, zejména kvůli povinnosti archivovat některé účetní a právní dokumenty v papírové podobě.

Ušetřit můžete i při tisku samotném. Dobrý způsobem, jak redukovat náklady, je nákup kompatibilních náplní do tiskáren místo značkových. Originální tonery a cartridge často bývají neúměrně drahé. Kompatibilní tonery a cartridge často dosahují srovnatelné kvality i výtěžnosti, jako ty originální, ovšem za výhodnější cenu.

Spousta tiskáren umožňuje také přepnutí do ekonomického režimu, ve kterém tiskárna spotřebovává méně toneru tím, že tiskne v nižší kvalitě. Všechny dokumenty jistě nepotřebujete v nejvyšší kvalitě a na nejlepším papíře. Pro úsporu můžete také použít recyklovaný papír, či tisknout oboustranně nebo více stránek na jeden list A4.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Hledáte netradiční dárek pro tátu?
Vybíráte dárek pro tátu, ale nevíte si rady, jaký dárek vybrat? Když se táty zeptáte, jaký dárek by si přál, odpoví, že všechno má a že nic nepotřebuj…
Koupit repasovaný notebook se vyplatí
Počítač má doma už skoro každý. Někdo ho používá ke hraní, jiní si s jeho prostřednictvím shánějí přes internet různé druhy informací, další zase potř…
Jak vybírat notebooky?
Počítače jsou součástí našeho života, a i když s nimi nepracujete, slouží k běžnému dennímu užívání. Máme v nich potřebné dokumenty, fotografie, videa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.