Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat povrchovou úpravu nábytku

30. Listopad 2015

K otázce, jak vybrat povrchovou úpravu nábytku, se můžeme dostat asi ve dvou hlavních situacích, když nábytek vyrábíme či rekonstruujeme nebo kupujeme. V obou případech bychom měli ale brát na vědomí společné otázky - jaký nábytek chceme a jak ho budeme udržovat.

1

1. Povrchová úprava dřeva má několik funkcí - estetickou, odolnost proti poškození a životnost. Na úpravu povrchu nábytku se používá mnoho různých materiálů. Jsou to laky, vosky, politury, oleje, syntetické i vodou ředitelně barvy, hloubkové moření a podobně.

2. Trvanlivé laky odolávají vodě, lihu, horkému vzduchu. Používají se na stoly a židle. Jsou to třeba polyuretanové laky (Luxol), které jsou barevné i bezbarvé, matné, polomatné a lesklé.

3. Dvousložkový epoxidový lak tvoří pevný lesklý povrch. Na rozdíl od polyuretanového časem neztmavne.

4. Na površích mohou být i některé staré typy, jako je olejová úprava, která vyniká na dýhovaném dřevě nebo na dřevě s otevřenými póry, jako je třeba dub. Nejvhodnější je týkový olej, méně využitelný je lněný olej.

5. Povrchy se i voskují, kde se nabízí velké množství vosků. Ovšem pod voskem by měl být nátěr bílého šelaku nebo šelaková politura. Pro více užívaný nábytek se ale tato povrchová úprava nehodí, protože měkká a snadno poškoditelná vodou, alkoholem apod.

6. Silnovrstvé vodou ředitelné lazury jsou vhodné na venkovní prostředí, jako jsou okna, vchodové dveře, balkony, dřevěný zahradní nábytek, lavičky, zahradní domky, pergoly, ploty atd.

7. Pro vlastní výrobu, nebo obnovu, třeba zahradního nábytku, je nejdůležitější základní nátěr, tzv. napouštědlo. Je to ochranu proti plísním, houbám a hnilobám. Nejznámější jsou syntetická napouštědla s obsahem pigmentu, který zabrání dostat se UV paprskům až k podkladu.

8. Starší povrchové úpravy byly fermežové, olejové, ale třeba syntetické nátěry bez napouštění dřeva fungicidními látkami. Tyto úpravy měly, ale také při současném použití mají, své "mouchy", třeba dlouhou dobu schnutí, praskání a loupání, ale vždy chránily a chrání dřevo proti hnilobě.

9. Pokud kupujeme nábytek, asi nebudeme zjišťovat materiál použitý na povrchovou úpravu, protože budeme spoléhat na kvalifikovanost výrobců. Při nákupu nábytku hledáme totiž většinou jen dvě varianty - lesklý a matný. Na první pohled velice efektní lesklý nábytek má některé nedostatky. V obchodě je vyleštěný, ale doma, zvláště když jsou v bytě děti, je plný otisků dlaní, prstů, někdy zbytků jídel a podobně. Zachovat pak původní krásu stojí spoustu práce, které se ale říká sisyfovská. A když se povrch poškrábe nebo jinak povrchově poškodí, je všechna snaha marná.

10. Matný nábytek sice není tak efektní, ale nejsou na něm vidět otisky rukou, zkryjí se i menší škrábance. Nechceme tady jen vychvalovat, ať si to každý dobře rozmyslí, co si do svého bytu přeje.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.