Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat kočku

27. Červenec 2021
Jak si vybrat kočku

Byla by chyba myslet si, že všechny kočky jsou stejné a nezáleží na tom, jakou si domů pořídíme. Jejich chovatelé vám ochotně potvrdí, že i mezi jednotlivými plemeny jsou velké rozdíly zejména v temperamentu, přítulnosti a míře individuality.

1

Pokud toužíte po zvířeti, které je spíše klidnější, rádo lenoší a potrpí si na odpočinek, dobrou volbou by mohla být kočka britská nebo perská.

Britská kočka nevyžaduje takovou péči, její srst je krátká, takže se hodí pro toho, kdo si chce chov zvířete usnadnit. Naopak perská kočka je dlouhosrstá, a je nutné o její dlouhé chlupy pravidelně pečovat. Jde o rozvážné, klidné zvíře, které vše rádo pozoruje, ale do ničeho se příliš nezapojuje. Perská kočka je tichá, vystačí si sama a netrvá na tom, že její páníček s ní musí být celý den doma. Britská krátkosrstá kočka je vstřícná, přátelská, vlídná, a i když se ráda mazlí, nevadí jí samota.

2

O něco živější je kočka domácí, kterou velice dobře všichni známe, ale zrovna tak i poměrně exotická kočka sphynx nebo kočka mainská mývalí.

Sphynx poznáte už na první pohled, protože nemá klasickou srst. Jde o mazlivá, přátelská a kontaktní zvířata, jimž nedělá dobře samota. Ačkoli se doma cítí velice dobře, jsou závislí na svém pánovi a vyžadují jeho pozornost.

Mainská mývalí kočka je vynikající společník, ale počítejte s tím, že se neustále projevuje, ať už jde o tiché mňoukání nebo broukání, což nemusí vyhovovat úplně každému. Na druhou stranu je tato kočka hravá, vychází dobře se všemi členy rodiny, ale netrvá na tom, aby byl někdo neustále doma, se samotou se vypořádá velmi dobře. Hodí se tedy i pro toho, kdo chodí do práce. Dospělé zvíře může váží více než 10 kilogramů, takže je nutné brát to v potaz. Manipulace s ní z tohoto důvodu není úplně snadná.

3

Další dělení je podle délky srsti. Krátkosrsté se udržují lépe v čistotě než plemena dlouhosrstá. Někomu ale pravidelné kartáčování dlouhých chlupů nevadí, ba naopak je uklidňuje a působí jim radost. Pokud jde o línání, jsou na tom všechny druhy koček prakticky stejně, pouze záleží na tom, jak snadno se různě dlouhé chlupy z oblečení nebo domácích textilií odstraňují.

4

Někdo dává přednost kočce čistokrevné, protože ví, jakou bude mít povahu, velikost, hmotnost. Oproti tomu zvířata, která čistokrevná nejsou, mohou být v určitém slova smyslu odolnější, protože mají širší genetickou výbavu. Na druhou stranu se u nich dá těžko odhadnout jejich nátura, temperament, velikost a náchylnost k určitým chorobám.

5

Hodně záleží i na tom, zda si pořizujete kočku do malého bytu nebo máte velkou chalupu či dům na venkově, kde si na své přijdou zejména plemena, která milují pohyb a lov, zato na mazlení je příliš neužije.

Tipy

Než si kočku vyberete, nastudujte si pečlivě, čím se od sebe jednotlivá plemena liší.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o kočičí srst | rady
Jak pečovat o kočičí srst | rady
Jak pečovat o kočičí srst | rady. Kočky jsou neobvykle přítulní společníci, kteří se umí nejen slušně chovat, ale také se dovedou sami o sebe starat.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.