Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat výpis z registru dlužníků

28. Květen 2021

Registry dlužníků ovlivňují naše možnosti při získání úvěru. Ať už jde o spotřebitelské půjčky, hypotéky či leasing, vždy se do nich nahlíží. S negativním záznamem v registru je podstatně složitější půjčku získat. Finanční společnosti k záznamům v registrech přistupují odlišně, přísnější jsou banky než nebankovní společnosti.

Co je registr dlužníků

Registr dlužníků je klientský nebo úvěrový registr. V databázi jsou vedeny údaje o platební morálce fyzických osob i firem. Vedle neplatičů jsou v pozitivním registru vedeni i ti, co závazky řádně platí. V České republice se oficiálně používají registry SOLUS, BRKI a NRKI. Dále existuje i Centrální evidence exekucí. Ostatní registry mohou být klamavé. Například CERD - Centrální registr dlužníků za poplatek vydává potvrzení o bezdlužnosti. Finanční instituce ale toto potvrzení neuznávají.

1

SOLUS - Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů

Registr SOLUS eviduje negativní i pozitivní zápisy o klientech. Pozitivní registr eviduje úvěrovou historii a dobrou platební morálku, což usnadní získání výhodných podmínek úvěru, jako je nižší sazba na hypotéku. Pokud platíte pozdě nebo vůbec, objeví se zápis naopak v negativní části registru. Na zápis stačí i pozdě zaplacená faktura za telefon. Záznamy o platební neukázněnosti se v registrech evidují po určitou dobu, obvykle danou zákonem. Registr chrání věřitele před neplatiči.

Výpis z registru dlužníků SOLUS

O výpis lze požádat přes SMS nebo online na webu nejsemdluznik.cz. Získáte zde kompletní výpis z registrů SOLUS, Centrální evidence exekucí, Insolvenčního rejstříku, seznamu nespolehlivých plátců DPH, Rejstříku živnostenského podnikání a veřejných rejstříků. Fyzické osoby platí 200 Kč a právnické osoby 250 Kč. Do e-mailu vám přijdou výpisy v PDF souboru. Další možností je SMS výpis. Ten je jen pro fyzické osoby a obsahuje údaje o dlužné částce a společnosti, která záznam vložila. Cena služby je aktuálně 50 Kč za unikátní identifikační kód a 99 Kč za příchozí SMS s výpisem.

2

BRKI - Bankovní registr klientských informací

Registry BRKI a NRKI provozuje stejná společnost CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. BRKI - Bankovní registr klientských informací spojuje členské banky, které ho využívají k výměně informací o důvěryhodnosti klientů a jejich schopnosti své splácet závazky. Ke členům patří Komerční banka, MONETA Money Bank, ČSOB nebo UniCredit Bank. Jsou zde zapsáni klienti, kteří u zapojených bank využili úvěrový produkt. Uveden je typ a výše úvěru, výše splátek a historie splácení.

3

NRKI - Nebankovní registr klientských informací

Do NRKI - Nebankovního registru klientských informací se zapisují informace o klientech nebankovních společností poskytujících spotřebitelské úvěry, leasingových společností i faktoringových firem. Registr obsahuje záznamy o finančních závazcích fyzických osob, firem i podnikatelů. Záznamy v registrech BRKI a NRKI zůstávají uchovány 4 roky po doplacení závazku. Evidována je i nedokončená žádost o půjčku. Po dobu 6 měsíců u NRKI a 1 roku u BRKI.

Výpis z registru BRKI či NRKI

Výpis z registru BRKI a NRKI můžete získat na webu kolikmam.cz. Ceny výpisů se pohybují od 100 Kč za výpis. Výpis lze získat v online formě v rozhraní portálu, poštou, datovou schránkou nebo e-mailem. Můžete žádat i osobně na pobočce klientského centra Czech Credit Bureau, a.s., Štětkova 1638/18, 140 00, Praha 4 s platným dokladem totožnosti.

Doba zápisu v registru dlužníků

Se splacením závazku nedojde automaticky k výmazu z evidence dlužníků. K tomu dojde až po vypršení lhůty, která se u registrů liší. V registru SOLUS jsou záznamy vedeny ještě po dobu 3 let od splatnosti. Po dobu 1 roku jsou zde vedeny záznamy o nesplacených nebo pozdě uhrazených platbách mobilním operátorům. O výmaz z registrů BRKI a NRKI žádat nelze. Zápis se vymaže 4 roky po ukončení závazku.

Jak dosáhnout výmazu z registru dlužníků SOLUS

Pro smazání negativního zápisu z registru SOLUS se obraťte na společnost, u které máte závazek, na jehož základě byl zápis proveden. Nejprve doplaťte dluh, zrušte s danou společností veškeré smluvní vztahy a odvolejte souhlas se zpracováním osobních údajů. Pak požádejte SOLUS o smazání údajů. Pokud nedojde k vymazání záznamu, podejte stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Počítejte však, že je tento proces velmi zdlouhavý.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak výrazně šetřit každý den
Jak výrazně šetřit každý den | rady a tipy. Byla by chyba myslet si, že šetřit musí pouze chudí. Pravda je taková, že téměř všichni plýtváme. Nej…
Jak se pojistit do zahraničí | rady
Jak se pojistit do zahraničí | rady. Češi během dovolené rádi cestují a poznávají nové místa. Ať už je to letní dovolená u moře, lyžování v Alpách, eu…
Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.