Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dostat na vysokou školu | rady

10. Listopad 2019
Jak se dostat na vysokou školu | rady

Jak se dostat na vysokou školu | rady. I když stoupá počet přijatých uchazečů o vysokoškolské studium, ne každý vysokoškolák studuje svůj vysněný obor. Obvykle to je zapříčiněné nedostatečnou přípravou na přijímací zkoušky či vysokým zájmem o konkrétní obory. Poradím vám, jak se dostat na vysněnou vysokou školu krok za krokem.

Co je potřeba

Osobní plán - kalendář s úkoly
Systematický postup
Dostatek informací
Přihláška ke studiu
Zaplatit poplatek za přihlášku

1

Výběr oboru a vysoké školy

Při výběru vysoké školy si přečtěte, jaké jsou nároky na studium, a jak se po absolvování můžete na pracovním trhu uplatnit. I když vás zajímá filozofie a rádi byste ji studovali, uplatnit se jako filozof budete mít po absolvování studia velice těžké. Pochybuji, že vás někdo obsadí na pracovní pozici "filozof". Řešením je studium dvou oborů. Řada vysokých škol takovou možnost nabízí a vy se během studia budete věnovat i tomu, co vás nejvíc zajímá. Jak zjistit uplatnění na pracovním trhu? Stačí navštívit internetové stránky úřadu práce.

2

Přihláška na vysokou školu

Zatímco na umělecké obory se podávají příhlášky už v říjnu či v listopadu, ostatní obory mají uzávěrku pro zaslání přihlášky ke studiu většinou v únoru následujícího roku. Soukromé vysoké školy přijímají přihlášky obvykle později - v dubnu až září. Co budete k přihlášení se na vysokou školu potřebovat? Většina vysokých škol již dnes nevyžaduje papírovou přihlášku, ale akceptují elektronickou. Potřebné informace naleznete na webových stránkách škol. Jejich seznam naleznete například na internetových stránkách Ministerstva školství České republiky: www.msmt.cz/vzdelavani/jmenny-seznam-verejnych-vysokych-skol. Nezapomeňte, že budete muset zaplatit administrační poplatek za každou přihlášku. Poslat jich můžete kolik chcete.

3

Najděte výhodu vůči ostatním uchazečům

Dostat se na vysněnou vysokou školu - to je prostě boj! Zájemců jsou desetitisíce, konkurence je silná. Stačí, aby vám chyběl jeden bod ve vašich výsledcích u přijímacích zkoušek - a máte prostě smůlu, studium vám bude minimálně na jeden rok odepřeno. Snažte se proto školu přesvědčit svými úspěchy a vše doložte. Ukažte, že máte skutečný zájem o studium. Pošlete spolu s přihláškou vaše reprezentativní práce, poukažte na své úspěchy v soutěžích, máte-li praxi v oboru, připojte tuto informaci k přihlášce. U některých vysokých škol můžete obdržet plusové body, které vám můžou významně pomoct u přijímacího procesu. Neváhejte rovněž připojit motivační dopis, ve kterém popíšete svou motivaci ke studiu.

4

Příprava? Ta musí být dlouhodobá

Někteří maturanti spoléhají na to, že jim středoškolské znalosti budou bohatě stačit. Ovšem ne každá střední škola učí své studenty stejně. O tom se můžete přesvědčit už u přijímacího testu, ve kterém narazíte na úlohy, které jsou sice středoškolské úrovně, ovšem nikdy jste se látku nemuseli učit. "My jsme se to ale neučili," to nikoho zajímat nebude. Proto vaše příprava na přijímačky musí mít řád a patřičnou hloubku. Vyplatí se investovat do literatury, která je vysokými školami doporučována. Na pultu knihkupectví naleznete řadu publikací s ukázkovými testy. Průběžně testujte své znalosti a sledujte, zda se lepšíte, či nikoliv. Při přípravě na přijímací zkoušky na vysokou školu neváhejte oslovit své kantory, kteří mají rovněž zájem na tom, abyste se na vysokou školu dostali. Požádejte je o výpomoc, když si nebudete s nějakým příkladem rady. Samostudium je pro úspěšné přijetí velice důležité, i když budete navštěvovat přípravné kurzy, rozhodně budete muset věnovat domácí přípravě hodně času.

5

Dny otevřených dvěří a starší spolužáci

Každá škola v České republice pořádá Dny otevřených dveří. Většinou v prosinci a v lednu. Poproste svého třídního učitele, aby vás uvolnil ze školy, Dny otevřených dveří se vyplatí navštívit. Získáte potřebné informace, které jistě přijdou vhod. Nezapomeňte oslovit své přátele či bývalé starší spolužáky, kteří už na škole studují, a poproste je, aby vám při přípravě pomohli.

6

Odpočinek a plán

Maturitní ročník - to je na každého studenta velká psychická zátěž. Kantoři ve škole chtějí dohnat učivo, zadávají domácí úkoly, k tomu se musíte připravovat na maturitní zkoušku - a ještě k tomu na přijímací zkoušky na vysokou školu. Období mezi složením maturitní zkoušky a přijímačkami je velice krátké - někdy jen pár dní, nanejvýš měsíc či dva. Tohle vše vás může vysílit. Vyvarujte se studiu na poslední chvíli, určitě na to doplatíte. Jak se vyhnout stresu? Sestavte si svůj plán podle kalendáře. Rozložte si přípravu do několika měsíců na jednotlivé dny, každý den věnujte třeba dvě hodiny samostudiu. Myslete na odpočinek. Odpočaté tělo lépe přijímá nové informace, pravidelným odpočinkem zvýšíte své šance. Průběžně vyhodnocujte, jak na tom jste, a svůj kalendář si upravte. Abyste na nic nezapomněli, přímo na ploše si vytvořte seznam. Při každém zapnutí počítače se vám zobrazí program.

7

Přijímací zkoušky

Ty obvykle probíhají v měsících duben až červen. Připravenému štěstí přeje, což u přijímacích testů platí dvojnásob. Zjistěte si dopravní spoje a přijeďte k přijímačkám tak, abyste měli ještě časovou rezervu. Vyhnete se stresu. U přijímacích zkoušek mějte oči i vzadu? Proč? Myslete na zadní vrátka. Kdybyste náhodou u přijímacích zkoušek neobstáli a škola vám zaslala rozhodnutí o nepřijetí ke studiu, mějte argumenty pro své odvolání. Pracovníci školy či specializované firmy, jíž byly přijímací zkoušky svěřeny, se mohou dopustit chyb, které se mohou stát vašimi trumfy. Sledujte, zda někteří uchazeči nebyli zvýhodněni nebo zda je dodržen přísný postup otevírání obálek s testy. Při psaní testu máte právo na klid. Pokud z otevřeného okna slyšíte sbíječky a pracovníci u testů nejsou schopni na vaši žádost zajistit klid, pak si tento fakt určitě zaznamenejte.

8

Nedostali jste se na vysokou školu?

Neklesejte na mysli. Příležitostí je ještě spoustu. Vaší šancí při nepřijetí ke studiu je odvolání děkanovi. Poohlédněte se i po jiných oborech či školách - některé vysoké školy totiž vypisují druhé i třetí kolo přijímaček, jiné otevírají nově akreditované obory. Další možností je nultý ročník - což je placená forma studia - pokud obstojíte, můžete se dostat do druhého ročníků řádného studia, aniž byste už museli později za studium platit. Nulté ročníky nabízejí i specializované firmy - jedná se o jakési pomaturitní studium, které vám zajistí statut studenta. Možnosti nabízejí i soukromé vysoké školy, které přijímají nové studenty i v září. Přeji hodně štěstí a pevné nervy!

Tipy

Dejte si webové stránky školy či fakulty do záložek prohlížeče, budete je navštěvovat často a neunikne vám žádná novinka.
Odebírejte novinky ze školy prostřednictvím RSS kanálu do své emailové schránky.
Opakování - matka moudrosti:-) ve svém osobním plánů samostudia pamatujte na průběžné opakování naučené látky.

Varování

Vyvarujte se stresu, nenechávejte přípravu na poslední chvíli.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.