Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dodržovat vánoční zvyky a obyčeje - část 1.

21. Prosinec 2018
Jak dodržovat vánoční zvyky a obyčeje - část 1.

Mnohé vánoční zvyky a kouzla mají původ ještě v dobách pohanských. Nejčastěji jsou spojeny s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Jsou jich desítky – od všeobecně rozšířených až po ty krajové.

Co je potřeba

  • olovo
  • hrnec s vodou
  • starý klíč
  • 2 vařečky
  • jablka
  • ořechy
  • nůž
  • jmelí
  • rybí šupiny
1

Lití olova Lití olova už dnes není tak oblíbené jako kdysi, patří však k nejstarším vánočním zvykům. Potřebujeme k němu větší nádobu s vodou, dvě vařečky nebo tyčky, starý klíč s velkým uchem, lžíci na roztavené olovo a samozřejmě oheň a olovo. Na hrnec s vodou dáme 2 vařečky a přes ně položíme klíč. Nad plamenem roztavíme v lžíci olovo a uchem klíče ukápneme do vody. Podle tvarů, do nichž olovo ve vodě ztuhlo, hádáme, co nás asi čeká. V tomto případě záleží především na naší fantazii. Při lití olova buďte opatrní, aby olovo nekáplo jinam než do vody!

2

Krájení jablka Běžné je věštění osudu z rozkrojeného jablka. Jablko rozkrojíme napříč po štědrovečerní večeři. Jasně zřetelná hvězdička jadřince znamená zdraví po celý příští rok. Dá se počítat i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec napadený navíc i červem je známkou nemoci, neštěstí a zármutku. Jádřinec ve tvaru kříže věští velké neštěstí, dokonce i smrt.

3

Louskání ořechů Budoucnost zjistíme také z ořechů, nejlépe z vlašských. Louskají se také po večeři a měly by být čtyři. Pokud jsou ve všech jádra pevná a zdravá, lze očekávat zdraví po celý příští rok. Načernalé, vyschlé nebo zkažené jádro věští nemoc – a čím více takových jader, tím spíš se předpověď splní.

4

Dílky jablka Oloupané jablko rozdělíme na tolik dílků, kolik je osob u stolu. Každý svůj dílek sní. Je to důležité – kdyby totiž kdokoli z přítomných zbloudil, stačí si vzpomenout, s kým jedl o Vánocích jablko.

5

Rybí šupiny Pod ubrus na štědrovečerním stole patří rybí šupina, jinak se bohatství nedočkáte. Pokrmů na stole má být devatero. Devítka totiž symbolizuje úplnost (je na konci početní řady) a je to číslo, které vyvolává zázraky.

6

Jmelí Jmelí je také neodmyslitelnou součástí vánoc. Přináší štěstí a požehnání do rodiny. Bylo známo již v dobách starověkých a bylo považováno za dar nebes, neboť roste v korunách stromů. Staří Slované věřili, že ztrácí svou kouzelnou moc, pokud se seká, a proto se smělo pouze lámat rukou. Z magických účinků umožňuje klidný spánek s krásnými sny, dáte-li je pod polštář a nebo ho pověsíte na čelo postele. Jmelí se používalo jako ochrana proti bleskům, požárům a proti neštěstí všeho druhu. Také se dávalo do kolébky, aby dítě nemohlo být ukradeno. Políbíte-li svou lásku pod jmelím, zůstane váš vztah zachován.

7

Pečení vánočky Vánočka neodmyslitelně patří k Vánocům. Dříve se jich v každé domácnosti peklo hned několik. Hospodyně měla zadělávat na těsto v bílé zástěře a nesměla mluvit. Bylo zvykem zapékat do těsta minci. Pokud se vám podaří ji při krájení vánočky objevit, vaše finanční záležitosti v příštím roce budou výrazně lepší. Vánočka, která vyšla z trouby připálená nebo natržená, věštila v příštím roce neúspěch a nezdar. Pamatujte také na to, že vánočku byste neměli jíst sami – kousek patří do ohně a kousek do studny, jinak se vašemu domu vyhne štěstí.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady. Vánoční svátky mají své neopakovatelné kouzlo a každá generace je prožívá jinak. Dříve se na Vánoce držel půst a poté…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.