Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat správnou žárovku | rady

Jak vybrat správnou žárovku | rady. Žárovka nám slouží již víc než 150 let. Za tu dobu došlo k velkému rozvoji žárovek a my máme na výběr z široké škály žárovek, které se od sebe liší velikostí, intenzitou svítivosti, spotřebou energie, tvarem, barvou a dalšími vlastnostmi. Výběr té správné žárovky není vůbec jednoduchý. Za to dobrý výběr vám může zajistit úsporu až několik tisíc korun za rok. Víte, jak vybrat tu správnou žárovku? Jsou lepší halogenové žárovky, nebo LED žárovky? Jak si poradit?

Diskuze k článku

Přidat komentář

V tomto s vámi musím souhlasit. Já LED bytová svítidla zkoušel cca před deseti lety, kdy ta technologie ještě nebyla na takové úrovni jako je dnes. S tou přirozenou barvou máte úplnou pravdu. Pamatuji si, že dřív byla všechna LED světla spíše modrá, dnes už ale dokáží vyzařovat i teplejší barvy.

No, žárovka je žárovka. V tuto chvíli je nejlepší z nich asi halogenová v klasické baňce, závit E27. Ale pozor, nesnáší vibrace. U 12V halogenových reflektorových ale nebyla cumlíkem autorem vůbec zmíněná technologie IRC, která zaručí o dost vyšší životnost a navíc svítí, mám pocit asi o 15 či víc procent víc. Zkrátka 35W svítí jako 50W.
LEDky obsahují velký poměr modrého spektra, takže pro svícení za tmy (venku) nejsou fyziologicky příliš vhodné.
LED pásky pod kuch.linku to je kapitola sama pro sebe; jakmile začnou odcházet jednotlivé čipy, pak člověku nezbývá, než milý pásek urvat, odstranit zbytky napečeného lepidla, nalepit pásek nový a přiletovat mu taky přívody (2hod hodně dobře vybaveného specialisty). U zářivkového tělesa stačí jen vyměměnit trubici (max 60sec amatéra)... Navíc nemá modré spektrum. Zdroj k 10W LED pásku umí topit jako 40W žárovka; takže i úspora je poněkud diskutabilní...
Jo a stmívané úsporky? Aha, naprosto speciální dimmer (stmívač) plus regulace dalšími samostatnými dvěma vodiči -10V. Kdo by si chtěl kvůli tomu nechat rozmlátit interiér :-D
Je občas dobré prohodit pár slov s někým, kdo se tím živí, opravdu tomu rozumí a ne číst rádoby chytré rozumy na blogísku. Chápu - easy money.

Ale probuďme se - světlo "žere" zlomek toho, co topení a ohřev TV (dříve TUV). Takže sviťme do sytosti, ale pořiďme si úsporné (elektrické) vytápění. Existuje nový český vynález, který uspoří 30%. O dost levnější topení než plynem, osobní zkušenost hovoří. Sám jsem tomu nevěřil. Medim si. Hledejte a najdete. Nedbejte na bláboly revizáků, že přeci P=U.I "Přestalo" platit.

Vážený pane, mohl byste prosím napsat podrobnější informaci o Vámi uvedeném úsporném elektrickém vytápění. Děkuji Vám .

Pane, tiež by ma zaujímalo Vami spomenuté úsporné elektrické vykurovanie. Ďakujem.

Láďa Majer (neověřeno) | So, 12/15/2018 - 06:22

Já asi nejvíce fandím LED osvětlení. Myslím, že klasické žárovky nebo zářivky se s ním vůbec nedají srovnávat. Jediné, co mi vždy na LED vadilo byla ta "studená" barva světla. Ale ani to už dnes není problém, protože se dají sehnat LED žárovky s přirozenu barvou světla.

Milan Jelen (neověřeno) | Pá, 06/14/2019 - 19:09

Pár světel s úsporkami doma mám, ale jinak všude pořád svítím klasickými žárovkami. To bych ale rád změnil během rekonstrukce. Mám totiž v plánu světla v celém domě vyměnit za LED. Už jsem se předběžně i po nějakých díval na internetu a zatím asi nejvíc se mi zamlouvají ta, co mají tady: https://www.rendl.cz/

Další zajímavé články

Jak koupit zralou dýni | rady
Jak koupit zralou dýni | rady. Každý podzim jsou obchody a prodejci se zeleninou zavaleni charakteristickými obřími oranžovými plody. Dýňová polévka n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.