Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat sjezdové lyže

25. Srpen 2019

Pryč jsou doby, kdy jste přišli do obchodu s lyžemi a měli jste prakticky na výběr ze dvou druhů lyží. Dnes je trh s lyžemi doslova přesycen, vybrat ty nejlepší lyže je o to těžší. Začít byste měli však úvahou, k jakému účelu chcete lyže používat a jak často.

1

Jak často budu lyže používat a kde?

Jste rekreační lyžař? Nebo naopak lyžař náročný? Preferujete české hory? Nebo raději máte zahraničí? To vše rozhoduje už při samotném výběru vašich lyží. Zatímco v zahraničí se dočkáte delších sjezdovek a kvalitnějších služeb, u nás si zalyžujete spíš na kratších sjezdovkách. Už tohle se vám může promítnout do ceny lyží. Za jedny zaplatíte sedm tisíc, za ty druhé čtyřikrát tolik. Současný trh nabízí několik typů lyží. Mohou to být závodní, sportovní, freestylové, crossové nebo univerzální označované allmountain. Poslední zmíněný typ se hodí spíš rekreačním lyžařům do českých hor.

2

Jak chci lyžovat?

Na krátké sportovní oblouky jsou vhodné slalomky. Do terénu freestylové (freeride) lyže. Lyže allmountain se hodí kamkoli.

3

Jakou mám postavu?

Zatímco dříve platilo, že rozhodující při výběru lyží je samotná výška lyžaře, dnes se vybírá spíš podle lyžařovy hmostnosti. Čím je lyžař těžší a větší, tím větší by měl mít i lyže. Ovšem to není všechno. U jízdy s krátkými oblouky preferujte spíš kratší lyže.

4

Tuhost lyží

Nejtvrdší lyže jsou lyže závodní, musí mimo jiné vydržet vysoké tření. Naopak nejměkčí lyže jsou určené především pro děti. Jste-li začátečník a budete se chtít lyžování aktivně věnovat, pořiďte si středně tvrdé lyže. Na tvrdém modelu lyží byste se zbytečně jen trápili.

5

Šířka lyží

Ta by měla být při rozhodování, jaký model lyží koupit, také určující. Velké vykrojení pro vás bude znamenat, že se lyže budou snáze točit, dokážete tak vyjet kratší oblouky. S točivějšími lyžemi si dobrý lyžař více užije české hory, které jsou typické kratšími sjezdovkami. Zkušenější by si měli koupit slalomky, rekreačním lyžařům postačí univerzální lyže.

Nezapomeňte, že nákupem lyží nic nekončí. Rozhodně investujte do kvalitních bot, helmy, obalu na lyže a vhodného oblečení.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat lyže | tipy
Jak vybrat lyže | tipy. Lyžování patří u nás stále k velice oblíbeným zimním sportům a po vlně nadšení ke snowboardu, se lidé opět k lyžím vracejí. Má…
Jak lyžovat v Rakousku | tipy
Jak lyžovat v Rakousku | tipy. Lyžování v Rakousku? Rakouské Alpy nabízejí nepřeberné možnosti k lyžování jak sjezdovému, tak klasickému. Většina…