Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si (ne)změnit příjmení po rozvodu | rady

03. Leden 2020

Jak si (ne)změnit příjmení po rozvodu | rady. Změna jména po rozvodu se v našich zeměpisných šířkách týká (stejně jako v případě uzavření sňatku) zejména žen. I když v poslední době se u svateb objevuje i fenomén, kdy muži přijímají jméno od své ženy, zůstává rozvodové dilema, zda se vrátit ke svému dívčímu jménu, zejména na bedrech žen.

1

Kdy si můžete změnit příjmení

Rozhodnutí zda si změnit příjmení, respektive zda se vrátit ke svému jménu po rodičích nemusíte činit hned u rozvodu. Ještě měsíc po rozvedení manželství existuje možnost zajít na matriku a požádat o změnu svého manželského jména na jméno původní (dívčí). Pokud chcete změnit jméno úplně na jiné, rozvod pro Vás neskýtá žádnou výhodu a budete muset postupovat stejně jako v jiných případech, kdy si chcete změnit jméno (například kvůli jeho hanlivosti). V případě druhého rozvodu se můžete vrátit i ke jménu z manželství prvního.

2

Ohled na děti

Častým důvodem, proč si nezměnit po rozvodu jméno, je pro ženy ohled na děti, kdy chtějí mít stejné příjmení jako jejich potomci. Svoji roli zde hraje strach z případného zbytečného vyptávání ve škole, kde by děti museli vysvětlovat, proč se jejich maminka jmenuje jinak apod.

3

Druhá strana nemůže změnu nárokovat

Pokud si žena na jméno zvykne a nehodlá jej měnit, ať už kvůli dětem nebo z jiných důvodů, nemá manžel žádné právní páky tuto změnu nárokovat a bránit ženě používat jeho jméno, které sňatkem přijala.

4

Se změnou příjmení dítěte musí souhlasit oba rodiče

Pokud z nějakého důvodu žena, která si nechala po rozvodu změnit jméno, požaduje tuto změnu i pro dítě, musí s tím souhlasit i muž. I když ji dítě bylo svěřeno do péče a ex-manžel o něj nejeví zájem, musí se změnou jména otec souhlasit. Tato situace nenastává příliš často, a pokud otec nejeví o dítě zájem, neměl by pro něj být případný souhlas problém.

Autor: MN
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ustát rozchod | rady
Jak ustát rozchod | rady. Je jedno jestli je vám patnáct anebo padesát, ustát rozchod je vždy těžký. Nelze srovnávat vztah po dvaceti letech a pro změ…
Jak získat děti do péče | rady
Jak získat děti do péče | rady. Spory o děti bývají u soudních řízení o rozvodu předmětem nejtvrdších hádek a sporů. Je proto nutné se na tento leckdy…
Jak sehnat právníka k rozvodu | rady
Jak sehnat právníka k rozvodu | rady. V případě rozvodu budete ve většině případů potřebovat služby právníka. Jsou lidé, kteří se před soud postaví sa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.