Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit za energie? 3 tipy, které vám pomohou

28. Únor 2019

Přemýšlíte, jak ušetřit za spotřebu energií, ale neplánujete stavět nový dům ani rekonstruovat celý byt? Existuje mnoho jiných možností, díky kterým budete žít šetrněji, a pocítí to nejen vaše peněženka, ale i příroda.

1

Snižte teplotu

Běžnou praxí je dnes vytápět domácnosti na 23 i více stupňů Celsia. To přitom není ani šetrné, ani zdravé. Zkuste proto jako první udělat tuto malou změnu, na kterou si rychle zvyknete a přinese vám značné úspory i zdravější pobyt v domácnosti. Snížení pokojové teploty i o pouhý jeden stupeň vám přinese až 6% úspory za energie. Ideální teplota se odvíjí od účelu pokoje – v obývacím pokoji se doporučuje ji držet okolo 20 stupňů, v ložnici a v kuchyni okolo 18 stupňů.

2

Vařte efektivně

K jednomu z největších úniků energií dochází při vaření. Úsporné jsou v tomto ohledu plynové a indukční sporáky, které přestanou vydávat teplo ihned po vypnutí. Zefektivnit ale můžete i využívání elektrické trouby a sporáku. Jakmile se naučíte, jak dlouho ještě zařízení vydává teplo, stačí spotřebič vypnout ještě předtím, než dovaříte, a využít tak zbylou energii.

Samozřejmostí by mělo být vaření s přiklopenými hrnci, abyste dosáhli co nejrychleji varu a snížili jeho trvání, které je potřeba pro přípravu jednotlivých potravin. Nejvíce v tomto ohledu ušetříte, když vytáhnete papiňák po rodičích a naučíte se vařit s ním – jedná se o jeden z nejšetrnějších způsobů vaření.

3

Zvažte výměnu oken a zateplení

Malé změny přispějí k tomu, aby se vám lépe i levněji bydlelo. Pokud máte v bytě či domě ale stará okna a nekvalitní zateplení, můžete šetřit sebevíc a stále budete přicházet o velkou část energií pro nic za nic. Investujte proto do výměny oken a kvalitního zateplení. Nejedná se o nijak dramatické zásahy do objektu a vysoké pořizovací výdaje se vám hravě za pár let vrátí. A když už v tom budete, zvažte i novou izolaci domu. V současné době nabízí trh moderní materiály, jakým je i kamenná vlna, které jsou 100% šetrné k přírodě a jejichž funkci nic nenahradí.

Tip: Pokud chcete zamezit únikům teploty co nejjednodušším způsobem, pořiďte si za pár korun reflexní fólii a umístěte ji za topná tělesa. Fólie odrazí až 90 % tepla zpět do místnosti, díky čemuž budete zbytečným únikům předcházet.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak prát povlečení
Nové ložní povlečení by se mělo před prvním použitím vždy vyprat. Zbavíte se tak nečistot, zbytkových barev z výroby i drobných nitek a zejména u aler…
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Pokud přemýšlíte nad tím, že si potřebujete pořídit novou podlahu, možná bude správná volba PVC podlaha. Jaké jsou její hlavní výhody, v čem se liší o…
Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Na trhu je spousta typů kuchyňských dřezů od nerezových přes granitové až po ty z tectonitu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Por…
Jak zajímavě osvětlit toaletu?
Věděli jste, že podle některých průzkumů lidé prožijí na záchodě přibližně tři měsíce svého života? To už přece stojí za to, si i záchodový koutek v k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.