Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se efektivně učit

21. Květen 2019
Jak se efektivně učit

Trávíte nad učebnicí už hodiny a máte pocit, že jste teprve začali? Čtete zápisky již po několikáté a přesto se Vám zdá, že o tomhle jste ještě nikdy neslyšeli? Nedokážete se na učení správně soustředit? Je na čase s tím něco udělat!

Co je potřeba

Chuť

1

Začít již ve škole: Možná to zní už jako otřepané klišé, ale dávat pozor ve škole se opravdu vyplácí. Přestaňte hrát piškvorky a surfovat na internetu pod lavicí a věnujete více pozornosti přednášejícímu a pořádným zápiskům. Nespornou výhodou je, že když Vám něco není jasné, můžete se zeptat a vězte, že Vám to vyučující rád zodpoví a vysvětlí.

2

Najít si vhodné místo: Místo, kde se chcete učit, hraje taktéž důležitou roli. Pokud Vás doma neustále něco rozptyluje a vyrušuje, zkuste nějaké klidnější místo. Vhodné jsou studovny či knihovny, kde máte zároveň přístup ke studijním materiálům. V teplých dnech se dá krásně "šrotit" i v přírodě.

3

Dělejte pauzy: Vydržet se soustředit delší dobu je dost namáhavé a rychle Vás to unaví. Je proto lepší učit se v kratších blocích, třeba 45 minut a poté 10 minut odpočívat.

4

Jídlo: S prázdným žaludkem se toho člověk taktéž moc nenaučí, je proto lepší před začátkem něco málo sníst. Ale zase na druhou stranu by se člověk neměl přejíst. Trávení dokáže také pěkně utahat.

5

Čtení : Doporučuje se minimálně trojí čtení dané látky. Na poprvé text přečíst jen zběžně, na podruhé důkladně a podtrhávat a zvýrazňovat důležité pasáže. V třetím čtení a čteních následujících se zaměřit především na vybrané důležité pasáže.

6

Používat učebnice: Stažené zápisky jsou sice fajn, ale hodí se až v pozdějších fázích učení spíše k opakovaní. Výpisky jsou často jen heslovité a někdy může být dost složité pochopit celkový kontext. To je mnohem snazší, pokud se učíme z knih, kde jsou celé věty.

7

Zapamatování si: Každý z nás má proces zapamatovávání si ovlivněný rozličnými faktory. Někomu pomáhá při učení vypisování a podtrhávání, jinému hlasité přeříkávání. Zjistěte, co pomáhá Vám, a držte se toho.

8

Přezkoušení: Určitě není na škodu nechat se od někoho z dané látky vyzkoušet. Zjistíte, v čem máte ještě slabiny, a zároveň si procvičíte ústní projev.

9

Nestresujte se: Lepší výkon u zkoušky předvedete, pokud se nebudete zbytečně bát. Nemá cenu se zbytečně stresovat, zkuste se uklidnit a jít na zkoušku vyrovnaní. Nejen, že to bude lépe vypadat, ale i váš výkon bude daleko lepší.

Varování

Nehazardujte s různými prášky a prostředky podporující učení. Jejich nadměrné užívání Vám může způsobit vážné zdravotní problémy.

Autor: Holby
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zlepšit v učení | rady
Jak se zlepšit v učení | rady
Jak se zlepšit v učení | rady. Každý se v životě neustále učíme. Poznáváme nové věci, kultury i jazyky. Většina lidí si učení spojuje se školou a nemá…
Jak napsat esej | rady
Jak napsat esej | rady
Jak napsat esej | rady. Původní forma eseje vznikla podle francouzského literáta Michela de Montaigne, který své dílo pojmenoval Essais, což i tomuto…
Jak vybrat výbavu do školy | rady a tipy
Jak vybrat výbavu do školy | rady a tipy
Se začátkem nového školního roku přicházejí nové radosti, ale i starosti – například kolik bude stát vybavení pro děti prvňáčky? Podle průzkumů se výd…
Jak nevzdat studium cizího jazyka | rady
Jak nevzdat studium cizího jazyka | rady
Jak nevzdat studium cizího jazyka | rady. Také patříte k falešným začátečníkům, kteří pořád dokola začínají se studiem cizího jazyka, ale bez val…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.