Co je potřeba

Vždy je potřeba dvou...
následně hlavně pouze sebe
případně
přátele
koníčky
a odborníka

1

Každý rozchod je v prvé řadě šokující. I když v podvědomí cítíte, že již nic neklape tak, jak by mělo, vaše láska vás vede k naivním představám.
Ať už jste se rozešli z jakýchkoliv důvodů, každý rozchod je vždy šokující a velice bolestný. Je zbytečné snažit se změnit, oblékat se tak, jak to měl partner rád a podobně.
Jednou když k rozchodu jednou dojde, nezbývá vám nic jiného než se s ním vyrovnat. Muž i žena se k rozchodu staví trochu jiným způsobem, ale i pro muže to není jednoduché. Pod tlustou krustou tvrďáka je po většinou skryto citlivé srdce.
Nestyďte si přiznat, že jste na dně, protože pouze toto uvědomění a přiznání vede k možnosti ode dna se odrazit.

2

Po prvotním šoku, dorazí zlost a vztek, nenávist a touha se pomstít.
I když se tomu zarputile bráníte, projdou si tím všichni bez výjimky, Pozor ale na nerozvážnosti, které by vás následně mohli mrzet (třeba stalking)!
Výkyvy nálad, kdy jste jednou nahoře a dole a kdy vám sebemenší hloupost připomene vaše společné chvíle, což vás vede k smutku, zoufalství, vzteku i zlosti, je zcela normálním průběhem každého "po rozchodového" prožívání. Je zcela běžné, že vás trápí dojem o nulové budoucnosti, nulové šanci na další lásku a jisté rezignaci na štěstí. Tyto stavy jsou horší a náročnější pro delší vztahy, kde jste již investovali roky života, máte děti a nyní máte jakoby prázdnou náruč.
Nelitujte se však! Rozchody a rozvody se prostě stávají. Rozvádí se víc než padesát procent manželství a říká se, že každý z nás než najde trvale zakotví musí vystřídat minimálně šest vztahů a jejich součástí jsou i bolestné rozchody. Nelitujte se, nedělejte schválnosti, spíše se snažte z nastalé situace - vztahu poučit. Přestaňte si vyčítat, že vše byla vaše vina, protože stejně jako na lásku i na rozchod musí být dva.
Udělejte si nějakou radost, kupte si knížku, parfém, halenku, a to i tehdy, když zrovna financemi neoplýváte.

3

Věnujte se sami sobě. Naučte se mít zase rádi. Naučte se žít sami. Relaxujte - poslouchejte pozitivní hudbu, štěte knížky, běžte do kina, zajděte si na masáž. Splňte si sny, které jste ve vztahu odkládala.
Po rozchodu je nejtěžší zvládnout překonat zraněnou sebedůvěru a opět získat i důvěru v ostatní lidi. Uvědomit si, že s rozchodem nic nekončí...
Možná skončila jedno kapitola vašeho života, ale jedno končí a nové začíná.
Uvědomění tohoto procesu otevírá cestu k novým možnostem, přátelstvím, ale i k vyhlídce na nový vztah. Proces ustávání rozchodu není jednodenní záležitostí, délka se odvíjí podle společné délky soužití a skutečnosti zda jste již spolu žili, měli děti a podobně. V každém případě si každý rozchod projde všemi těmito fázemi a každý rozchod prostě potřebuje svůj čas.

4

Po fázi emocionálního zoufalství, po pádu na dno, vstupujete do další fáze, kdy se začínáte s nastalou situací vyrovnávat a konečně berete svůj život do vlastních rukou. Na partnera už tolik nemyslíte, a pokud tak to nejsou myšlenky tak bolestivé. Začnete tomu všemu více rozumět, zvedne se vám sebevědomí a všimnete si chyb, jež jste dříve neviděli. Tato doba by měla být plná pozitivních myšlenek a cílů.
Pozitivní myšlenky jsou důležité a to nejen po rozchodu. Vytvořte si cíle, kterých byste rádi dosáhli. Cíle mohou být krátkodobé i dlouhodobé. Chcete změnit práci? Bydlení? Sníte o dovolené? Rádi byste navštívili nějaké představení?
Snažte se je splnit, dělejte s malé radosti. To vše vám pomůže, abyste se začali mít opět rádi, přestali se zlobit a mohli vidět svět i v jiných barvách než v černé, šedé a bílé.

5

Poslední fází je vyrovnání - osvobození od minulosti.
Vaše nové a uzdravené já vkročilo vstříc budoucnosti a je schopné a ochotné začít nový vztah.
Proces vyrovnávání je u každého odlišný, odborníci však říkají, že pokud jste spolu již žili a měli jste společně i děti, tak celý tento proces může trvat zcela běžně dva až tři roky.
Prostě všechno chce svůj čas a nic se nemá uspěchat. Je důležité se se vším vyrovnat, akceptovat a přijmout ztrátu. I když nechcete nikoho neobejde prožití bolesti a negativní pocity.
Přestaňte se bát a scházejte se s přáteli, kteří vás mohou rozptýlit, ale pozor - nedbejte zas až tolik na rady přátel, ale hlavně dejte na své pocity.
Pokud se vám nedaří z šoku a smutku vybřednout nebojte se oslovit odborníky, kteří vám mohou zprostředkovat nezaujatý pohled zvenčí a pomohou vám s odrazem ode dna.

6

I když se chcete rozejít , nechovejte se jako zbabělci a rozejděte se alespoň důstojně!
Zapomeňte na rozchod přes telefon, email, facebook, vzkazy na zrcadle, ve schránce, či veřejnosti. Ani zmizení po italsku není nikterak důstojné. Pokud si doopravdy za svým názorem stojíte, měli byste jej sdělit s citem a vysvětlením, protože i když už daného člověka nemáte rádi, přeci je to jen člověk a jistou úctu si stále zaslouží.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.666665
Average: 4.7 (6 votes)