Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat tlustici

Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde o rostlinu dlouhověkou. Některé odrůdy tlustice jsou jako stvořené pro to, abyste z ní vypiplali bonsaj. Ta se nevyvazuje k podpěře, jako klasické dřeviny, ale tvaruje se stříháním.

Co je potřeba

  • substrát pro sukulenty
  • odstátá voda
  • květináč
1

Tlustice potřebuje sice trochu zvláštní zacházení, ale hodí se i pro méně zkušené pěstitele. Hlavní je zejména dostatek světla a opatrně se musí přistupovat k zálivce. Při troše snahy, pravidelného zájmu a dobrých podmínkách se dočkáte půvabného drobného květenství. Květy jsou bílé nebo růžové a vypadají jako maličké hvězdičky.

Hodně lidí věří tomu, že když pěstují tlustici, přináší to rodině štěstí. Někteří její obdivovatelé jsou dokonce přesvědčeni o tom, že tato pokojovka symbolizuje bohatství a dostatek peněz. I proto, že lístky mohou někomu připomínat svým tvarem a velikostí mince.

Jak se tedy o tlustici co nejlépe starat?

2

Tlustice si potrpí na světlé stanoviště. Jakmile je světla málo, rostlina začne chřadnout. Lístky začnou žloutnou a pak postupně opadají. Přímé sluneční paprsky třeba na okenním parapetu, který je orientován na jihozápad, by ji mohly v horkém létě poškodit.

Během vegetačního období potřebuje tlustice pravidelnou zálivku, voda by měla být odstátá. Na konci podzimu a v zimě rostlina odpočívá – jde o období vegetačního klidu. Zálivka by měla být mnohem střídmější a čekáme s ní tak dlouho, dokud substrát důkladně nevyschne.

3

To, že lístky jsou malé, oválné a hodně objemné, není náhoda, fungují jako rezervoár vody. Pokud můžete dát tlustici na zimu tam, kde je chladnější vzduch, je to jenom dobře, ale se zaléváním to nepřehánějte.

Tlustice nemá ráda přesazování a je na to choulostivá. Teprve když se už do květináče nevejde, je čas se do toho pustit. Doporučujeme substrát, který je určen pro pěstování kaktusů. V letech, kdy rostlinu nepřesazujete, přisypte trochu čerstvého substrátu do květináče.

  • Lepší je nechat půdu důkladně vyschnout než přemokřit kořenový bal
  • Používejte substrát určený pro pěstování sukulentů
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.