Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na ucpaný záchod

07. Březen 2019

Zná to spousta lidí – místo čisté mísy nelibě páchnoucí voda se zbytky všeho možného. A toaleta ne a ne spláchnout splašky do kanalizace. Přijměte několik rad, které Vám snad se svízelem pomohou.

1

Hrubá síla A. Než do toalety začnete lít chemikálie, zkuste špunt „prošťouchnout“. Pokud doma nic po ruce nemáte, existuje udělátko zvané „čert“. Koupíte ho v obchodech s vanami a toaletami, běžně k sehnání moc není. Tahle ohebná „tyčka“ se závitem by měla špunt ve Vaší toaletě posunout tam, kam patří a Vás zbavit jedné starosti.

2

Hrubá síla B. Zapumpujte. Někdy pomůže i obyčejný zvon – pokud máte skutečně sílu a dokážete vytvořit takový tlak, že jím nečistotu posunete.

3

Odčerpejte vodu, která nad špuntem v toaletě stojí. Jak – to je na Vás a na Vašem žaludku. Ruční pumpa je asi nejlepší, ale málokdo ji vlastní. Pokud ji nemáte, můžete použít hadičku – takovou, jako na vypouštění akvárek. Konec, který bude vodu vypouštět, musí být pod hladinou vody v toaletě. Nejjednodušším a nejriskantnějším způsobem, jak minipumpu uvést do provozu, je natáhnout vzduch z ní ústy – a rychle s nimi uhnout. Pokud si nevěříte, připevněte na hadici nafukovací balonek a několikrát zapumpujte. Pokud se Vám to nepovedlo, pak zbývá osvědčená kombinace – gumové rukavice, zavařovací sklenice, kýbl a silný žaludek.

4

Chemie A. Pokud v toaletě zbyly jen nečistoty a téměř žádná voda, nalijte tam krtka. Je to roztok žíraviny hydroxidu sodného a měl by spolehlivě rozpustit všechno organické, co se ve Vaší toaletě nachází – tedy rozhodně ne trubky.

5

O něco silnější než roztok hydroxidu sodného (louhu) je samozřejmě samotný hydroxid sodný. Při jeho použití si dejte ale obrovský pozor – pokud ne, v lepším případě přijdete o čich, v horším o oči. Otevřete všechna okna, co můžete, z místnosti s toaletou raději odstraňte vše, co byste mohli ještě někdy potřebovat. Oblečte se do starého oblečení, přes ústa a nos si uvažte vlhký hadr, na oči si dejte brýle a nasaďte si gumové rukavice. Nasypejte louh na špunt, a takto vymódění na něj nalijte velmi horkou vodu. Pokud to nevyprskne, jste v suchu.

6

Pokud louh nezabral, zkuste to ještě jednou a pak znova. Může se stát, že louh rozpustí jen část nečistot, než voda vychladne. Nebo jej nalijete do studené vody a vytvoří krustu – tady pozor, louhová krusta zůstává horká i po několika dnech, je třeba i vytahovat opatrně a co nejrychleji.

7

Dejme tomu, že se Vám to povedlo. Co dělat, aby se Vám to nestalo znova při první návštěvě toalety? Pokud máte staré trubky, problém je zřejmě v tom, že už jsou velmi zanesené vodním kamenem (ano, neničí pouze pračky). Na to by měla pomoci kyselina chlorovodíková. Trubky vyčistí, ale nepoškodí. Můžete je zkusit oškrabat i ručně, ale daleko se nedostanete.

8

Když nic nepomáhá, tak na nadělení pomůže už jen instalatér. Připravte si nejméně 1 500,- a volejte.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Denny
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak opravit protékající záchod
Protékající záchod obvykle nezastupuje žádnou fatální závadu, ale přesto vás může stát zbytečně vyhozené peníze. Protékáním vody do klozetové mísy vám…
Jak správně vyčistit toaletu
Není od věci, když se řekne, že záchod napoví o kulturnosti člověka. Tohle bezpečné soukromí by mělo být stejně luxusní a na stejné úrovni, jako koupe…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.