Přejít k hlavnímu obsahu

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto

23. Září 2022

Jak seřídit plastová okna na zimu a léto | rady a tipy. O plastová okna je třeba se starat, a to především v zimě, kdy hrozí rosení oken a vznik nepříjemné plísně na stěnách a parapetu. Kromě pravidelného promazání a seřízení oken, je důležité vždy před začátkem zimy a léta změnit přítlak oken, tzn. jak moc bude okno těsnit. Od toho se odvíjí zabránění únikům tepla, orosení oken a jejich opotřebení. Seřízení je celkem jednoduché a rychlé a bude nám stačit nářadí, jež máme bězně doma.

Co je potřeba

Dle typu okna  – ručně, inbusový klíč, klíč č.10

1

Pokud máte k oknům dokumentaci od výrobce, nejdříve se do ní podívejte a okna seřiďte dle návodu. Také se ujistěte, že zásah do nastavení okna není v rozporu se zárukou. V případě pochybností raději kontaktujeme výrobce či dodavatele.

2

Změnu přítlaku okna nastavíme buď ručně, pomocí inbusového klíče nebo klíče č.10, záleží na typu oken. Otevřeme okno a na obvodu křídla nalezneme seřizovací čepy. 

  • Pro silnější přítlak: standardním válcovitým čepem otočíme do vodorovné polohy, inbusovým čepem otočíme směrem k těsnění
  • Pro slabší přítlak: standardním čepem otočíme do svislé polohy, inbusovým čepem otočíme směrem od těsnění
3

Větrání

V zimním období je klíčové správně větrat, tzn. krátce a intenzivně. Snížíme tak vysokou vlhkost v místnosti, zamezíme nežádoucímu rosení oken a budeme mít doma zdravější vzduch. Asi 3x denně otevřeme okna v každé místnosti dokořán a větráme několik minut. Průvan nevadí, naopak se výměna vzduchu podaří rychleji. Při takovémto větrání se teplota v místnosti nesníží výrazně a tak se pokoj rychle opět vyhřeje. Během větrání vypneme topení. Určitě nevětráme dlouhodobě ventilací nebo mikroventilací.

V létě je mikroventilace a ventilace v pořádku, raději však alespoň jednou denně vyvětráme intenzivně.

4

Údržba

  • orosená okna je třeba utírat savým hadříkem, případnou plíseň na rámech či zdech odstranit desinfekcí
  • 1x ročně namazat kování bílou vazelínou ve spreji nebo speciálním olejem
  • 2x ročně namazat těsnění silikonovým olejem
  • čistit kanálky pro odvod vody

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat tlustici
Jak pěstovat tlustici | rady a tipy. Když budete vědět, jak na to, pokojová rostlina tlustice vejčitá se vám odmění svou krásou. Při správné péči jde…
Jak správně vyprat prádlo | rady a tipy
Jak správně vyprat prádlo | rady a tipy. Řeklo by se, že vyprat prádlo není žádná věda. Dáme ho do pračky, nasypeme prací prášek, a to ostatní už domá…
Jak snížit vlhkost v chladničce
Jak snížit vlhkost v chladničce | rady a tipy. Chladnička má jednu úžasnou vlastnost: prodlužuje trvanlivost pokrmů a surovin, které do ní vkládá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.