Přejít k hlavnímu obsahu

Vitamín D – a jak bude potřebný na podzim a v zimě

08. Září 2023
Vitamín D – a jak bude potřebný na podzim a v zimě

Název vitamín v sobě ukrývá latinské „vita“ neboli život. Vyjadřuje to, jak jsou vitamíny životně důležité pro náš organismus. Na konci léta se už tradičně obrací pozornost ke slunečnímu vitamínu – vitamínu D. Jeho účinky na organismus se popisují vznešeným (až skoro antickým) slovem pleiotropní neboli mnohostranné. Proč nám bez sluníčka vitamín D chybí a proč je od podzimu do jara dobré se na něj zaměřit?

Co je vitamín D

Vitamín D v těle působí jako regulátor a spouštěč mnoha procesů. Dobře se o něm ví, že společně s vitamínem K2 pomáhá ukládat vápník do kostí a tím brání jejich měknutí. Vždyť vitamín D v kapičkách dostávájí už nejmenší miminka, aby se jejich kosti správně vyvinuly a nepostihla je křivice. Tento účinek je ale jeden z mnoha. Při nedostatku vitamínu D cítíte svalovou slabost i bolest zad. Důsledky nízké hladiny „déčka“ v krvi pocítíte i na své náladě a zhoršeném spánku. Pozitivně ovlivňuje i zánět a uvolňování inzulinu. Na podzim je ale velkým problémem oslabení imunity. Vitamín D se totiž podílí na celé řadě imunitních procesů. Bez něj budete náchylnější ke podzimním nachlazením a chřipkám.

Proč nám v zimě chybí aktivní vitamín D

S vitamínem D to není úplně jednoduché. Existuje totiž v několika formách. V rostlinách a houbách najdete zdroje vitamínu D2 (ergokalciferolu). V živočišných zdrojích je zase vitamín D3 (cholekalciferol).

Aby v těle mohl vitamín D začít plnit svou funkci, musí se přijaté vitamíny D aktivovat. Proces aktivace vitamínu D je poměrně složitý. Podílejí se na něm játra i ledviny a aktivně při něm využívají minerál hořčík. Také nedostatek hořčíku proto může být příčinou nedostatku vitamínu D. Poslední krok vzniku aktivního „déčka“ se udává v pokožce vystavené slunečnímu záření. A odtud pramení problémy s nedostatkem vitamínu D na podzim a v zimě. Aktivní vitamín D v kůži vznikne pouze tehdy, pokud je vystavená specifickému UVB záření (290–315 nm). To ale na zem dopadá jen během dne, neprochází například přes mraky a neobsahují ho ani slabší ranní a večerní paprsky. Během zimy pak dopadá těchto paprsků naprosté minimum.

Jak doplnit vitamín D

Ve zdravém pestrém jídelníčku najdete zdroje vitamínu D jako ryby (nejvíce ty tučné jako například losos či makrela), vejce, játra, tučné mléčné výrobky. Denně by ho měl dospělý člověk získat 20 mikrogramů. Protože Česká republika neleží v rovníkových zeměpisných šířkách, schopnost těla tvořit vlastní vitamín D na podzim a v zimě významně klesá. Abyste zabránili zvýšené náchylnosti k infekcím a dalším projevům jeho nedostatku, vyplatí se v těchto ročních obdobích přidat nějaké to „déčko“ ve formě doplňku stravy. Kromě vitamínu D v náročném podzimním období imunitu podpoří také vitamín C, minerály zinek a selen nebo betaglukany.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.