Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit skleník | rady

31. Říjen 2019
Jak postavit skleník | rady

Jak postavit skleník | rady. Snadno si můžeme sestavit skleník na zahradě i my. Na začátku zvážíme jeho umístění, důležitá je dostupnost k vodnímu zdroji a dostatek světla. Jestliže uvažujeme o koupi v hobby marketu, platí zásadní pravidlo: Kupujme jen to, co jsme viděli stát. A neváhejme počkat i na akční nabídku.

1

Nejprve vybereme plochu, kam skleník umístíme. Ideálně by to mělo být takové místo na zahradě, kterému nestíní stromy a které je v závětří. Vybereme rovnou plochu, popřípadě ji zarovnáme. Předem se vyhněme i případným sousedským sporům, a proto vybereme místo tak, aby skleník nestínil sousedovu zahradu.

2

Velikost skleníku podřizujeme velikosti zahrady. Z materiálu se užívá sklo nebo polykarbonát. Druhá varianta je zajímavější, polykarbonát se hůře rozbíjí než sklo a má dobré tepelné vlastnosti. Výhodou je také vysoká životnost a dobrá propustnost světla. Dutinkový polykarbonát se dodává buď v tloušťce 46 mm, anebo i v silnější variantě 10 až 15, eventuálně i 20 mm. Silnější polykarbonát má lepší tepelně izolační vlastnosti, ovšem vyžaduje i bytelnější konstrukci.

3

V zahradních střediscích a hobby marketech dnes pořídíme v balíčku celý skleník. Jednouše jej pak postavíme na zahradě. Ceny běžně dostupných skleníků se pohybují okolo deseti až dvaceti tisíc korun. Určitě byste se tedy měli rozhodnout, zda si koupíte prefabrikovaný výrobek, nebo si skleník postavíte sami svépomocí a z vlastních komponentů.

4

Je možné, že skleník bude vyžadovat podezdívku. Tu bychom měli zapustit zhruba do 60 až 100 cm do země. Záleží ovšem na vlastnostech půdy. Pro stavbu skleníku nepotřebujeme stavební povolení, jestliže skleník nezaujímá větší lochu než 40 m2 plochy a 5 m výšky.

5

Důležitými aspekty jsou dveře, systém odvětrávání a dostatek větracích oken, prostor pro odkládací poličky a případně i prostor pro průjezd zahradního vozíku či koleček. Konstrukce může být sestavena z válcované oceli nebo hliníkových profilů. Každá varianta má své přednosti i nevýhody, nicméně důležité je zejména to, aby díly dobře zapadaly, těsnily a nepodléhaly vlivům tepla.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.