Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nasadit řetěz na pilu

30. Listopad 2015

Všechny řětezové pily mají jedno společné a tím je řetěz. Častým používáním se pochopitelně řetěz opotřebovává a je nutné jej odborně nabrousit. Tupý řetěz poznáte snadno podle jemných pilin, připomínající pilování nebo broušení dřeva. Vyjmutí řetězu z pily není nic těžkého. Obtížnější může být ovšem jeho opětné nasazení po nabroušení. Je potřeba vždy zjistit, jaký postup při nasazování řetězu zvolit, aby nedošlo k jeho poškození a řetězová pila byla plně funkční.

1

1.
První zásadou je, že při každé manipulaci s pilou musíte dbát na její vypnutí. Zvláště u pil elektrických nebo akumulátorových je snadné na tento úkon zapomenout. U elektrické pily je vhodné ji vždy zcela vypojit ze zdroje.

2.
Před nasazením řetězu zkontrolujte správné usazení samotné lišty, aby přesně pasovala do daného umístění.

3.
Napínání nastavte na nižší hodnotu a obepněte lištu řetězem. To znamená na lištu a zároveň kolem hvězdicové kladky. Přitom lze lehce přehlédnout první krok, kterým je kontrola, aby zuby řetězu byly ve správném směru, tedy ve směru otáčení při provozu pily.

4.
Pak proveďte první „hrubé“ dopnutí řetězu a lišty. Tento krok je velmi důležitý, uvolněný řetěz by nás mohl poranit.

5.
Nasaďte zpět krytku řetězovky a matky šroubů dotáhněte nejprve jen zlehka, aby bylo možné dopínání řetězu pomocí příslušného dopínacího šroubu.

6.
Dopínacím šroubem zvyšte napnutí tak, aby řetěz zcela přilehl k liště, ale přitom s ním šlo pohodlně pohybovat. Počítejte přitom s tím, že se vlivem tepla při řezání napnutí o něco sníží. Proto byste měli průběžně napnutí kontrolovat. Samozřejmě s odpojeným přívodem elektrického proudu nebo zhasnutím motoru u benzínové pily.

7.
Odborné nabroušení řetězu a jeho optimální napnutí během řezání je zárukou bezpečnosti práce a delší životnosti řetězu.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyleštit hliník
Jak vyleštit hliník | rady a tipy. Hliník je oblíbený kov a najdeme ho snad v každé domácnosti. Ať už v kuchyni nebo na oknech v p…
Jak vybrat vysavač popela?
S blížící se topnou sezonou, pokud váš domov vytápíte tuhými palivy nebo si jen přitápíte v krbu, u většiny lidí stoupá nechuť s nepříjemným vyklízení…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.