Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít dovolenou v severských zemích

Island, Švédsko, Norsko a Irsko jsou nejvyhledávanějšími zeměmi pro tzv. severskou turistiku. Každá z nich se může pochlubit jinými památkami a zajímavostmi. Dobrým vodítkem je určitě označení UNESCO, ale vybírat můžete i z méně známých turistických atrakcí.

Co je potřeba

chuť cestovat

1

Kdy se vydat do severských zemí?

Nejvhodnějším obdobím pro dovolenou v severní Evropě je období od května do září. Květen a červen jsou období nejsušší, v červenci a srpnu je na severu zase nejtepleji. Výlety do vnitrozemí plánujte až od poloviny června, jen tak budete mít jistotu, že jsou všechny cesty již otevřeny.

2

Dovolená na Islandu

Zájezdy na Island jsou turisty vyhledávané především pro jeho jedinečnou přírodní krásu. Vulkanicky aktivní ostrov se může pochlubit celou řadou tryskajících gejzírů, výronů horkých plynů nebo lávových polí. Ne nadarmo se Islandu přezdívá „země ohně a ledu“. Geotermální energii zdejší obyvatelé využívají opravdu vynalézavě. V každém městě najdete proto aspoň jeden koupací bazén. Nezapomeňte si proto plavky. Najdete tu i dvě památky UNESCO: Národní park Þingvellir a sopečný ostrov Surtsey.

I když byl Island ještě donedávna známý jako svými vysokými cenami, ekonomická krize je srazila na přijatelnou úroveň. Zdejší supermarkety nejsou už o mnoho dražší než ty české.

3

Zájezdy do severní Skandinávie

Severní Skandinávie je souhrnné označení pro turisticky oblíbené země Norsko a Švédsko. Turistická lákadla i charakter krajiny jsou velmi podobné. Hlavním magnetem je kouzelná arktická příroda. Rozeklaná horská pásma, divoká stáda sobů, úchvatné fjordy a hlavně nedotčené úseky původní krajiny přitahují do těchto oblastí stále více turistů.

4

Poznávací zájezdy Norsko

Norsko může zvídavým turistům nabídnout celou řadu památek UNESCO, ať už přírodních nebo zbudovaných lidskýma rukama. Mezi ty nejzajímavější určitě patří např. přístaviště Bryggen s tradičními dřevěnými domy, Dřevěný sloupcový kostel Urnes stavkirke poblíž Lustafjordenu, Struveho geodetický oblouk nebo Fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord v jihozápadní části země.

5

Poznávací zájezdy Švédsko

Ani Švédsko nezůstává v seznamech UNESCO pozadu. Prohlédnout si tu můžete například poloostrov Kvarken s nedotčenou původní krajinou, Skalní obrazce v Tanum z doby bronzové nebo oblast Laponska, které patří napůl do dědictví kulturního a napůl do dědictví přírodního.

6

Poznávací zájezd Irsko

Irsko nazývané zelený nebo také smaragdový ostrov je unikátní jedinečným charakterem své krajiny. Národní parky, horská jezera, strmé útesy, národní parky. To všechno je Irsko. Ale také útulné hospůdky s irskou hudbou, whiskey a pivem Guinness. A komu by to ještě nestačilo, může navštívit dvě nádherné památky patřící pod ochranu UNESCO: Archeologické naleziště v údolí řeky Boyne a ostrov s klášterním komplexem Skellig Michael.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak si vybrat správné sluneční brýle
Sluneční brýle nejsou spojeny pouze s horkem a létem, jak by se mohlo zdát. Pro optimální ochranu zraku je vhodné abyste brýle nosili v celém průběhu…
Jak zdravě solit
Sůl kamenná nebo mořská? S jódem nebo bez? Kolik a jak? Sůl, neboli chlorid sodný (NaCl), je pevnou součástí naší stravy a vyvstává u ní spousta otáze…
Jak poznat celozrnné pečivo
Od pradávna se jedly různé kaše, placky a chleby z celých zrn, tedy celozrnné. Až moderní doba přinesla mouku bílou, zbavenou obalových částí zrna, kt…
Jak si vyrobit aromatizovaný cukr
Následující článek vám poradí jak ušetřit a ještě si přitom užít spoustu zábavy třeba s dětmi. Zkuste si vyrobit aromatizovaný cukr. Takový cukr pak v…