Přejít k hlavnímu obsahu

Jak usnadnit seniorům život u nich doma?

15. Květen 2024
Senior

Máte starší rodiče nebo prarodiče, kteří pomalu, ale jistě, začínají být čím dál méně soběstační? Pak je na čase začít přemýšlet o „zlepšovácích“, které umí nejen seniorům velmi usnadnit život. Tím nejčastějším a nejpoužívanějším je začít odebírat v pracovní dny jídlo z jídelny či vývařovny, kterou mají rodiče poblíž. Stačí koupit 2 kusy jídlonosičů a vybrat společnost, která vaří chutně a má dostatečně velké porce.

Vyvýšené postele a podnožky

Protože mívají starší lidé potíže s pohyblivostí, bolí ke klouby, jejich svalstvo ochabuje, mohou mít nejrůznější nemoci pohybového aparátu, je dobré koupit jim vyvýšenou postel. Je o něco vyšší, než postel klasická, takže se jim mnohem pohodlněji vstává i sedá.

Pokud je váš rodič ve stavu, kdy si nerad sedá do měkkých křesel a sedaček, pořiďte mu tvrdší křeslo ušák, kde si může opřít i hlavu. Jsou i křesla s polohovatelnou opěrkou nohou, což může značně ulevit od pocitu těžkých nohou. Stejně tak můžete koupit podnožku, která by měla být nižší, než křeslo. Senioři často nemohou nohy pohodlně narovnat a mít je v poloze vsedě ve stejné výšce, jako pánev.

Botník se sedátkem

I potíže se stabilitou přichází často ve vyšším věku. Proto je důležité moci si v případě potřeby bezpečně sednout. Např. při obouvání a vyzouvání obuvi. Na chodbu můžete umístit botník se sedátkem, který je výborným pomocníkem. Pokud nechcete utrácet, vhodná je i vyšší štokrle, důležitá je ale pevnost a stabilita.

Madla, kde se jen hodí a potřebují

Estetika nemusí jít stranou, a přitom můžete domov seniorů vybavit madly, kde je jen potřeba. Vyrábí se v mnoha provedeních, takže je můžete namontovat na zeď ke schodkům, kde dříve madlo nebylo, do koupelny k vaně, k WC. Prodávají se i madla s přísavkami, ovšem zárukou výborného upevnění jsou spíš madla navrtaná přímo do zdi.

Namísto šňůr na balkoně nebo sušáku venku, který je vysoký, kupte seniorům sušáky nízké, rozkládací. Pokud je bolí ramena při zvedání rukou, budou vám vděční. I věšení záclon může být snadnější. Stačí na záclonu ušít tunel, do něhož se zasune trubice, a tato se pak jednoduše upevní do „háků“ na zdi po stranách oken. Stačí tyč „posadit“ na smeták a i senior ji zvládne do „háku“ vložit.

Zpříjemnit život seniorům lze mnoha způsoby. Stačí se jen zajímat, jaké to jsou.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním…
různé druhy koření
Jak používat koření
Nejste si jistí, které koření použít? K čemu slouží badyán, je vhodná ke skopovému masu majoránka? Kdy použít vanilku a jaké koření použít do zavařeni…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.