Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat a najít jmelí | zajímavosti o symbolu Vánoc

02. Leden 2024
Jak poznat a najít jmelí | zajímavosti o symbolu Vánoc

Jak poznat a najít jmelí | zajímavosti o symbolu Vánoc. Jmelí bílé (Viscum album) je jednou z rostlin využívaných ve vánoční výzdobě. Víte ale, kde ho hledat a jak ho rozeznat od podobné rostliny – ochmetu evropského (Loranthus europaeus)? To vše a ještě mnoho dalších informací obsahuje následující článek.

Legenda o jmelí

Podle raně křesťanského mýtu bylo jmelí za dávných dob stromem, z jehož dřeva Josef vyřezal kolíbku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech jej Římané porazili, aby z něj pro Krista zhotovili kříž. Strom pak takovou hanbu neunesl, seschnul a proměnil se v keřovitou rostlinu. Jmelí chce odčinit svou vinu tím, že přinese štěstí každému, kdo pod ním projde.

Jmelí považovali za posvátné i keltští druidové. Věřili, že je ochrání proti zlým duchům, čarodějnicím a také ohni. Jako magické bylo využíváno jmelí dubové a jen oni ho mohli odsekávat ze stromu zlatým srpem. Odseknuté jmelí bylo zachycováno do plátna, nesmělo spadnout a dotknout se země. Jako připomínka zlatého srpu se jmelí natírá zlatou barvou.

Jak poznat a najít jmelí | zajímavosti o symbolu Vánoc

Co je jmelí a kde ho lze najít?

Jmelí je poloparazitická stálezelená rostlina z čeledi santálovitých (Santalaceae), vyrůstající obvykle vysoko na stromech, kde vytváří kulovité keříky. (Vzhledově velmi podobný je ochmet evropský a ve starých knihách nebyl odlišován od jmelí, ale na rozdíl od něj je opadavý.)

Jmelí si z hostitelského stromu odebírá vodu a minerální látky a keřík může dorůst až do velikosti jednoho metru.Jmelí roste na jehličnatých i listnatých stromech a na každém z nich vypadá trochu jinak a má jiné vlastnosti. Na topolu tvoří objemné koule, na lípě mívá drobné listy a je ploché a často ho najdeme na borovici i ovocných stromech, zejména jabloních a meruňkách. Semena jmelí jsou prudce jedovatá a rostlina jmelí z topolu je jedovatá celá.

O rozšíření jmelí se starají bobuložraví pěvci – nejvíce drozdi, brkoslavové a pěnice. Sezobávají semena obalená lepkavým viscinem, ta projdou jejich trávicím traktem a tímto způsobem se rostlina množí.

Využití jmelí ve farmacii a léčitelství

Jmelí se využívá i ve farmacii a léčitelství. Mladé větévky s listy se sbírají v prosinci a lednu, v tuto dobu obsahují nejvíce účinných látek. Droga se suší při teplotě do 45 °C. Užívá se většinou ve formě macerátu, protože varem se účinné látky ničí. Přípravky ze jmelí se využívají jako cytostatikum, antisklerotikum, hypotonikum, kardiosedativum. 

Kdy sbírat jmelí na vánoční dekoraci?

Jmelí se nesmí trhat bez povolení vlastníka stromů. Ale pokud budete mít štěstí, jmelí najdete na starších borovicích na větvích skloněných k zemi, nebo ulomené na zemi po silnějším větru. Jestliže si utrhnete jmelí pro vlastní potřebu, nikdo vás za to postihovat nebude. Škody způsobují sběrači lezoucí do korun, poškozují přitom kmen stromu.

Jmelí sbírejte jen tehdy, neklesne-li teplota pod 4 stupně pod nulou. Zmrzlé jmelí je velmi křehké a rozpadá se na kousky. Vlivem mrazu také mění barvu. Jmelí nikdy nedávejte do sklenice s vodou, nejdéle vydrží volně zavěšené v chladu.

Tipy

A nezapomeňte – štěstí vám přinese jen darované jmelí.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.