Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit rozlitou rtuť

Jak odstranit rozlitou rtuť

I když rtuť patří mezi kovy, je tekutá i za normální teploty, ale není vlhká. Nelze ji sebrat, vytřít nebo zamést, aniž by se nerozdělila do nesčetných kuliček. I když jsou již rtuťové těploměry zakázané, jsou přesnější než jiné, a proto se dosud v domácnostech nejčastěji rtuť najde právě  v teploměrech. Pokud se teploměr rozbije, je někdy těžké tekutý kov odstranit.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Jirka Černohlávek (neověřeno) | Pá, 03/13/2015 - 14:10

In reply to by Nepřihlášený (neověřeno)

A co takhle zkusit kapičky pochytat kouskem cínové pájky? Rtuť by s cínem měla tvořit amalgám, tudíž by se měla na pájku nachytat a tuhnout.

J.

Nepřihlášený (neověřeno) | Pá, 05/28/2010 - 13:33

Návod jak odstranit nebezpečnou rtuť

Rtuť se odpařuje i při pokojové teplotě, páry rtuti jsou toxické. Je třeba odstranit rozptýlenou rtuť dříve, než se nekontrolovaně (např. rozšlapáním) roznese, čímž se zvětší i její odpařování.

K odstranění kapek rtuti není dobré použít vysavač, tím bychom ho v podstatě nevratně kontaminovali. Střepy teploměru včetně kapiláry se zbytkem rtuti opatrně sesbíráme do nějaké uzavíratelné nádobky. Kapky rtuti lze dobře z podlahy odstranit nasátím do malé injekční stříkačky s jehlou (jehlu asi v polovině přelomíme – ústí zbytku jehly pak nebude šikmé, ale rovné, tím se nasátí značně usnadní). Drobné kapičky, které nejdou nasát odstraníme navlhčeným savým papírem.

Sesbíranou rtuť, savý papír i stříkačku přidáme do nádobky se zbytky teploměru, dobře uzavřeme a odstraníme jako nebezpečný odpad (ve sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečného odpadu). Rtuť nepatří do popelnice se směsným odpadem! Nezapomeneme na vyvětrání, zejména večer, pokud k nehodě došlo v místnosti, kde se spí.

Pro odstranění posledních zbytků rtuti (např. ve spárách v podlaze) se místo posype práškovou sírou, která se rtutí reaguje za vzniku netoxického a nerozpustného sulfidu. Síra se nechá působit alespoň 48 hodin, pak se smete a podlaha normálně umyje.

Zdroj: Zdravotní ústav Praha

Další zajímavé články

Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním…
různé druhy koření
Jak používat koření
Nejste si jistí, které koření použít? K čemu slouží badyán, je vhodná ke skopovému masu majoránka? Kdy použít vanilku a jaké koření použít do zavařeni…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.