Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat domácí filtr na vodu?

13. Červen 2023
Jak vybrat domácí filtr na vodu?

Kvalitní voda je nezbytná pro náš život z mnoha důvodů. Mnohé určitě ihned vyjmenujete, jsou však i takové, které vás třeba v první chvíli nenapadnou. Vodu využíváme pro mnoho účelů – pijeme ji, vaříme s ní, umýváme se, pereme v ní. Proto by měla být v perfektním stavu. Jak toho docílit?

Domácí filtrace vody – zásady

Životodárná tekutina. To je voda. Základ nápojů, jídla, prostředek k očistě. I když v ní pereme prádlo, měla by být kvalitní, jelikož se s ní dostává do styku naše pokožka. Neměla by být tvrdá, aby nám neničila pračku, nezanechávala stopy na nádobí.

Spousta lidí si však toto mnohdy neuvědomuje, pokud nemají vyloženě zakalenou vodu, její kvalitu ani neřeší. Je dobré si zjistit, jak jste na tom právě vy, protože kvalita vody z kohoutku může být různá v oblastech, které jsou od sebe i jen pár metrů.

Záleží totiž, odkud vodu čerpáte. Různé druhy znečištění mohou být ve vodě z veřejně dostupné vodovodní sítě, studny nebo z vlastního vrtu na zahradě. I když voda z obecního vodovodu prochází mnoha přísnými kontrolami, nemusí být perfektní, protože může obsahovat různé chemikálie. Vše ale může vyřešit filtr na vodu.

Zdroje vody a jejich rizika

Ptáte se, jak je možné, že voda může obsahovat zdraví škodlivé látky? Je to jako ve spoustě jiných případů. Aby byla nezávadná, upravují ji různé látky, které z ní sice učiní pitnou vodu, zároveň tyto přídavky ale mohou mít „vedlejší účinky“.

Přirovnejme to k lékům, které vyřeší určitý problém, ale je to chemický zásah pro tělo. U vody z veřejného vodovodu máte třeba jistotu, že je pitná, přidaný chlor ale rozhodně vašemu zdraví neprospívá.

Chlor zbavuje vodu nežádoucích mikroorganismů, jako jsou viry a bakterie. Ve vodě navíc mohou být i zbytky znečištění, které ani čistička odpadních vod neumí odstranit na 100 %. Hojně se mluví o lécích (často se pak zmiňuje antikoncepce), které lidé vylučují z těla, stejně tak lze ve vodě najít stopy dusičnanů ze zemědělství a všeobecně z průmyslu.

Možná si tedy řeknete, že voda ze studny bude nejlepší řešení. Ale kdepak, tato voda má naopak nejhorší kvalitu. Leckdy ani nesplňuje kritéria pro pitnou vodu. Do mělkých studní se totiž dostává i dešťová voda, která s sebou bere i velké nečistoty. A jelikož tento typ vody nikdo nekontroluje, nemusí být vhodná vůbec. 

Žebříček zdrojů vody vyhrává vrtaná studna. Vrtá se totiž velmi hluboko, kde je voda kvalitní, nezasažená okolními vlivy. Mějte však na paměti, že i ty nejkvalitnější vrty se mohou časem zanést. Voda v každém případě není dezinfikovaná, takže může obsahovat různé půdní mikroorganismy. Je proto ideální si nechat udělat rozbor vaší vody a následně si můžete vybrat odpovídající filtr na vodu.

Jak vybrat filtr na vodu?

Jak zjistíte kvalitu vaší vody? Předně je dobré si ujasnit, jaké znečištění vody vám hrozí. V případě veřejného vodovodu může být znečištění chemické, což jsou stopy léčiv, dezinfekce, obsah chloru apod.

Pokud máte vlastní zdroj, voda může být mechanicky znečištěná pískem, a navíc může obsahovat organické znečištění, jako jsou různé viry či bakterie. Když čerpáte vodu z místní vodárny, můžete zjistit stav vody přímo u ní, jelikož ta vám je povinna poskytnout informace o aktuálním složení dodávané vody

Co všechno voda z vodárny nabere cestou k vám, to už je jiná. Proto je i v tomto případě nejlepší nechat si udělat profesionální rozbor vody z kohoutku. Následně vám odborník doporučí vhodný domácí filtr na vodu. Dále je zapotřebí stanovit si, jaký je objem vody, tedy zda chcete vyčistit vodu v celém domě, nebo jen v některém z kohoutků.

Filtry na vodu podle objemu filtrované vody

Jak tedy probíhá úprava pitné vody? Každý filtr funguje na jiném principu, protože každé znečištění je specifické. Pro domácí využití se volí nejčastěji kombinace mechanické a uhlíkové filtrace.

O čem je řeč? Mechanická filtrace umí s pomocí sítka čistit pitnou vodu a zbavit ji mechanických nečistot. Uhlíkový filtr, který obsahuje aktivní uhlí, zvládne kromě organických a chemických nečistot zbavit vodu i zápachu, zbytků léků, hnojiv i dezinfekcí, přitom ale nezbavuje vodu prospěšných minerálních látek.

Byť jsou minerální látky ve vodě žádoucí, při jejich vyšším množství (tzv. tvrdá voda) vzniká vodní kámen, který zanáší baterie a spotřebiče. V takovém případě je vhodné instalovat filtr na tvrdou vodu, tzv. změkčovač vody, který nadbytečné minerály zachytí.

V některých oblastech je zase železitá voda, která sice není zdraví škodlivá, ale způsobuje korozi. Proto existují filtry na železo a mangan. Pokud vás trápí vysoké množství dusičnanů a dusitanů ve vodě, což je častý problém v zemědělských oblastech, pak využijete filtr s anexovou náplní. 

Jak vidíte, voda je věda. Už víte, jak vybrat filtr na vodu. Je podstatné určit podobu a míru znečištění, aby se aplikovala správná filtrace, jež vám zajistí ten nejlepší stav vody pro pití, vaření i úklid. Pokud si nejste jistí, oslovte profesionály, kteří vám s výběrem poradí.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy
Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy
Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy. Kuchyně je místem, kde se nejvíce pracuje. Proto je zařízena nejvíce spotřebiči. Někdo ale třeba nemá tolik…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.