Přejít k hlavnímu obsahu

Chraňte svá hospodářská zvířata před hmyzem efektivně

13. Duben 2023
Chraňte svá hospodářská zvířata před hmyzem efektivně

Hmyz neotravuje jen lidi. Stejným (v určitých případech i větším) je pro koně a
hospodářská zvířata. Jak je před nebezpečím, které hmyz přenáší, efektivně ochránit?

Proč se vlastně ochranou před hmyzem zabývat?

Ať už mluvíme o skotu, ovcích nebo koních, hmyz je problém pro všechna hospodářská zvířata. Ta se na rozdíl od nás nemohou ani účinně bránit. Hmyz je stresuje, což snižuje jejich výkon a v horším případě zdraví. A když už jsme u zdraví… hmyz samozřejmě může přenášet nepříjemná onemocnění. Ať už jde „jen“ o alergickou reakci na štípnutí, nebo o přenos bakterií z výkalů například do očí, kde pak vznikají různé těžce léčitelné infekce.

Jak hmyz eliminovat? Základem je hygiena

Úplně na prvním místě by mělo být dodržování přísných hygienických opatření. Koně byste měli po každé vyjížďce opláchnout vodou, nebojte se použít ani šampon na koně, který zlepší jejich srst.

Dalším důležitým faktorem je skladování hnoje, který by se měl od zvířat nacházet v co největší vzdálenosti, protože právě ten je naprostým rájem pro rozmnožování většiny hmyzích nepřátel.

Už jen samotným pravidelným úklidem můžete výskyt hmyzu výrazně snížit.

Nezapomeňte v okolí pastvin posekat vysokou trávu, která také slouží jako vhodné hmyzí útočiště.

Nejúčinnější prostředky k odstranění hmyzu

Přímo ve stájích můžete svá zvířata chránit například použitím elektrické lampy proti hmyzu, mucholapkou vhodnou do stájí nebo použitím některého z insekticidů.

Pokud máte jezdeckého koně, určitě znáte jak nepříjemné je, když ho začne hmyz otravovat během projížďky. Nejlepším řešením takové situace pro ochranu koně i jeho jezdce je repelent.

Trošku dražším, avšak velmi účinným řešením je deka proti hmyzu v kombinaci s maskou proti hmyzu a čabrakou na uši. Pro koně jde jen o chvilkové nepohodlí, na které si téměř hned zvykne – a hmyz už nebude mít šanci ani chuť ho během projížďky či na pastvě otravovat.

Pokud chováte hospodářská zvířata, sami jistě víte, že je boj s hmyzem trošku podobný boji s větrnými mlýny. Usnadněte si ho s nabídkou produktů, které jsou ověřeny dlouholetými zkušenostmi ostatních chovatelů.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat kočku
Jak si vybrat kočku
Byla by chyba myslet si, že všechny kočky jsou stejné a nezáleží na tom, jakou si domů pořídíme. Jejich chovatelé vám ochotně potvrdí, že i mezi jedno…
Jak se starat o kočku po kastraci
Jak se starat o kočku po kastraci
Kastrace koček i kocourů je běžná operace, která zabere asi 30 minut. Díky kastraci se ale kočky i kocouři dožívají vyššího věku a jsou klidnější. Pok…
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady. Škrabadla jsou vhodná pro všechny kočky a pro kočky chované v interiéru jsou zcela nezbytná. Kočkám drápky dorů…
Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady. Na očkování koťat je zapotřebí myslet vždy včas, jelikož si imunitu vytvářejí do 3 měsíců svého věku. Majitel se…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.