Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dodržovat vánoční zvyky a obyčeje - část 1.

21. Prosinec 2018
Jak dodržovat vánoční zvyky a obyčeje - část 1.

Mnohé vánoční zvyky a kouzla mají původ ještě v dobách pohanských. Nejčastěji jsou spojeny s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Jsou jich desítky – od všeobecně rozšířených až po ty krajové.

Co je potřeba

  • olovo
  • hrnec s vodou
  • starý klíč
  • 2 vařečky
  • jablka
  • ořechy
  • nůž
  • jmelí
  • rybí šupiny
1

Lití olova Lití olova už dnes není tak oblíbené jako kdysi, patří však k nejstarším vánočním zvykům. Potřebujeme k němu větší nádobu s vodou, dvě vařečky nebo tyčky, starý klíč s velkým uchem, lžíci na roztavené olovo a samozřejmě oheň a olovo. Na hrnec s vodou dáme 2 vařečky a přes ně položíme klíč. Nad plamenem roztavíme v lžíci olovo a uchem klíče ukápneme do vody. Podle tvarů, do nichž olovo ve vodě ztuhlo, hádáme, co nás asi čeká. V tomto případě záleží především na naší fantazii. Při lití olova buďte opatrní, aby olovo nekáplo jinam než do vody!

2

Krájení jablka Běžné je věštění osudu z rozkrojeného jablka. Jablko rozkrojíme napříč po štědrovečerní večeři. Jasně zřetelná hvězdička jadřince znamená zdraví po celý příští rok. Dá se počítat i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec napadený navíc i červem je známkou nemoci, neštěstí a zármutku. Jádřinec ve tvaru kříže věští velké neštěstí, dokonce i smrt.

3

Louskání ořechů Budoucnost zjistíme také z ořechů, nejlépe z vlašských. Louskají se také po večeři a měly by být čtyři. Pokud jsou ve všech jádra pevná a zdravá, lze očekávat zdraví po celý příští rok. Načernalé, vyschlé nebo zkažené jádro věští nemoc – a čím více takových jader, tím spíš se předpověď splní.

4

Dílky jablka Oloupané jablko rozdělíme na tolik dílků, kolik je osob u stolu. Každý svůj dílek sní. Je to důležité – kdyby totiž kdokoli z přítomných zbloudil, stačí si vzpomenout, s kým jedl o Vánocích jablko.

5

Rybí šupiny Pod ubrus na štědrovečerním stole patří rybí šupina, jinak se bohatství nedočkáte. Pokrmů na stole má být devatero. Devítka totiž symbolizuje úplnost (je na konci početní řady) a je to číslo, které vyvolává zázraky.

6

Jmelí Jmelí je také neodmyslitelnou součástí vánoc. Přináší štěstí a požehnání do rodiny. Bylo známo již v dobách starověkých a bylo považováno za dar nebes, neboť roste v korunách stromů. Staří Slované věřili, že ztrácí svou kouzelnou moc, pokud se seká, a proto se smělo pouze lámat rukou. Z magických účinků umožňuje klidný spánek s krásnými sny, dáte-li je pod polštář a nebo ho pověsíte na čelo postele. Jmelí se používalo jako ochrana proti bleskům, požárům a proti neštěstí všeho druhu. Také se dávalo do kolébky, aby dítě nemohlo být ukradeno. Políbíte-li svou lásku pod jmelím, zůstane váš vztah zachován.

7

Pečení vánočky Vánočka neodmyslitelně patří k Vánocům. Dříve se jich v každé domácnosti peklo hned několik. Hospodyně měla zadělávat na těsto v bílé zástěře a nesměla mluvit. Bylo zvykem zapékat do těsta minci. Pokud se vám podaří ji při krájení vánočky objevit, vaše finanční záležitosti v příštím roce budou výrazně lepší. Vánočka, která vyšla z trouby připálená nebo natržená, věštila v příštím roce neúspěch a nezdar. Pamatujte také na to, že vánočku byste neměli jíst sami – kousek patří do ohně a kousek do studny, jinak se vašemu domu vyhne štěstí.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit výdaje za potraviny
Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.