Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat pracovní obuv?

26. Září 2022
Jak správně vybrat pracovní obuv?

V práci strávíme třetinu svého života. Právě proto bychom měli dbát na pečlivý výběr obuvi, aby každý krok nebyl utrpením.

Polobotky, pantofle či gumáky – jakou obuv využíváte ve svém pracovním režimu nejčastěji vy? Ve všech případech by měla splňovat několik základních kritérií. Pojďme se na ně podívat.

Vybírejte boty dle účelu

Každá práce vyžaduje jinou pracovní obuv. Zdravotní sestra s největší pravděpodobností nebude potřebovat obuv s vyztuženou špičkou stejně jako dřevorubec raději než po sandálech sáhne po pevných botách. Volte proto obuv dle své pracovní náplně a prostředí, ve kterém se pohybujete. Nevíte si rady, oslovte prodejce ochranných pracovních pomůcek PEVI, který vám se vším pomůže. Na výběr je z mnoha druhů:

  • Pracovní kotníkové boty (= boty, které vám pevně obepínají kotník, jsou dostatečně pevné a bytelné. Navíc mají často protiskluznou podrážku.)
  • Holínky (= obuv ideální do mokra nebo k práci u vody. Do chladnějších dnů existuje i jejich zateplená varianta.)
  • Pracovní sandály (= tam, kde nehrozí zranění, mohou zaměstnanci nosit obuv s otevřenou špičkou: lékarny, nemocnice, jídelny či třeba potravinářské provozy.)
  • Pracovní polobotky (klasické i sportovní – pohodlné polobotky se hodí jak pro velmi aktivní práce, tak i do kanceláře.)

Na materiálu není radno šetřit

Pohodlná a prodyšná obuv, která zároveň nikde netlačí, je snem každého chodidla. Abyste se v nových botách cítili skvěle i po celém dni v jednom kole, je potřeba volit kvalitní materiál. A na něm opravdu doporučujeme nešetřit. Kvalitu levné obuvi totiž brzy pocítíte doslova na vlastní puchýře.

Sáhněte třeba po botách z:

  • Kůže (pevná a zároveň velmi příjemná na nošení)
  • Pryže (velmi odolný a ideální pro fyzicky náročnou práci)
  • Plastu (pružný polyuretan či PVC)
Jak správně vybrat pracovní obuv?

Tři tipy na závěr

Konkrétní typ obuvi i materiál máte, teď už si stačí jen pracovní boty vyzkoušet. Nezapomeňte ještě na tyto tři doporučení.

  • Myslete na to, aby obuv splňovala označení pracovní obuvi (dle evropské norma EN ISO 20347 značeno O1–O5) nebo bezpečnostní (norma EN ISO 20346 značeno P1–P5) a ochranné normy (EN ISO 20345 značeno S1–S5).
  • Podle potřeby si dopřejte některé prvky navíc. Například antistatickou či protiskluzovou podrážku, tužinku ve špičce, zateplení či podešev odolná propíchnutí.
  • Trvejte na tom, aby měly boty správnou velikost – rozhodně by vás neměly nikde tlačit. Pro ideální velikost boty přičtěte k délce nohy (od paty po nejdelší prst) dalších 0,5 cm.

S výběrem pracovní obuvi pro zaměstnance pomáhá po celé republice společnost PEVI. Kromě bot však nabízí i servis a pronájem pracovních oděvů. Neváhejte ji proto kontaktovat.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak okamžitě zrušit pracovní poměr
Jak okamžitě zrušit pracovní poměr
Pracovní poměr může skončit jen na základě skutečností, které vymezuje zákon. A jedním z nich je i okamžité zrušení pracovního poměru. Tohoto institu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.