Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odolat trikům a manipulaci velkých nákupních center

19. Říjen 2021
Jak odolat trikům a manipulaci velkých nákupních center

Od roku 1989 v ČR vyrostlo několik desítek velkých nákupnách center. Zvykli jsme si na příjemné nakupování v hezkém uzavřeném prostředí. Všechny obchody jsou pěkně pohromadě, při ošklivém počasí jsme v teple a suchu, od nakupování si můžeme odpočinout při dobré kávě nebo si dát něco k jídlu.
Nákupní centra mají jistě své výhody. Zároveň ale používají spoustu triků, jak nás ovlivnit, abychom utratili co nejvíce peněz. Jaké triky používají nejčastěji velká nákupní centra a jak se jim můžeme bránit? Čtěte pozorně následující až překvapující řádky.

Gruenův transfer
„Gruenův transfer" je označení pro okamžik, kdy se člověk mění ze zákazníka s konkrétní představou o nákupu v impulzivního kupce (tzn. na začátku mám představu, že si jdu koupit džíny, ale odcházím s novými džínami, tričkem, mikinou, botami a dalším zbožím, které vlastně ani nepotřebuji). Celková atmosféra nákupních center je promyšlená tak, aby v nás probudila impulzivního kupce. Prostor, zařízení, barvy, hudba, vůně, to všechno na nás při nákupu vplývá a je vymyšleno tak, abychom utratili co nejvíce peněz.

1

Ignorujte obchůdky, vedle kterých musíte projít, než dojdete ke schodišti. Případně používejte výtah Všimli jste si, že v nákupních centrech je většinou schodiště umístěno v patrech jenom na jedné straně? Projdete celým třetím patrem, abyste mohli použít schody. Sjedete po schodech z třetího patra do druhého. Hledáte schodiště do prvního patra. A ono jako na potvoru je zase na úplně opačné straně. Takže musíte projít celým patrem, abyste se dostali k dalšímu schodišti, kterým se dostanete ven. Důvod je jednoduchý: Tím že projdete celé třetí, druhé i první patro, minete spoustu obchodů a je větší šance, že se v jednom z nich zastavíte a něco nakoupíte.

2

Ignorujte výkladní skříně krámečků, kvůli kterým jste nepřišli na nákupy Pokud navštívíme nákupní centrum, máme v plánu navštívit většinou 2-3 obchody. Největší „taháky“ komplexu jsou daleko od sebe, aby zákazník musel projít kolem dalších menších obchůdků celým nákupním centrem. Často bývá právě supermarket nebo hypermarket až úplně na konci komplexu.

3

Dívejte se často na hodiny, případně si nastavte v mobilu určitý časový úsek, na který vás pak telefon upozorní zvoněním V nákupním centru velmi často zapomeneme na čas. Pokud jsme venku, teplota i světlo se mění s denní dobou. Nákupní centra bývají často navržena tak, že není možné vidět vnější světlo. Umělé osvětlení a teplota prostředí, které se nemění, vytváří jakousi iluzi, že se čas zastavil. Přestáváme jej vnímat a mnohem snáze s námi může někdo manipulovat.

4

Pokud vám vadí hudba v obchodech nebo nechcete aby vás ovlivňovala, noste sebou v telefonu nebo na iPodu svojí hudbou Hudba v nákupním centrem a obchodech má na nás také velký vliv. Studie potvrdily, že při nákupu potravin je nejlepší pouštět hudbu s volnějším tempem. Pak zákazníci nakoupí skoro o 40 procent víc zboží. Oblečení, např. džíny se dobře prodávají při hlasité hudbě. Levné zboží se také lépe prodává v hlučnějším prostředí, protože strávíte mnohem méně času zjišťováním kvality produktů.

5

Nechoďte nakupovat hladoví Studie týkající se prodeje pečiva a cukroví potvrdilo, že objem prodejů vzrostl, pokud zákazníci ucítili vůni z obchodu již z velké dálky. Mnoho pekáren a cukráren pak umístilo ventilaci přímo nad vchody do prodejen.

6

Buďte všímaví k dalším různým trikům Prostor v nákupních centrech je velmi dobře promyšlen. Některé komplexy využívají nepravidelné chodby, aby nás zdezorientovaly a udržely uvnitř nákupního centra. Jiné využívají tvrdé podlahové krytiny v uličkách a koberce nebo měkké materiály vevnitř obchodů. Pokud chceme mít pocit pohodlí, budeme se nevědomě zdržovat co nejvíce času právě uvnitř obchůdků. Některé obchody s oblečením využívají zrcadel, které zeštíhlují. Dalším velkým lákadlem jsou různé akce a slevy.

Varování

Pro zajímavost uvádím ještě pár položek ze semináře pro obchodníky. Myslím, že je z textu jasné, že obchody a obchodní centra mají ještě spoustu „záludností“ o kterých možná ani nevíme. Seminář s názvem Triky pro maloobchodníky nabízí v rámci semináře i tyto okruhy:

  • Jak můžete umístěním zboží v regálech prodat až o 50 % víc zboží
  • Jak zdržet zákazníka v prodejně co nejdéle a zvýšit tak jeho objem nákupu
  • Jak může umístění zboží vpravo nebo vlevo ovlivnit prodej zboží až šestinásobně
  • Jak uspořádat prostor kolem pokladen a prodat další položky
  • Kdy zákazníci nakupují impulzivně a jak je v tom můžete podpořit
  • Co je to naplánovaný nákup a jak můžete ovlivnit to, aby zákazník nakoupil i zboží, které neměl v plánu

Podle studií existuje 6 důvodů, proč do nákupních center chodíme. Je to atraktivita samotného centra, únik od každodenních starostí, touha objevovat, příjemný pocit pohlcení a zapomenutí na čas, možnost mít přehled o novinkách a být ve společenském prostředí.

Autor: webi
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady
Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady
Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady. Výběr vhodného pozemku je prvním a nejdůležitějším krokem před stavbou domu. Vybírat můžete přes internet,…
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.