Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit za energie? 3 tipy, které vám pomohou

28. Únor 2019

Přemýšlíte, jak ušetřit za spotřebu energií, ale neplánujete stavět nový dům ani rekonstruovat celý byt? Existuje mnoho jiných možností, díky kterým budete žít šetrněji, a pocítí to nejen vaše peněženka, ale i příroda.

1

Snižte teplotu

Běžnou praxí je dnes vytápět domácnosti na 23 i více stupňů Celsia. To přitom není ani šetrné, ani zdravé. Zkuste proto jako první udělat tuto malou změnu, na kterou si rychle zvyknete a přinese vám značné úspory i zdravější pobyt v domácnosti. Snížení pokojové teploty i o pouhý jeden stupeň vám přinese až 6% úspory za energie. Ideální teplota se odvíjí od účelu pokoje – v obývacím pokoji se doporučuje ji držet okolo 20 stupňů, v ložnici a v kuchyni okolo 18 stupňů.

2

Vařte efektivně

K jednomu z největších úniků energií dochází při vaření. Úsporné jsou v tomto ohledu plynové a indukční sporáky, které přestanou vydávat teplo ihned po vypnutí. Zefektivnit ale můžete i využívání elektrické trouby a sporáku. Jakmile se naučíte, jak dlouho ještě zařízení vydává teplo, stačí spotřebič vypnout ještě předtím, než dovaříte, a využít tak zbylou energii.

Samozřejmostí by mělo být vaření s přiklopenými hrnci, abyste dosáhli co nejrychleji varu a snížili jeho trvání, které je potřeba pro přípravu jednotlivých potravin. Nejvíce v tomto ohledu ušetříte, když vytáhnete papiňák po rodičích a naučíte se vařit s ním – jedná se o jeden z nejšetrnějších způsobů vaření.

3

Zvažte výměnu oken a zateplení

Malé změny přispějí k tomu, aby se vám lépe i levněji bydlelo. Pokud máte v bytě či domě ale stará okna a nekvalitní zateplení, můžete šetřit sebevíc a stále budete přicházet o velkou část energií pro nic za nic. Investujte proto do výměny oken a kvalitního zateplení. Nejedná se o nijak dramatické zásahy do objektu a vysoké pořizovací výdaje se vám hravě za pár let vrátí. A když už v tom budete, zvažte i novou izolaci domu. V současné době nabízí trh moderní materiály, jakým je i kamenná vlna, které jsou 100% šetrné k přírodě a jejichž funkci nic nenahradí.

Tip: Pokud chcete zamezit únikům teploty co nejjednodušším způsobem, pořiďte si za pár korun reflexní fólii a umístěte ji za topná tělesa. Fólie odrazí až 90 % tepla zpět do místnosti, díky čemuž budete zbytečným únikům předcházet.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak vybrat sprchový kout?
V případě, že jste se rozhodli pro koupi nového sprchového koutu, si tento krok dobře rozmyslete. Jeho správný výběr je totiž nesmírně důležitý vzhled…
Jak vybrat sprchový kout
Koupelna je místem pro odpočinek a relaxaci. Proto by měla plnit svou funkci co nejlépe a působit harmonicky. Rozhodli jste se, že jejím hlavním prvke…