Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně cvičit psa

Jak správně cvičit psa

Pokud chováte psa, jistě chcete, aby vás poslouchal a akceptoval vás jako pána. Poslušnosti dosáhnete správně vedeným výcvikem. Ten se nevyplatí podceňovat, výchova psa může mnohdy připomínat výchovu dítěte. Obrňte se notnou dávkou trpělivosti, naše rady vám ve výcviku pomohou.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Ahoj skus ji naucit mrtvolku,zatancuj a bubbly

Ahoj.U pejsků je štěkání přirozený způsob vyjadřování.Někteří pejsi štěkají bezdůvodně .Pro odnaučení těchto nežádoucích projevů je třeba zjistit co pejskovi vadí.Pokud chceš pejska odnaučit na lidi štěkat,tak zkus tohle:Když pejsek začně štěkat,tak vykřikni nějaký povel proti štěkání např:neštěkej a sevři mu tlamu prsty na několik minut pokud pejsek bude zase štěkat tak pořád říkej to samé slovo proti štěkání a sevři mu tlamu aby se naučil že štěkat nemá.

Pravděpodobně se jedná o agresivitu ze strachu. Jistě si říkáš, z čeho by můj pes měl mít strach. Asi má nějaké špatné zkušenosti z mládí, někdo ho bil jako malé štěně. Ale k tomu, aby vznikla agresivita ze strachu nemusí být štěně v mládí týráno. Každé narozené štěně prochází velice brzy obdobím tak zvané socializace a to ve věku již od třech týdnů do několika měsíců věku. V tomto období se seznamuje se všemi okolními podněty, začíná vnímat prostředí, ve kterém se pohybuje, člověka, ostatní psy i jiná zvířata. Pokud v tomto období dojde k dramatickému omezení vnímání - například se jedná o nechtěně narozená štěňata, která majitel nechá vyrůstat bez jakýchkoli kontaktů v omezeném prostoru /kotec, bouda, zahrada/, odkud se prakticky nedostanou až do věku několika měsíců, či let a pak dojde k dramatické změně prostředí - nový majitel je zavede do společnosti jiných psů, vezme psa na vodítko do rušného prostředí ulice, či okolního automobilového provozu, pes se ocitá zcela zmaten v prostředí nových podnětů a reaguje na ně nepřiměřeně, často i agresivitou. Odstranění těchto problémů - resocializace, je velmi obtížná a u každého jedince individuální. Vyžaduje trpělivé uklidňování zvířete a pomalou, postupnou cestu. V některých případech je prakticky neproveditelná a pro zvíře je lepší ponechat ho v pro něj přijatelném prostředí, které mu vyhovuje, ale netrpí. Proto dobrá rada, vždy pokud si pořizujete nové štěně či dospělého psa, snažte se co nejpodrobněji zjistit z jakého prostředí pochází a posuďte dobře svoje vlastní možnosti, jak se mu budete moci věnovat.

Eliška Rigova (neověřeno) | Čt, 11/17/2016 - 21:31

In reply to by TOMÁŠ 79 (neověřeno)

Dobrý den ,nam to pejsek delal když byl štěně on si časem zvykne když odejdete.

Choďte častěji, my s 2 měsíčním chodíme i 10x ( :( ) i v noci :/

Dobrý den, mam 7 týdnů stejně kříženou fenku. Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte fotku vašeho pejska. Chtěla bych vědět jak bude asi vypadat. Kdyžtak mi ji prosím pošlete na email dada.kleckova@seznam.cz. Děkuji moc

no dejte noviny a když se vičůrá jinam tak ji musíte vzít dát ji k tomu místu a trochu přetáhnout přez zadaček,ale jen troch ,aby to nebilo tírání pak když se vám vičůrá na noviny dejte ji odměnu,nebo ji jen pohladte a pochopí,že je pochválena a bude ty potřeby dělat tam
:)

Já už bych jí necvičila.. ;) Už je stára a jen by\ jí to obtěžovalo ;)

Ahoj, jestly chteš aby nebyli vzteklí a zlí hold jim musíš plácnout, neboj se toho a řekni jim nesmíš a plácni jim odnaučej se to neboj :)

Takto starého psa už neuč ale jestly ho budeš učit bude ti jeden povel trvat 1 rok..

Skus mu říct sedni a posadit ho na zadek pak řekni hodnej a mluv na něj nežným hlasem a pohlaď ho za to a dej mu ten pamlsek opakuj to ještě jednou ale to už mu nic nedávej pak aspoň 10x a zase mu dej, a tohle dělej víckrát každý den.

Chtělo by to zvýšit mu sebevědomí.. Jestli má pejsek zájem o hru trřeba na přetahování o hadr nebo provaz - musí vyhrávat.
Když se bojí a krčí se u země tak ho hlavně neutišujte a nehlaďte, pes si to totiž vyloží jako že se opravdu něco děje a vaše hlazení si může vyložit jako pochvalu a bude příště ještě víc kňučet.
Ale jestli je to nějaká miniaturní rasa, tak v těch se moc nevyznám.. :(

Plácni ji !
Normálně ji plácni přes prdej a řekni ji "Fuj Nesmíš !" když bude takto zlá dělej to jinak se s ní mazly aby si nemyslela že ji nemáš ráda ;)

Zařvi na něj !
Zařvi na něj ale ne třeba Spajku ! Nesmíš ! ale vážně ostře a pořádně ho plácni seber mu botu a udělej "JAKO" že ho chceš bouchnout tou botou ale nebouchni ale stále se s ním mazli aby si nemyslel že ho nemáš ráda ;)

Mira (neověřeno) | Pá, 11/23/2012 - 07:44

In reply to by Dobra (neověřeno)

jestli chcete aby vám chodila u nohy tak povel k noze musí ten pes pochopit že musí prostě jít vedle nohy já to dělal piškotama aby pochopila povel teď ví moc dobře co má dělat když tahá tak jí povel třikrát zoopakuji a když to nepomůže tak jí fláknu vodítkem ještě prý pomáhá otáčet směr cesty (jít rovně a když tahá otočit se o 360 stupňů a jít za se rovně ale nevím toto jsem nezkoušel).

antoninová jarmila (neověřeno) | So, 01/31/2015 - 09:35

In reply to by TOMÁŠ 79 (neověřeno)

Tome,věřte,že je to nesnesitelné,ale máte soc.cítění a zodpovědnost,-Desenský-psí psycholog Vám určitě poradí,prosím napíšete mi,co poradil?Děkuji,s pozdravem j.

Ahoj, mělijsme a mame nemeckeho ovcaka, jsou to psy poslusne ale kdyz je řadně necvicis mohou byt agresivni. Neprestavej ho/ji cvicyt i v dospelosti. :-)

Dobrý den stín to bych vám mohla pomoci.když jdete ven tak si vemte sebou nějakou pamlsku k připoutáni pozornosti vašeho psa.a používejte vždy když okolo vas někdo bude procházet.az když projde a nebude se toho dotycne ho všímat tak ho odmente.me to pohlo a ted vencim psi bez vodítka bez problémů.když chtějí na někoho skočit tak je upoutam s klacikem a oni přejdou bez toho aniž by na ne skalali psi.

Je docela blbé, že jste to nechali nebo nezměnili tak dlouho, ale stalo se už. Měl jsem s mojí fenečkou podobný problém, už když byla malá, takže vím jak to štípne, nicméně nejvíc mi pomohlo ji říkat: "au!" a klidně brečet, ukázat jí, pěkným způsobem, že mě to bolí, klidně se sfalit na zem a na oko začít brečet, šteňata mají nutkání, ze smečky, že když slyší někoho brečet, jít za ním a zjišťují, co se děje. Jiné řešení je prostě hodně nepříjemně menit tón hlasu, ale toto opravdu volte spíše krajně, pokud možno. Na druhou stranu, když vidí co se s ní, při příliš divoké hře děje nechápu, proč "blbnul dál", takže taky vzpamatovat manžela.

Hodně štěstí a úspěchu a určitě mi napište, jestli Vám to pomohlo.

jestly ho chces mít vycviceneho tak budes muset mu davat aspon zakladni povely sedni lehni k noze zustan to uplne staci a urcite te to stenatko bude poslouchat :)

Myslím si že když ti táta říká že starého psa novym kouskům nenaučíš je pravda..Ale já mám 5 letyho pejska Salinku a za tento rok umí agility cval klus krok a tahat je šikovná a neřekla bych že ho ničemu nenaučíš....

Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Přečetla jsem si ji až dnes. Tak je pravda, že jsem od samého začátku dávala vinu svému muži. Teď už pokousané ruce nemá. Naše fenečka měla nedávno pět měsíců, je z ní už skoro třicetikilový obřík. Je moc hodná a učenlivá. Sice s manželem pořád řádí, ale na povel "nesmíš" je schopna uvědomit si, že stačilo a nechá toho. Také jí narostly už druhé zoubky, které zdaleka nejsou tak ostré. Je to naprosto klidný a nekonfliktní pes. I vůči ostatním pejskům se chová přátelsky, ikdyž na ni vrčí nebo štěkají.I dvoukilový Jorkšírek je její kamarád. Musím přiznat, že jsem se ze začátku bála. Už kvůli tomu, že Tosa Inu je řazena mezi "bojová plemena" a taky vzhledem k její velikosti v dospělosti. Ale, když se podívam ve svém okolí, kde je spousta různých ras pejsků. Vidím jak na nás štěkají a vrčí, když jdeme okolo. A mě jde pes naprosto klidně u nohy a něco takového ho vůbec nehozhodí. Myslím, že jsme vybrali dobře. Tosa Inu je naprosto vyrovnaný, inteligentní pes, který neštěká, ale idkyž nemá potřebu neustále lítat kolem plotu a štěkat, má všecho dobře pod kontrolou. Leží si na svém místečku a jedním očkem neustále pozoruje svoje okolí. Vzhlem ke své velikosti je schopna vzbudit dostatečný restekt a nezvaná návštěva si ještě ráda svoji návštěvu u nás rozmyslí.:-))))) Mějte se krásně. Přeji všem majitelům pejsků, aby ze svých mazlíčků měli stejnou radost jako my z naší Keirynky.

dobry den
mame deviti mesicni stene vlcaka a kousani mu trvalo az do tri mesicu .musite rict fuj,nerikat au ja jsem jsem lilli ucila rikat mila,tak se naucila chapat ze fuj je spatny a mila je ok,a do dneska kdyz reknu mila olizne me.pokud by to nepomahalo,muzete pejska na nekolik minut izolovat,treba zavrit ho na chodbe.hlavne budte v klidu a ne nastvani.chce to lasku a trpelivost i z vycvikem
jana

Pejsek se dá cvičit v každém věku, tak proč ne :) Jste šikulky, Rinuška to jen dokazuje, a pokud vás to baví a jde vám to, tak směle do toho.

ahojky, mám ten samý problém u té samé "RASY" ,tak proto jsem zabloudila na tento komentář, ale nikdo se k tomuto problému nevyjadřuje. Zřejmě to nebude tak jednoduché, proto při venčení, pokud je "vzduch čistý" běhá volně, ale když se někdo objeví na obzoru, fenečku musím pokaždé zavčas uvázat na vodítko.
Ale uvítala bych taky nějakou radu, jak ji to odnaučit.

vláďa (neověřeno) | Čt, 07/26/2012 - 19:42

Dobry den, jsem na mobilu takze se omlouvam ze nepisu carky a hacky. Jdem k veci, je mi 14 let a mam 10 letyho pejska vyse jsem cetl ze se da vycvicit v kazdym veku. Chci se zeptat jak ho naucit poslouchat vzdy a vsude. Zakladni povely umi dle nalady i kdyz moc neposloucha. Je to nemecky ovcak , krizenej, poradíte mi jak ho naucit aby poslechl vzdy a vzdy reagoval na povel nebo k dyz ho zavolam. Vyrusta ve velky zahrade prib. 20x10 metru umi - sedni, lehni, pac, mrtvolu a keme. Nevim si rady vzdy to dela jem podle nalady :-( treba trikrat za mesic a to vzdy kdys snim jsem sam pred nekym asi nikdy. Dekuji za rady. Vláďa

Dobra (neověřeno) | So, 10/27/2012 - 21:14

Mám,ani ne 2 letou fenku-Taru.A at dělám co dělám nemůžu ji naučit jiný povel kromě sedni,lehni,ke mně.na procházkách velice tahá a když na ni zařvu tak se začne krčit.Jak ji něco naučit?

Májja Tomášková (neověřeno) | Po, 06/20/2016 - 14:54

Dobré odpoledne,
jsem 11ti ročná dívka, která si moc přála psa, ale rodiče jí psa dovolit nechtěli. Od té doby, co nám na naši zahradu chodí kočky, které na zahradě dělají pěkný svinčík začali rodiče o psovi uvažovat, protože by pes kočku ze zahrady vyhnal.
Máme velkou zahradu a vlastnit psa by nám nedělalo žádnou potíž, ALE...
Rodiče by psa koupili pod jednou podmínkou: Musela bych ho cvičit sama. Přečetla jsem si opravdu mnoho článků o výchově psů, chodím na koně, kde i psa cvičím, ale nevím, jestlu bych cvičit psa mohla. Vím, co všechno to obnáší, vím jak na základní povely, mám tetu, která psy také miluje a pomohla by mi s výchovou psa také. Později bych s ním, pokud možno začala chodit na cvičák. A v září mi bude 12 let a se zvířaty navazuji kontakt denně. ☺ Moje otázka tedy zní: Myslíte, že bych psa cvičit dokázala nebo mám výchovu přenechat někomu jinému? ☺ Moc děkuji za odpovědi. ☺

Májja Tomášková (neověřeno) | Po, 06/20/2016 - 14:54

Dobré odpoledne,
jsem 11ti ročná dívka, která si moc přála psa, ale rodiče jí psa dovolit nechtěli. Od té doby, co nám na naši zahradu chodí kočky, které na zahradě dělají pěkný svinčík začali rodiče o psovi uvažovat, protože by pes kočku ze zahrady vyhnal.
Máme velkou zahradu a vlastnit psa by nám nedělalo žádnou potíž, ALE...
Rodiče by psa koupili pod jednou podmínkou: Musela bych ho cvičit sama. Přečetla jsem si opravdu mnoho článků o výchově psů, chodím na koně, kde i psa cvičím, ale nevím, jestlu bych cvičit psa mohla. Vím, co všechno to obnáší, vím jak na základní povely, mám tetu, která psy také miluje a pomohla by mi s výchovou psa také. Později bych s ním, pokud možno začala chodit na cvičák. A v září mi bude 12 let a se zvířaty navazuji kontakt denně. ☺ Moje otázka tedy zní: Myslíte, že bych psa cvičit dokázala nebo mám výchovu přenechat někomu jinému? ☺ Moc děkuji za odpovědi. ☺

Markéta11 (neověřeno) | Čt, 05/28/2015 - 14:45

Čauky, naše fenka labradora Alisa je trochu víc neposlušná. Uznáváme i zanedbání ve výchově. Milujeme jí nade vše, takže jsme moc nechtěli jít do těch elektronických obojků. Jenže nám jednou vzala čáru přes pole za srnou přímo ke trati. Nepomohlo volání, pískání… Naštěstí se vrátila. Jenže už jsme nechtěli nic podobného opakovat, takže jsme sáhli po výcvikovém obojku https://www.elektro-obojky.cz/vycvikove-obojky/ - funguje, je bezpečný a psovi vůbec nevadí. Fakt super!

jurka (neověřeno) | Út, 01/05/2016 - 11:16

DOBRÝ DEN POŘÍDILI JSME SI ŠTĚNÁTKO LABRADORA 2 MĚSÍČNÍ A STÁLE KOUŠE JAK HO MÁME ODNAUČIT DĚKUJI ZA ODPOVĚD

lucie (neověřeno) | Ne, 06/19/2011 - 21:17

Dobrý den máme fenečku Bišonka má 7. měsícu .A uš nevím jak na ní neposlouchá dělá loužičky doma i když sní chodíme 5 krát deně ven poradími někdo předem děkuji

Hottie (neověřeno) | Ne, 06/19/2011 - 21:50

Chtěla bych se zeptat, jak mám naučet mého labradora štěkat na povel? děkuji moc =)

vierka (neověřeno) | Po, 01/27/2014 - 08:38

Dobry den mam doma rocneho psika zijeme vprahe venujem sa mu dost casto. Pocuva no stale sme vo vycviku.ale jednu vec ho neviem odnaucit a to ked niesme doma tak rozkuse vsetko co je po ruke dostaval ss tym po nufaku aj aom nanho kricala a ked nic neurobil tak dostal piskotku a pochalu. No stale to robi neviem s nim uz rady pomozte prosim

jožo (neověřeno) | Čt, 01/07/2016 - 22:24

Dobrý den mám 4roky starého čuvače, který je velmi agresivní když mu chci šahnout na jídlo které jsem mu dal. Jak ho to odnaučit, abych mu kdykoliv jako jeho páneček mohl jídlo odebrat?

pomoc (neověřeno) | Čt, 06/23/2011 - 12:53

jabi sem chtěla vědět jak se cviči ořišci jestli se cviči dobře nebo špatně

Kiko (neověřeno) | Pá, 08/10/2012 - 17:27

Dobrý deň prosím vás pomôžte mi mám psa rasa maltezák má 6 rokov a neposlúcha na nič pomôžte mi a ešte mám psa rasa čivava má 1 rokov je zúrivý neposlúcha furt hryzie na všetkých šteká vypadá roztomilý ale neni keď chcete prejsť z jednej izby do druhej alebo na záchod furt šteká a furt sa sťažujú susedia a nevieme čo máme robiť prosím ozvite sa mi a poradte mi ďakujem.

Monika (neověřeno) | So, 06/25/2011 - 18:05

Dobry den ja mam u sve babicky psa je mu asi tak 5 a je z utulku a ja bych ho chtela naucit jen zakladni poveli ale mam problem ze nesnese ve svem okoli jineho psa vzdy kdyz deme na prochazku a jde okolo jiny pes tak po nem vyjizdi a ja se bojim jit s nim na cvicak aby tam nekomu neublizil...

Alena Krutilová (neověřeno) | So, 03/19/2011 - 18:31

Dobrý den, máme doma tři a půl měsíční fenku Tosa inu. Je opravdu moc chytrá a učenlivá a poslušná.Jediné co mi dělá starost je její kousání mého manžela. Je to jediný člen naší rodiny u kterého si neodpustí zakousnutí do ruky, kdykoliv si s ní hraje. Je to docela bolavá hra, protože má hodně ostré zoubky. Já jsem ji od začátku takové chování nedovolila a teď to ani nezkouší. Manžel si s ní vždy hrál divočejším způsobem a teď nevíme jak ji to odnaučit. Naše fenka má už teď dvacet kilo, takže bych tento problém potřebovala řešit co nejdříve. Byla bych moc vděčná za radu. Předem děkuji.

Natalia (neověřeno) | So, 02/13/2016 - 11:39

Ahoj máme fenku zlatého retrívra jmenuje se Jessinka a bude jí 9 let ona se chová jako 3 letá fena když jí dám vodítko tak ho začne kousat už rozkousala všechny zbylo jí jen jedno měla jich pět a nechci aby rozkousala to poslední poradíte mi prosím někdo??!!

kate sancez (neověřeno) | Čt, 04/25/2013 - 16:39

mam doma fenecku jeji 2a pul roku ..... chci ji naucit aby nestekala na lidi kdyz jdou do naseho baraku ona vzdicky zasteka kdyz nekdo otevre dvere a koho nezna a tak bych chtela poradit piste na e-mail chimena-m@seznam.cz dekuji

Anna0015 (neověřeno) | Út, 09/29/2015 - 16:09

Mám křížence jezevčíka s jorkšírem (1 rok)
Když se rozběhne za psem a já ho volám tak neslyší .
po nějaké době přiběhně nenechá se chytit a běží zpátky za psem .
potom jak příjde tak nevím jestli mu mám dát piškot nebo ho lisknout, a je nějaký způsob aby to nědělal??

Viktorie (neověřeno) | Út, 06/28/2011 - 13:53

Dobrý den nevim si rady a moc si přeju psa,ale mamka se bojí,že se o něj nebudu starat a já mám morče a o to se starám dobře a já sem blázen do zvířat já vím že to je blbá otázka,ale já jsem zoufalá prosím poraďte mi nevím si rady pište mi prosím na E-mail vikykassaypupicek Děkuji Viktorie

silvia (neověřeno) | So, 06/02/2012 - 14:21

moje kamaradka ma psa kteri porad steka at se deje cokoliv... ja uz nevim co mam delat.... ten pes steka kdyz jde nekdo kolem ona steka kdyz ji prikazu aby se posadila ona steka na kamarady... vubec nebi vychovana... ja sem ji naucila povelum sadni a lehni ale nic jinyho neumi. bohuzel. je to plemeno slovenskyho cuvace. kdyz sem se ji snazila odnaucit zlozvyku stekani... nepovedlo se mi to! porad sledovala myho pse a ostatnych kolem.... prosim poradte mi nebo muze nekomu ublizit... raz se dokonce rozbehla i po chlapkovi, co sel kolem a kousla ho do prdele. ne nesranduji! potrebuji nejaky napad jak ji naucit aby aspon mne poslouchala kdyz sem s ni.

Anna0015 (neověřeno) | Út, 09/29/2015 - 16:09

Mám křížence jezevčíka s jorkšírem (1 rok)
Když se rozběhne za psem a já ho volám tak neslyší .
po nějaké době přiběhně nenechá se chytit a běží zpátky za psem .
potom jak příjde tak nevím jestli mu mám dát piškot nebo ho lisknout, a je nějaký způsob aby to nědělal??

Viktorie (neověřeno) | Út, 06/28/2011 - 13:55

Dobrý den to jsem zase já nevíte jaký plemeno psa je na seznamu.cz děkuji Viktorie

katka (neověřeno) | Čt, 06/30/2011 - 19:48

Dobrý den je mi 10 a mám ročního pejska Čikíska je to kříženec a nechce mě poslouchat nereaguje když ho zavolám ale všechny ostatní poslouchá. když neposlechne víckrát dojde mi trpělivost a fláknu ho ale přitom ho tak miluju. Přet Čikískem jsem měla Ferdu taky křížence který mě poslouchal ale když mi došla trpělivost tak sem taky flákla a potřebuji vědět jak se mám k 4ikouškovi chovat a nebo mubude stačit sním chodit každý den na dlouhou procházku. Ďekuji Kačka.

Inka (neověřeno) | Ne, 09/25/2011 - 19:06

Ahoj mám 2 ročního pejska a umí : sedni,lehni,pac, přines a dokonce i mrtvej pes ale jak mile ho nechm po zahradě behat tak uteče a neposlechne na zavolaní!! Jak ho to mam odnauči ????

Další zajímavé články

 Jak a kdy začít s agility
Jak a kdy začít s agility
V dnešní době můžete se svým čtyřnohým kamarádem dělat celou řadu aktivit a sportů. Nejznámějším sportem, který se v našich podmínkách rozšířil, je ag…
Jak naučit psa základním povelům
Jak naučit psa základním povelům
Pes je příjemný společník a kamarád. Ještě lepší společník a kamarád je, když vás poslouchá. Základní povely můžete psa naučit sami. Nepotřebujete ved…
Jak v zimě pečovat o psy
Jak v zimě pečovat o psy
Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy.…
Jak vyčistit psovi uši
Jak vyčistit psovi uši
Péče o psa zahrnuje celou řadu povinností. K těm nepříjemným řadíme například čištění uší. Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. J…
Jak vyčistit psovi zuby
Jak vyčistit psovi zuby
Péče o psa zahrnuje nejen pravidelné krmení, venčení a veterinární péči, ale také péči o zuby. Svému čtyřnohému kamarádovi můžete dopřát téměř profesi…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.