Přejít k hlavnímu obsahu

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto | rady a tipy. O plastová okna je třeba se starat, a to především v zimě, kdy hrozí rosení oken a vznik nepříjemné plísně na stěnách a parapetu. Kromě pravidelného promazání a seřízení oken, je důležité vždy před začátkem zimy a léta změnit přítlak oken, tzn. jak moc bude okno těsnit. Od toho se odvíjí zabránění únikům tepla, orosení oken a jejich opotřebení. Seřízení je celkem jednoduché a rychlé a bude nám stačit nářadí, jež máme bězně doma.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Luděk (neověřeno) | Pá, 11/20/2020 - 21:40

Moderní okna jako samozřejmost současnosti…

V posledních dnech se šíří internetem, v různých magazínech, ale i na serveru TN.cz podobné články …

Nastavte okna do zimního režimu…
Nezapomeňte svá okna přepnout na zimu… apod.

Ohledně tohoto mýtu mi volá nesčetně mých klientů, proto jsem se rozhodl reagovat.

Existuje u oken něco jako zimní, popřípadě letní režim, který vám montážní firmy zapomněli vysvětlit?

Že před vámi tyto možnosti zatají, je jeden velký nesmysl. Přesto je ale nutné podotknout, že se tajemné zimní, nebo letní nastavení zakládá na reálných a existujících možnostech, které moderní kování oken umožňuje.

Správně seřízené okenní nebo terasové křídlo by mělo jít bez jakéhokoliv odporu dovřít do okenního rámu. Těsnění by pak mělo dosedat rovnoměrně svou plochou po celém obvodu rámu. Při zavírání okna by měla klika klást určitý odpor, jelikož okenní kování celé křídlo mírně přitlačí k rámu tak, aby bylo těsnění stlačené a nepropouštělo žádný nežádoucí chlad.

Správné nastavení přítlaku těsnění, které se provádí čepy na kování okna, je právě původcem mýtu o zimním a následně letním režimu, kdy by měl být přítlak větší v zimě než v létě.

A jak odolat tlaku redaktorů rádoby odborných článků, kteří za zveřejnění podobného mýtu vyinkasují částku vyšší než odborník?

Správně nastavený přítlak je jen jeden.
A je absolutně v pořádku, když tento přítlak u oken zachováte celoročně, protože dobře utěsněné okno neizoluje jen před chladem, ale také hlukem a v létě i horkem.

Jen pozor na to, že tohle se týká všech oken. A je úplně jedno, od kterého výrobce nebo dodavatele pochází. Trh je samozřejmě plný i oken nevalné kvality, a i po servisním zásahu se zázrak nekoná a okna stále nefungují tak, jak by měla.

Není toho tedy málo, co s okny před zimním obdobím udělat. Hlavně s ohledem na prodloužení životnosti oken doporučuji pravidelný odborný servis oken.
Nezastírám, že si tím dělám reklamu, ale vzhledem k pořizovací ceně oken a rostoucím cenám některých výběhových nebo již nedostupných typů celoobvodového kování, není cena za servis zas až tak závratná.

Vím, že jsme národ kutilů, proto pokud se do servisu oken pustíte sami, držte se alespoň těchto základních pravidel:
- základem je okna správně umýt, a to včetně rámů;
- je však dobré též vyčistit tzv. funkční spáry oken, kterými se odvádí srážková voda či kondenzát;
- na křídle a rámu okna je hned několik seřizovacích prvků a vždy se dá nastavit všemi směry;
- funkční prvky kování a panty namažte olejem nebo vazelínou, ne však spreji označeným WD;
- vyvarujte se přímé aplikaci prostředků jako např. „Savo proti plísni“ na panty a kování, zreznou;
- dbejte na nastavení správného přítlaku těsnění.

Ale pozor! Již několikrát jsem řešil opravu poškozeného okna po neodborném zásahu, kdy se následně oprava zbytečně prodražila oproti standardnímu servisu.
Také zvažte vynaložený čas, kdy zásah odborníka zabere méně času a vy ten váš můžete věnovat příjemnějším činnostem.

A co závěrem?
Internetem se šíří jako lavina nesčetné množství dezinformací, např. jako kolem COVID-19 (např. dezinfekce přímo do žíly fakt nepomůže ;).
Kvalitní okna od nás neznají žádný speciální zimní a letní režim, který by byl jakýmkoliv způsobem opodstatněný pro jejich delší životnost, nebo vaše úspory.

S nastávajícím zimním obdobím vám tým rodinné firmy l-okna.cz a servis-oken-praha.cz přeje zdravý úsudek nejen ohledně oken a jasný výhled do spokojených zítřků.

Dobrý den Luďku, správně napsaný článek i odborně.
Jen budu rozporovat promazávání kování, rozhodně nedoporučuji
promazávání kování vazelínou, jelikož při zaprášení působí jako
brusivo a požkozuje kování. Nejlépe použít olej ve spreji i zmíněný
wd 40.

Miloš Augusta (neověřeno) | St, 12/29/2021 - 18:30

Dobrý den, jen bych se rád zeptal jestli je vhodný glycerin na obvodové těsnění?

Dobrý večer, ano, těsnění dobře očistěte a přetřete glycerinem nebo silikonovým olejem, udrží si déle pružnost.

Další zajímavé články

Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Jak spolehlivě větrat
Jak spolehlivě větrat
Jak spolehlivě větrat | rady a tipy. Větrat se musí, ať jsme doma nebo v kanceláři. Výměna vzduchu by ale měla mít také určitá pravidla. Cílem je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.