Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat zimní pneumatiky od letních

28. Prosinec 2013

Když se blíží zima, tak je jistě na místě si opatřit zimní pneumatiky, jestliže nevíte, jaké to jsou, tak se nemusíte obávat, jde to zjistit velmi jednoduše. Na výměnu pneumatik je třeba vždy myslet včas a jestliže si zakoupíte vůz, tak je vhodné se podívat, jaké pneumatiky má nazuté. Podmínky pro pneumatiky jsou dány přísně kontrolovanými předpisy, které je doporučené dodržovat, nejen kvůli naší bezpečnosti, ale i pro případ policejní kontroly, která pneumatiky často kontroluje. Jak lze poznat zimní pneumatiky od letních?

1

Emblém s vločkou
Jako standardní označení se pro pneumatiky považuje symbol hor s vločkou. Tento symbol je vždy na boku pneumatiky a v celé Evropské unii je to platný symbol pro zimní pneumatiky.

2

Označení MS
Dále se jako zimní pneumatiky považují ty, které nesou označení M+S, MS, M/S nebo M.S. Samotné označení M je z anglického slova “mud“, tedy bláto, a S je jako “snow“, tedy sníh. Tyto pneumatiky jsou ovšem výrobci nedoporučované, jelikož i přes své označení skutečně plně zimní nejsou, ale podle českých předpisů ano. Někdy je označení MS společně v kombinaci se znakem hor s vločkou.

3

ET, ML, MPT
Další zimní pneu, které česká legislativa uznává, jsou pneumatiky s označením ET, ML a MPT. Jde o zkratky Extra Tread, Mining and Logging a Multi Purpose Truck. Znamená to extra sjízdné, hornictví a těžba dřeva a víceúčelový vůz.

4

Vzorek pneumatik
Nejdůležitější vlastností pneumatiky je hloubka vzorku. I když máte zimní pneumatiku, ale jejich vzorek není hluboký minimálně 4 mm, tak by jako zimní nebyly uznány. Pokud chcete rychle rozlišit zimní pneumatiky od těch letních, tak právě už podle vzorku lze obvykle poznat, o jaké pneumatiky jde. Vždy je ovšem lepší zkontrolovat označení, jelikož může být, na první pohled letní pneumatika, ve skutečnosti zimní, která má sjetý vzorek.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak vybrat zimní pneumatiky
Vzhledem k zákonům v naší zemi musí být většina vozů po zimní období vybavena zimními pneumatikami. Ty díky svým vlastnostem nejenom mnohem lépe zabír…
Obrázek není k dispozici
Jak připravit auto na zimní dovolenou
Pokud se chystáte s rodinou na hory, nezapomeňte své auto do zimy vhodně připravit a vybavit. Vyvarujte se nejčastějších chyb, nepodceňte přípravu a n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.