Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pomoci, když nám umírá někdo blízký

17. Květen 2019
Jak pomoci, když nám umírá někdo blízký

Tento článek je na velmi citlivé téma. Týká se umírání našich nejbližších. I když si to nechceme připouštět a všichni doufáme, že ještě dlouho nic podobného řešit nebudeme, jednou se to stane. Lidi se rodí a lidi umírají. Co dělat, když se dozvíte, že život někoho, kdo je vám blízký, se chýlí ke konci? Jak se k němu chovat? Jak se s touto skutečností vyrovnat? Lze to vůbec?

1

Jak se chovat k umírajícímu? Mnoho lidí se zatvrdí a snaží se na smrt blízkého nemyslet. V jeho přítomnosti se snaží mluvit jen o veselých věcech a chová se tak, jakoby ani žádné umírání nebylo. Není to nejšťastnější volba, protože člověk, který umírá, se jistě smrti bojí a rád by si o svých obavách s někým promluvil. Je to obtížné. Umírající začne mluvit o své smrti a co vy mu máte odpovědět? Někdy stačí mlčet a stisknout dotyčnému ruku. Dát mu najevo, že jste tady a že si uvědomujete celou situaci. Bude-li se chtít dotyčný člověk vymluvit, naslouchejte mu a snažte se ho chápat.

2

Co ještě umírající člověk potřebuje? Umírá-li vám někdo blízký, jistě přemýšlíte, co mu udělat k vůli, jak mu pomoci a jak zařídit, aby poslední chvíle na tomto světě byly pro něj co nejhezčí. Pojďme si říci více o potřebách umírajících. Nejdříve si přiblížíme fyziologické potřeby. Základní je spánek. Pravděpodobně bude nemocný člověk hodně spát. Nebuďte ho, ale buďte připraveni na to, že bude mít večer problémy s usínáním, protože právě večer mohou na člověka nejvíce doléhat obavy.

3

Další potřebou je jídlo a pití. Smrtelně nemocný člověk může pití a jídlo odmítat. Nesnažte se dotyčného příliš nutit. Důležité je také zmírňovat jeho bolest. Naštěstí k tomu dnes máme různé léky.

4

Kromě fyziologických potřeb má umírající člověk i další potřeby. Jsou jimi potřeba bezpečí (pocit, že se o něj někdo postará, ale také, že ho někdo má rád). Potřebují také sebeúctu. Musí mít možnost o sobě rozhodovat sám. Proto se nesnažte tato rozhodnutí dělat za něj s tím, že to s dotyčným myslíte nejlépe. Vznikají také duchovní potřeby, které se týkají smyslu života, potřeba být zadobře s blízkými lidmi, uvědomit si, že žití na zemi mělo skutečný smysl.

5

Fáze umírání Chcete-li být vhodnou oporou pro umírající člověka, je třeba si uvědomit fáze smíření se smrtí. Prochází jimi každý člověk s tím rozdílem, že každému člověku toto období trvá jinak dlouho. První reakcí je šok. Umírající popírá skutečnost a izoluje se. Nevěří, že právě on má zemřít. Poté přichází fáze agrese a hněvu. Souvisí to s pocitem nespravedlnosti. Člověk má tendenci se bránit a revoltovat. Pak přichází na řadu smlouvání typu: „Kdybych měl více času, mohl bych...“. Následuje období depresí a smutku. V tomto čase vás bude umírající člověk nejvíce potřebovat. Nakonec přichází přijetí a smíření, kdy nemocný přijímá svůj osud a vyrovnává se s blížící se smrtí.

Autor: Renata
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy. Také jste se někdy v životě dostali do situací, kdy jste pěnili, ale neuměli jste se bránit? Mohou to být různé…
Jak motivovat dítě k pracovním návykům
Jak motivovat dítě k pracovním návykům
Dítě a pracovní návyky – to je cílený komplex činností a jeden z dílčích aspektů k získávání trvalých dovedností již v předškolním věku dítěte. Ty se…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.