Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nabrousit sekeru

24. Září 2020

Mluvíme-li o broušení sekery, máme na mysli domácí broušení, ke kterému použijeme buď elektrickou brusku, nebo brusný kámen či obyčejný pilník. Pokud máte správně nabroušenou sekeru, ušetří vám to mnoho námahy při sekání dřeva. V domácnosti či na chatě se sekera používá převážně k běžnému štípání palivového dřeva. K tomuto účelu se doporučuje brousit ostří sekery pod úhlem 15 až 20 stupňů.

1

1.
Nejrychlejším způsobem broušení je zřejmě použití elektrické brusky. Kotoučové brusky můžeme využít i na sekeru z tvrdší oceli. Je však třeba volit nižší otáčky a jemnější brusný kotouč. Je-li sekera hodně tupá, nabruste ji nejdříve hrubším kotoučem a postupně jemnějším. Broušení na elektrické brusce je velice rychlé, ale vyžaduje již určitou praxi. Na trhu lze koupit i přípravky na broušení sekery na brusce, na kterých lze nastavit optimální úhel broušeného ostří.

2.
Pomocí pilníku je vhodné brousit sekeru z měkčí oceli. Nejprve zjistěte, zda na ostří nejsou zuby, a to například přiložením sekery na papír. Obkreslete ostří tužkou a hned uvidíte případné nerovnosti. Při broušení pak sekeru položte na prkénko a pravidelně z obou stran pilujte ostří. Dodržte ale správný úhel.

3.
Nakonec je třeba ostří sekery vyhladit, což můžeme provést několika způsoby. Můžeme k tomu použít brusný kámen, případně i smirkový papír nebo velmi jemný brusný kotouč. Smirkový papír je dobré položit na pevný podklad.

4.
Pokud chcete mít jistotu správného nabroušení a dodržení optimálního úhlu, pak se vám vyplatí pořídit si speciální ostřič na sekery, na kterém můžete brousit i kuchyňské nože. Jeho cena je maximálně 300 kč a vydrží vám při běžném ostření dlouhou řadu let.

5.
Pokud je sekera pouze mírně ztupená a nejsou na ní žádné zuby, stačí obnovit ostří na brusu pod vodou, nejprve na hrubší a pak na jemnější straně krouživými pohyby proti ostří sekery.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.