Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se změnilo poskytování hypoték

Jak se změnilo poskytování hypoték

Získat úvěr na koupi bytu nebo domu bude v tomto roce pro spoustu zájemců obtížnější. Od 1. října 2018 totiž platí nová, přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Česká národní banka sice nevydala žádné ultimativní zákazy, ale její doporučení jsou srozumitelná. Banky se nemají pouštět do žádných zbytečných rizik. Proto je nutné, aby žadatelé o úvěry na bydlení měli i své vlastní úspory. Jen tak se mohou do pořízení nemovitosti pustit.

1

Připravte se ale na to, že musíte mít solidní příjem. Od něj se totiž odvozuje výše hypotéky. Její maximum by nemělo překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. Odborně se to nazývá ukazatel DTI (debt-to-income).
To ale není jediná novinka, která od 1. října 2018 platí. Dalším faktorem, k němuž peněžní ústav přihlíží, je poměr mezi splátkami a příjmy. Maximální objem úvěrových splátek nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu. Důvod je jasný. Banky nechtějí, aby si lidé postupně nabrali příliš vysoké úvěry a půjčky. Ty pak spolknou velkou část jejich příjmu a lidé se dostanou do úzkých, což někdy vede k tomu, že nemohou splácet. Banky tak přicházejí zkrátka, protože peníze se jim nevracejí.

2

Počítejte s tím, že musíte mít něco našetřeno. Přesněji řečeno, mělo by to být 10 % z hodnoty nemovitosti. Jinými slovy, banka přes 90 % hodnoty nemovitosti nepůjde.
Podmínky v podobě doporučení bankám se tedy zpřísnily. Pro někoho to může být velmi nepříjemná změna. Některé rodiny zjistí, že tyto podmínky nesplňují, a že cesta k úvěru pro ně bude dlouhá a trnitá.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.