Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vysavač popela?

25. Říjen 2019

S blížící se topnou sezonou, pokud váš domov vytápíte tuhými palivy nebo si jen přitápíte v krbu, u většiny lidí stoupá nechuť s nepříjemným vyklízením popela. Jak si tuto činnost co nejvíce ulehčit, aby popelový poprašek nebyl všude?

1

Vysajte to

Možností, která se přímo nabízí, je vysátí popela vysavačem. Zapomeňte ovšem na ten běžný, který byste si touto cestou rychle zničili. Zaprvé není vybaven dostatečným filtrem, jenž by odolal zanesení mikroskopickými částečkami prachu. Velice snadno by se totiž dostaly do motoru. Zadruhé by se vysavač mohl po vysátí ne zcela vychladnutého popela vznítit.

2

Stvořené pro úklid popela

Skvělé řešení nabízejí vysavače na popel, díky nimž můžete neefektivní smetáček s lopatkou zahodit. Jaké parametry rozhodují o tom, že jste vybrali správně? V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda zvolíte vysavač s vlastním motorem, nebo se bude jednat o nádobu, kterou napojíte na vysavač běžný. Ačkoliv druhá varianta je finančně výhodnější, doporučuje se pořídit si samostatný spotřebič, jenž má mnoho výhod.

Lavor Ashley 1000 Premium
3

Bude se vám líbit

Oproti zmiňované sběrné nádobě, jejíž zápory spočívají ve slabém výkonu, nedostatečném filtru a nešikovném napojení, vás vysavač popela s vlastním motorem bude bavit. Samozřejmostí je dostatečně silný výkon, který si poradí též s nečistotami větších rozměrů. Dále jsou to speciálně upravené filtry, jež se nebudou zanášet a ucpávat prachem. Celý vysavač působí velmi kompaktně, odpadne vám otravné přendávání násad.

4

Na co se zaměřit?

Zajímejte se o výkon, jenž by měl být v rozmezí 800-1220 W. Kvalitní vysavač má být vybaven HEPA filtrem a dobře těsnící konstrukcí pro eliminaci vyfukování prachu do ovzduší. Soustřeďte se rovněž na velikost sběrné nádoby. Čím větší, tím lépe pro vás. Nádobu o objemu 15 l a více nebudete muset tak často vysypávat. Výrazně si ušetříte práci, pokud sáhnete po modelu, který si poradí i se žhavým popelem o teplotě 30-60 °C. Oproti vysavačům na popel studený ovšem počítejte s vyšší cenou.

5

Zajistěte si snadnou manipulaci

Aby pro vás práce s vysavačem popela nebyla jedna z těch méně populárních, vyzkoušejte si manipulaci s ním. Kupujete-li přístroj přes eshop, zjistěte si délku hadice a přívodního kabelu. Je vysavač vybaven kolečky pro jednoduché přemísťování? Jak často je nutné vyměňovat filtr? Kolik stojí a je snadno dostupné příslušenství k vysavači? Praktickými pomocníky jsou rovněž indikátor plné nádoby a funkce oklepu filtru.

6

Upřednostňujte kvalitu

Podle čeho vybírat vysavač popela už víte. V každém případě se neřiďte pouze cenou, protože mimořádně výhodná nabídka často značí nekvalitní zpracování. Takovéto modely se vyznačují vyšší prašností a hlukem, rizikem ukroucení hadice a zanesením filtru mastnými sazemi.

Návod osbahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit vlhkost v chladničce
Jak snížit vlhkost v chladničce | rady a tipy. Chladnička má jednu úžasnou vlastnost: prodlužuje trvanlivost pokrmů a surovin, které do ní vkládá…
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Pokud přemýšlíte nad tím, že si potřebujete pořídit novou podlahu, možná bude správná volba PVC podlaha. Jaké jsou její hlavní výhody, v čem se liší o…
Jak vybrat ideální ohřívač vody
Jednou z věcí, kterou musí lidé v domě bezpodmínečně vyřešit je, jak ohřívat vodu. Odpověď na tuto otázku je prostá – ohřívačem vody. Jak ale vybrat t…
Jak zbavit domácnost virů a bakterií
Bojíme se dotknout madla v MHD, protože na něj před námi sahaly tisíce jiných rukou. Štítíme se záchodového prkénka na veřejných toaletách. Málokdy se…
Jak vyleštit hliník
Jak vyleštit hliník | rady a tipy. Hliník je oblíbený kov a najdeme ho snad v každé domácnosti. Ať už v kuchyni nebo na oknech v p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.