Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o stromek nebo keř | rady

Jak se starat o stromek nebo keř | rady

Jak se starat o stromek nebo keř | rady. Koupili jste si domů stromek nebo keřík do květináče a nevíte, jak přesně se o něj starat? Nebo jste si pořídili zahradu, teprve začínáte a nevíte, jak se přesně starat o stromky či keře? Nebo si chcete zopakovat, jaké jsou principy péče o stromek nebo keř? Ošetřování zabere celkem dost času, zahrnuje hned několik pravidelných činností:

1

plevel

Jako pro rostlinu, tak i pro stromek nebo keř platí, že je důležité je zbavovat plevele, aby mohly dýchat a dále se rozvíjet.

2

závlaha

Snad možná nejnutnějším, co stromek či keř (stejně jako každá jiná rostlina) vyžaduje, je pravidelné zalévání, aby měl dostatek vody.

3

hnojení

Dvakrát až třikrát za vegetační období je nutné přidat ke stromku kombinované hnojivo v dávce asi 60 g na 1 m2.

4

zimní péče

Tam, kde jsou v zimě časté sněhové srážky, chráníme stromky a keře sítěmi proti zlomení větví pod tíhou sněhu.

5

obnova po mrazu

Listí stálezelených stromků může být v průběhu krutých mrazů zničeno mrazem a může postupně odumřít. Zničené listí bude na jaře přikryto novým obrostem. Kde to není hezké, tak ho můžete ořezat. Dávejte ale pozor na to, abyste nepoškodili obrysy tvarovaného keříku.

6

obnova při neudržování

Pokud nebyl keřík po delší dobu (1 – 2 roky) stříhán, pravidelným střihem obnovíte tvar za pouhou jednu sezónu. Pokud byl stříhaný tvar zanedbán po více let, pak ho obnovíte na jaře hlubokým řezem, kterým vytvarujete původní tvar. Poté už opět stačí v následujících dvou sezóznách upravit ho jemnějším střihem.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ošetřit trávník po zimě | tipy
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy
Jak ošetřit trávník po zimě | tipy. Stejně, jako my lidé, i trávník ke svému životu potřebuje kyslík. Nepřítelem je mech, který se rychle rozrůstá a n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.