Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat lyže | tipy

Jak vybrat lyže | tipy

Jak vybrat lyže | tipy. Lyžování patří u nás stále k velice oblíbeným zimním sportům a po vlně nadšení ke snowboardu, se lidé opět k lyžím vracejí. Máte dilema, zda si lyže půjčit anebo raději koupit? Pokud si jedete zalyžovat jednou do roka, nejspíše to s půjčenými lyžemi přežijete, ale jinak se dozajista vyplatí mít své vlastní lyže. Víte však, jak si lyže vybrat?

1

Lyže vybírejte podle toho, jaké zkušenosti máte, jakou rychlost máte rádi, zda jezdíte pouze po českých kopcích anebo jezdíte i po svazích v zahraničí. Jistý vliv má také i to, zda máte rádi velký anebo malý oblouk. Sjíždíte české stráně a do zahraničí moc nejezdíte? Oceníte tedy lyže s kratším obloukem, které vám umožní více si užít kratší tratě. Pokud jezdíte všude možně anebo ještě nemáte takové schopnosti, vyberte si univerzální lyže s označením ALLMOUNTAIN. Tento typ lyží jsou vhodnými lyžemi do různého terénu a umožňuje lidem s různými dovednostmi, aby se ještě něco nového naučili. Jak to? Nejsou totiž tak rychlé jako jiné typy lyží (a nemají tak rychle přehranění). V případě, že jste ale lyžařští profíci a rádi jezdíte mimo vyznačenou trať, určitě sáhněte po lyžích s označením OFFROAD. Tyto lyže jsou široké (obvykle až okolo 85 mm) a dokáží jet relativně pohodlně i na celkem mírných tratích. Dalším modelem pro rekreační lyžování jsou lyže typu ALLROUND. Po těchto lyžích sáhněte v případě, jestliže jste začátečníky. Jejich šíře se pohybuje v rozpětí 61 až 72 mm a jsou určeny pro jízdu po ošetřovaných tratích.

2

Lyže také vybírejte podle délky a tvrdosti. Tvrdší a delší jsou velmi rychlé a náleží k profíkům. V případě, že jste teprve začátečníky, jděte do měkčích a kratších lyží.

3

Lyže by měly ideálně sahat po špičku nosu. Tato délka je taková univerzální, pokud však jste více zkušení a máte rádi rychlejší jízdu, jděte do delších lyží (+5 – 10 cm). Délka 150 – 165 cm vytváří kratší oblouky, délka 160 – 175 cm je univerzální délka, 170 – 180 cm vytváří delší oblouky a jsou mnohem rychlejší.

4

Ženy, jděte do dámských lyží, jsou uzpůsobeny vaší váze i konstituci a jsou i měkčí. Nicméně není to žádná povinnost, můžete si vybrat i jiný typ lyží.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat délku lyží | tipy
Jak vybrat délku lyží | tipy
Jak vybrat délku lyží | tipy. Abyste si své lyžování užili, je zapotřebí, aby vaše lyže byly adekvátně dlouhé. Délka lyží podmiňuje rychlost, komfort…
Jak vybrat lyže z druhé ruky
Jak vybrat lyže z druhé ruky
Do lyžařské výbavy nemusíte investovat desítky tisíc. Použité lyže seženete v bazaru za zlomek původní ceny, přičemž rozdíl mezi novými a „ojetými“ je…
Jak vybrat vázání na snowboard | rady
Jak vybrat vázání na snowboard | rady
Jak vybrat vázání na snowboard | rady. Vázání na snowboard patří k těm nejdůležitějším prvkům na snowboardu. Jen se správně zvoleným snowboardovým váz…
Jak vybrat helmu na lyže | rady
Jak vybrat helmu na lyže | rady
Jak vybrat helmu na lyže | rady. Helma patří k základní lyžařské výbavě, bez níž byste na svah neměli v žádném případě vyrazit. Helma na lyže vám toti…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.